Flox / Phlox

anul trecut mi-am adus de la tara doua tufe de phlox ciclame....abia astept sa le simt mirosul diafan...imi aduc aminte de copilarie si le iubesc nespus...
 

bebe Iris

Active Member
cris_nicol35 a spus:
anul trecut mi-am adus de la tara doua tufe de phlox ciclame....abia astept sa le simt mirosul diafan...imi aduc aminte de copilarie si le iubesc nespus...
si eu abia astept sa ti le vad :D
 

alfa

Active Member
Si eu astept sa ti-le vad! :)

Am plantat si eu inca vreo 4 in toamna, abia astept sa vad ce culori sunt exact. Si mai am vreo 2 promisiuni de culori pe care inca nu le am :wink:
Incet incet se contureaza colectia :rofl:
 

bebe Iris

Active Member
alfa a spus:
Si eu astept sa ti-le vad! :)

Am plantat si eu inca vreo 4 in toamna, abia astept sa vad ce culori sunt exact. Si mai am vreo 2 promisiuni de culori pe care inca nu le am :wink:
Incet incet se contureaza colectia :rofl:
Da, da, o culoare roz de la mine. Nu am uitat :D Astept doar primavara.
 
In primul an de la plantare,Dana,s-ar putea sa apara tot un fir,poate doua.Daca se simte bine(soare sau semiumbra,pamant usor drenabil si fertil),in doi-trei ani,se tansforma in tufa. Pentru ramificare,se acurteaza cel putin de doua ori,pana in iunie. Daca e ramificat,va fi mai bogat in flori. Multa bafta!
 

Mali_

Member
Dana, cand iti soseste comanda, sa ne dai si noua de stire, te rugam.
Eu am intrebat astazi la firma si mi-au zis ca vin sub forma de bulbi. Sunt eu prost informata si phloxul are bulbi?!
 

presco

Active Member
Dana29 a spus:
Am comandat si eu multe plante de phlox inalt de pe everde.com. Astept sa imi soseasca in primavara. Am nevoie de un sfat pentru a decide cum le plantez.Daca pun un singur tubercul izolat, face mai multe tulpini sau una singura? Adica e o tufa mica sau e cate un fir pe tubercul? Merci frumos!
Depinde de cat de mare e radacina pe care ti-o trimit, oricum tufa nu se va face. Eu ce am plantat anul trecut a dat doua tulpini!
 

Dana29

Member
Multumesc de ajutor. O sa le las totusi spatiu mai mult. Daca nu se fac tufe mai pun cate ceva pe langa ele. Va dau de stire cand primesc comanda. Desi dureaza cam 25 de zile. Din cate stiu eu sunt rizomi. Asa am cumparat si din Bricostore mai demult, dar mi-a ramas o singura plantuta careia nu i-a mers prea bine si anul trecut a facut doar o floricica.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dragilor dar a scos cineva flox din seminte?
Are cineva asa ceva?Adica seminte?Eu am incercat si nu a iesit nici macar una :cry: .........Imi place si mie mult ca nu e de loc pretentios si mie asa ceva imi trebuie in gradina.
 

angela draganoiu

Active Member
Gabi cred ca prin februarie vom gasi tuberculi sau radacini (cum le-o fi chemand) pe la OBI sau Hornbach sau altii d'astia. eu sint cu ochii pe ei cum aduc cum ......... iti spun si tie :wink:
 

Mali_

Member
Gabiuta a spus:
Dragilor dar a scos cineva flox din seminte?
Are cineva asa ceva?Adica seminte?Eu am incercat si nu a iesit nici macar una :cry: .........Imi place si mie mult ca nu e de loc pretentios si mie asa ceva imi trebuie in gradina.
Eu am semanat saptamana trecuta si acum astept. Daca iese ceva, va anunt.
 

Mali_

Member
Sunt si eu cu ochii pe ei, mai ales ca imi place mult aceasta planta si se pare ca nu prea am noroc de ea. Am mai cumparat niste radacini si din supermarket si de pe forum si am doar doua plante anemice in gradina.
 

alfa

Active Member
Am observat ca sunt foarte raspandite in zonele mai dealuroase, muntoase.

In Bucuresti am vazut o curte plina, dar erau toti plantati sub copaci, la umbra. Probabil ca altfel nu rezista la caldura si seceta :?
 
Sus