Flox / Phlox

A vazut careva flox (phlox paniculata) de vanzare? Eu am vazut anul trecut la Cora, dar erau doar radacini uscate (dar extrem de aratoase pe ambalaj)... Poate anul asta am mai mult noroc...

Tkx
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu numai culori Ares, e vorba deja de combinatii de culori neobisnuite si de forma surprinzatoare a florilor.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu zic ca vor trimite si in Romania curand. Daca trimit in tari UE vor fi nevoiti sa ne includa si pe noi in aceleasi reguli.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Or fi departe dar nu mai departe decat alte tari de pe unde ne-am comandat flori. Iar transportul ti-l asumi cand vrei o floare anume. Parerea mea.
 
corect

corect
nu comentez acest aspect
dar unii m-au refuzat, iar altii au taxele inacceptabil de mari
dar oricum, ce am vazut si mi-a placut... n-a mers...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai, inainte de integrare mai toti ne refuzau din diverse motive. 4 luni m-am chinuit cu o nemtoaica s-o conving ca suntem oameni de incredere. In final am achitat in avans, ne-a trimis plantele si... n-am mai comandat noi de la ea. Din motive horticole.
 
!!

Pai atunci ne poti face o recomandare sa ma uit pe siteul lor si poate mai gasim si alte lucruri interesante....

Pe bune, din experienta ta, de unde am mai putea comanda?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pentru ca stau la bloc, am comandat plante de interior. Deci experienta mea se rezuma la asta. Depinde si ce vrei tu in afara de Phlox.

Pana acum am lucrat bine cu:

Paul Shirley Succulents (hoya, stapelii)
Royal Colors (hippeastrum)
Hodnik (hibiscusi si altele)
BlueBird Greenhouse (violete)
Dibleys (violete si altele)

Furnizori cu care am renuntat sa mai lucrez:
Asclepidarium
Exotica
Beladonna

si nu-mi mai aduc aminte ... Sunt oricum multi! Facusem o lista pe undeva. :aoleu:
 
Intrebare

Ai cumva idee cum se numeste floxul ... popular? Am remarcat ca oamenii nu stiu de flox, desi sunt convins ca stiu floarea... Tkx
 
Sus