Flox / Phlox

sicora fabian

Active Member
AP

Phlox drummondii (specia anuala) dureaza 2 luni de la semanat la inflorit. Phlox paniculata (specia perena), infloreste in al doilea an de la semanat.
 

andrada2003

Member
Am primit si eu phlox de la o vecina, l-am pus in 3 locuri si vad ca 2 tufe se pregatesc sa infloreasca. Pozele cand vad culoarea florilor, deocamdata par albe sau roz deschis...
 

alfa

Active Member
Eu ador planta asta. Bunica avea o tufa mare roz, pe vremuri, in ungureste ii zicea floare de sapun. Imi placea ca mirosea... :visator:

In sfarsit, dupa ce m-am ingalbenit de ciuda ca tot valea Prahovei e plin de flox iar in singura mea tufa s-au tavalit cainii din vecini, acum iar am cumparat 3!!! :twisted: tufe de la Gardener. Au cateva floricele mov cu mijlocul mai albicios. Si miros frumos. Si au fost la reduceri. :wink: Saptaman viitoare le plantez la munte.

Pana atunci va arat ce mi-a iesit din seminte. Cred ca nu sunt soiul peren. Dar sunt dragute si miros frumos.

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am si eu niste seminte de phlox alb .Imi place planta.O sa pun la primavara sa vedem ce sau daca iese ceva.
 

dana_rusu

Member
este foarte sensibil la seceta si cum ea a fost la ea acasa anul acesta :cry: :cry: va dati seama ce ravagii a facut cu flocsii mei ,am luat si eu unul de la ,,multeplante .ro si am stat cu ochii pe el ca pe butelie sa nu-l scat prada secetei :cry:
 

alfa

Active Member
Foarte frumoasa Dana!! :D
Asa sunt si ale mele de la Gardener. Sa-ti traiasca si sa te incante cu floricele multe!
 

irinabv

Active Member
Moderator
Am gasit azi in Bricostore Phlox foarte frumos, alb si mov cu alb. Intrebarea mea este: daca imi iau acum, am sanse sa vad ceva la anul din el? Ca am inteles ca e anuala, dar totusi vad ca voi il aveti in gradina in fiecare an. Pe eticheta scria >18 grade. Se autoinsaminteaza, sau ce face? ca altfel nu inteleg de ce il mai scot la vanzare acum, si planta arata foarte bine, avea multi boboci.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Dupa ce am scris postul, am citit si topicul :rofl: Deci sa ma uit daca e drummondii sau paniculata :? Scria ceva dar n-am retinut. Dar parerea voastra care e? O fi din acela peren daca se gaseste acum? Mi-a ramas gandul la el si m-as duce maine sa-mi cumpar. Pretul nu e foarte mic, 25 lei, dar era tare frumos si parfumat. Mai avea un fel cu frunze variegate, dar acela nu arata prea bine si nici flori nu avea.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Alfa tu ai phloxul in jardiniera?Nu e inalt?Sau a fost pus acolo "pasager"???
Nasha Irina :rofl: cred ca e din cel peren.Nu prin autoinsamintare ci din radacinile ramase in pamint iese in primavara.Nu stiu cum se numeste chestia asta :oops: :oops: :oops:
Off-topic :finii tai sunt zurbagii iar "baterie" este de nestapinit :tavalit:
 

alfa

Active Member
Gabiuta a spus:
Alfa tu ai phloxul in jardiniera?Nu e inalt?Sau a fost pus acolo "pasager"???
Gabiuta, am luat niste seminte in primavara, dar nu cred ca era phlox peren. L-am insamantat aici in Bucuresti, cu gandul sa-l fac rasad si sa duc la munte. Am si dus mai multe firicele, dar mi le-au facut cainii vecinilor praf si nici urma de ele.
Cele mai firave le-am trantit intr-o jardiniera, ca deh, daca n-am unde altundeva.... Au inflorit toata vara, in toate culorile, de la alb pana la rosu intens, miros foarte frumos, dar de inaltat nu s-au inaltat deloc. Bine si asa... Oricum am hotarat, ca la anul sa i-au iar samanta si de phlox anual, ca tare dragute mai sunt.
 

alfa

Active Member
Am uitat sa spun, ca in primavara am luat de pe Brico sau Hornbach un ghiveci mare cu Phlox peren. Nu era inca inflorit, dar parea sa fie o radacina mare in ghiveci si avea multe fire crescute.Promitea. L-am pus la munte, in acelasi loc nenorocos, vizitat de caini. Numai in phloxul meu s-au putut tavali. :x . Disparuse de tot de pa fata pamantului. :(
Vestea buna e, ca la ultima vizita am vazut ca din radacina ramasa in pamant au dat iar frunzulite, asa ca trag sperante. Pentru a asigura totusi phloxul pentru anul viitor am mai cumparat 4 ghivece cu radacini. :evil: Sper sa am flori multe la anul :D. Ca toata Valea Prahovei e plin de phlox. Numai eu nu am!!! Barbatul meu isi rade de mine, zice ca nu imi e scris sa am.... :x
 

irinabv

Active Member
Moderator
Finuta Gabiutza, mi-ai dat o veste buna: si cu floxu, si cu finutii :rofl: Ma duc sa-mi cumpar.
 

alfa

Active Member
Am facut ceva.... am dat cautare pe google dupa phlox paniculata si dua aia am dat pe "numai imagini". :cry: :cry:

M-am imbolnaviiiiiiiiiiit, :eek: :eek: :eek: de parca nu eram destul de bolnava si pana acuma... :cry: :cry:
 
Sus