Dovlecei patison

mirela06

Active Member
Mai ales umpluti.
Eu am gustat la cineva si mi-a ramas gustul in gura. Asa am hotarit sa am si eu. :D
 

iris

Active Member
:salivat: Dar o reteta pt. pofticiosi nu scrie nimeni? Sa lucrez mai cu spor in gradina stiind ce va urma sa prepar din ei . :)
 

mymo

Active Member
Eu am pus anul trecut si nu mai pun.Ocupa prea mult lo si pentru ca ei sa fie fragezi(pentru umplut)trebuie sa-i culegi micuti.In schimb am pus din aia normali dar verde inchis.....bogata recolta.
 

ionascus

Active Member
Ok

Ma apuc de pus rasaduri de dovlecei...cate trei seminte in pahar-ca sa nu le mai repic-pun rasadurile direct in gradina...am inteles ca dumnealor sunt cam nazurosi... :roll:...am mai invatat una ...alta...am avut o profesoara buna si dragalasa.... :wink:
 

mirela06

Active Member
Si totusi este asa de frig. Ma bate gindul sa fac totusi rasad in casa sa ai am mari cind ai pun in gradina, asa cum am facut in fiecare an.
 

victoria

Active Member
Se mai pot pune semintele si la cuib,la locul definitiv,sub pet,pana se mai incalzeste.Ca la trandafiri.Eu asa voi pune ,cred ca Miercuri,ca maine am alta treaba.
 

victoria

Active Member
S-au dus planurile mele de insamantari in gradina. :( Ninge ca acum 10 zile.Sper sa se opreasca.La TV ziceau ca iese soarele :?
Din pacate ieri,cand am fost dupa seminte,nu am gasit si seminte de patison.Tocmai cand ma hotarasem si eu sa iau,daca tot ati spus ca sunt atat de gustosi. :(
 

ghia_don

Active Member
Si eu am ramas fara patisoni anul asta, am tot aminat sa cumpar si acum n-am mai gasit. Dar mai fac miine, inca o data, turul magazinelor cu seminte :wink: .
 

iris

Active Member
:( Eu inca nu i-am pus la incoltit. Voi cum ati procedat adica cate seminte ati pus intr-un paharel?
 

mirela06

Active Member
Noi punem o singura saminta, asta dupa ce le tinem in apa calduta citeva ore inainte ( nu mai mul de 4 0re de ”baita” :) )
Se pot pune si in ghvece sau jardiniere. Unele asa le-am pus, dar mai greu cu scosul si replantatul atit pt. noi cit si pt. plantute.
 

mirela06

Active Member
Sunt si eu , posesoarea acestor dovlecei. :)
I-am pus ,de nerabdare ,in jardiniere spre nemultumirea sotului.
Acum sunt rasariti, mari si cer afara, iar vremea este cum este.Ca sa-i feresc trebuie sa-i pun cu sticla-n ”cap”, in gradina, dar asta o voi face saptamina viitoare .

http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/12628045
 
Sus