Flox / Phlox

cornelia

Fondator
Membru staff
Mdah, trebuie sa fie altceva plantuta de mai sus.
Clasicul Phlox, mai batran in gradinuta, incepe si el sa faca floricele.

 

sorina

Active Member
cred ca pana acuma ti vorbit despre cel pitic nu ??? ca la mine cel inalt abia aum isi desface florile si tin destul de mult :!: :mrgreen: :mrgreen: am alb si roz , dar mi-ar placea si alte culori ...poate la anul :wink:
 

alfa

Active Member
cornelia a spus:
Plantuta asta vi se pare a fi Phlox?



Ca avem mai multe feluri prin gradina si sunt imprastiate.
Eu zic ca e, dar vreau si parerea voastra. :)
Cornelia nu sunt cumva noptite, mirabilis jalapa?
 

alfa

Active Member
Super! Doamne cat de mult imi place floxul si parfumul lui :indragostit: Si la mine a imbobocit una din cele 7 tufe :wink: .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu sper sa mai apara si alte culori, ca doar am pus o gramada. La momentul asta doar 2 sunt inflorite: siclamul de mai sus si unul mov.
 

ghia_don

Active Member
Iata si albastrelul meu ...care este roz :rofl: ...
Noroc ca e alta nuanta de roz decit cele pe care le mai am... :x
 

irinabv

Active Member
Moderator
Asta e phlox-ul meu, ca cele plantate anul asta abia cresc.
La cel mov deja s-au trecut florile. Mai face ceva anul asta sau asta a fost tot? Ca eu parca stiam ca infloreste pana toamna. :?
 

adrianam

Well-Known Member
Eu l-am plantat in gradina anul trecut, dupa ce il tinusem in ghiveci un an.
Anul acesta a facut o singura floare, care s-a parlit de soare foarte repede. Oare asa greu se dezvolta?
Am vazut anii trecuti la Campina, plantata in ronduri pe langa trotuare, tufe mari pline de flori de flox. Oare al meu cand o ajunge o tufa asa mare?
 

ghia_don

Active Member
Si phloxul meu se rasfata la soare..



Ultimul trebuia sa fie portocaliu :x ...dar daca ma concentrez un pic mai mult cind ma uit la el, parca parca seamana :rofl: ..
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si la noi se mai pregatesc cativa. Tot ii astept pe cei in varietati noi, dar inca nu dau semne... Sunt ei plantati pe undeva dar daca nu fac flori se pierd in multime.

Asa sunt cei mai batranuti:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumosi! EU n-am bafta cu floarea asta, am luat rizomi asta primavara dar nu a inflorit nimic. Prin urmare, nici nu voi mai insista...desi tare imi place floarea asta :(
 

alfa

Active Member
Asa asa, omorati-ma cu floxul vostru. :rofl: :rofl: Sper sa ajung si eu in weekend la munte, sa-mi vad gradina si floxurile :wink:
 

bebe Iris

Active Member
Am luat si eu rizom de portocaliu si este foarte firav, nu va inflori anul acesta. Deci doar cumparati in ghiveci infloresc in primul an. Nu renunta.
 
Sus