Flox / Phlox

alfa

Active Member
Da, ar trebui sa scriem direct firmei producatoare :x . Dar cine a pastrat cutiuta cu eticheta :?
sunt curioasa daca numai la portocaliu au dat-o in bara sa nu corespund nici celelalte soiuri ?
 

bebe Iris

Active Member
alfa a spus:
Da, ar trebui sa scriem direct firmei producatoare :x . Dar cine a pastrat cutiuta cu eticheta :?
sunt curioasa daca numai la portocaliu au dat-o in bara sa nu corespund nici celelalte soiuri ?
Eu am cutia pe undeva...dar cred ca degeaba...
Asta este, bine ca-i frumos foc si asa rozuliu :D
 

irinabv

Active Member
Moderator
Si al meu portocaliul a iesit rozaliu. E frumos, nu zic ba, dar mai am unul la fel, si prea la toata lumea a iesit la fel. Deja nu mai e greseala, e rea intentie :x
 

ghia_don

Active Member
Ma gindeam ca numai la mine portocaliul a iesit roz, dar vad ca putem face o asociatie :rofl: ...Tot de la Gartenland????
 

victoria222

Active Member
Intrebare. Bebe Iris si Alfa: de unde ati cumparat phloxul si in ce forma (ghiveci, radacini) ? Si in ce perioada a anului?
 

bebe Iris

Active Member
Eu din Ungaria, cu radacina, in iulie, in ghiveci...exceptie cel portocaliu care a inflorit roz deschis, pe care l-am cumparat de la Praktiker, in primavara.( doar radacina intr-o cutiuta transparenta, ambalata tare frumos si cu o poza superba.)
 

alfa

Active Member
La phloxul "portocaliu" te referi Victoria? Eu l-am luat de la Praktiker. Marca Gartenland Achersleben. Era in cutiuta transparenta.

Celelalte la ghiveci de la Gardener si Hornbach. Si am mai si primit de pe forum.
 

victoria222

Active Member
Multumesc Kinga! Ma refeream la cel din hypermarket, sa stiu sa ma uit dupa el cand am drum pe-aproape :fluierat:
 
Floxul este una dintre cele mai frumoase si delicate flori de gradina.Eu tai inflorescentele trecute si el lastareste cu boboci.De asemenea ,se poate taia de cateva ori pana prin mai-iunie,pentru a fi mentinut la inaltimi mici si pentru a se ramifica. Dupa 2-3 ani se transforma intr-o tufa bogata si dezordonata,asa incat necesita cazma.As schimba cu placere,din cel inalt(detin 4-5 culori},pentru flox pitic,daca cineva are bunavointa! Va multumesc! Si...regret ca nu pot prezenta dovezi,dar cred ca am ,doar un fir,o nuanta de portocaliu spre rosu!
Sa va bucurati din plin si de aceste parfumate,nepretentioase,adevarate comori ,oaze de balsam pentru ochi si suflet!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Phlox dragostea mea. :rofl: Mi-am luat 2 pachete cu seminte de phlox drummondii. Da, stiu, e anuala planta. Dar e asa frumoasa in mix de culori. Aveti vreun sfat pentru mine? Ce sa fac, ce sa nu fac cu semintele?
 
phlox

Cred ca ar trebui sa tineti cont de indicatiile de pe plic. Am citit ca si aceasta specie se inmulteste prin despartirea tufelor,ceea ce implica perenitatea. Eu as semana cateva seminte acum,in gradina,intr-un loc marcat,iar restul in primavara. De multe ori informatiile sunt contradictorii,experienta demonstrand adevarul. Va doresc bafta!
 

Luciana35

Member
Eu am semanat intr-un an dar in anul urmator nu au mai iesit. Ale mele au fost de talie mica, frumos colorate dar cam firave. Am intentionat sa strang seminte dar nu prea am avut de unde :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu ma gandesc sa le plantez acum in gradina, ca acolo e revolutie cu plantarile de trandafiri, arbusti, bulbi. Nici nu stiu daca vecina a reusit sa planteze tot ce i-am dus. O sa aranjez mai multe propagatoare in balcon pentru ca s-au strans vreo 10 feluri de seminte. :oops:
 
Sunt deosebit de frumoase,daca aveti spatiu acolo unde locuiti efectiv,merita cultivate in ghivece sau jardiniere!Asa pot fi ingrijite si admirate in perioada de maxima inflorire.
 

Dana29

Member
Am comandat si eu multe plante de phlox inalt de pe everde.com. Astept sa imi soseasca in primavara. Am nevoie de un sfat pentru a decide cum le plantez.Daca pun un singur tubercul izolat, face mai multe tulpini sau una singura? Adica e o tufa mica sau e cate un fir pe tubercul? Merci frumos!
 

bebe Iris

Active Member
Cu timpul va face cu siguranta tufa. In primul an depinde de cat de mare va fi coletul, adica radacina pe care o s-o primesti.
 
Sus