Dovlecei patison

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Cred ca dumnealui e de cartea recordurilor :rofl: Eu nu am avut decat esecuri si cu cei obisnuitzi si cu specialitatile,poate zona,poate prea putina apa,cine stie?
 

mirela06

Active Member
O fi , draga mea, dar si noi il papam :rofl: . La cuptor, sau ras si pus in placinta, dat cu ulei, unt si zahar. La olteni, am vazut ca-l pun in cuptor si-l maninca rumen. Este f. bun. Incearca. Iar la mine , in Banat, se curata de coaja aia tare, se rade, de stoarce, se intinde pe foaie, se da cu zahar si apoi cum ai vazut. Buuun papa. Ce numai animalele sa aibe parte de asa ceva :rofl: Oricum te :*
 

iris

Active Member
:eek: Fetelor am ramas muta de uimire. Habar nu aveam ca exista dovleac la metru si fasole la metru.Am citit cap coada acest topic intrand la sectiunea plante utilitare sa ma lamuresc ce fel de seminte de legume as putea planta (semana ) anul viitor in gradina la nivel de incepatoare in ale legumiculturii ( cand spun incepatoare ma refer la faptul ca, pana in prezent am semanat doar seminte de patrunjel pentru frunze si salata). Stie cineva de unde se pot cumpara aceste seminte? Eventual daca imi poate spune cineva denumirea stiintifica sa stiu cum sa-i explic doamnei vanzatoare ce doresc sa cumpar.Va multumesc anticipat.
 

mirela06

Active Member
Pai, eu am cumparat acum , 2 ani, fasole la metru, la plic, de la femeile care vindeau seminte de tot soiul. Patison nu am vazut si m-am rugat de fete sa-mi trimita si mie citeva.
Mai cu gasitul, mai cu miloaga... ce sa facem , ne ajutam cum putem si uite asa avem gradina noastra minunata :rofl:
 

iris

Active Member
Multumesc mirela06 pentru raspuns. Am vazut si eu prin magazinele de specialitate mai multe soiuri de dovleac si fasole insa nu stiu denumirea stintifica a acestor soiuri la metru. Prin piete nu prea ajung mai degraba prin OBI sau Praktiker.
 

mirela06

Active Member
Draga mea, nici eu nu stiu , in latina, dar cind am intrebat, am intrebat asa cum stiam eu si mi-au dat ce am cerut. Daca nu, sa vad cite mai am si-ti trimit eu citeva boabe de ”fasole la metru” :rofl: Dovlecel la metru nu mai am de ceva ani :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
instructor a spus:
Am primit si eu in toamna un dovleac patisson,i-am scos semintele daca doreste cineva ,va dau cu placere
tocmai citeam topicul si urmaream la cine sa plang dupa cateva seminte de patison! :) Iaca plang la tine dupa cateva semincioare! :rugaciune:
 

mirela06

Active Member
Am primit si eu, da la fetele noastre seminte de dovlecei patison. Sunt asa minra de ei.
Abea satept sa-i pun in pamint si sa-i vad , cind le-o fi timpul, cu fructele la ”interval” :rofl:
 

victoria

Active Member
Eu nu am din astia si nici nu stiu daca voi mai avea loc in gradina si pentru ei.Dar daca m-oi impiedica de seminte de patison prin hypermarket,sigur voi lua :)
 

mirela06

Active Member
Este prima data cind am , dar am vazut retete cu ei si mi-am dori asa de mult.
Acum sunt fericita.
 
Sus