Dovlecei patison

IZA

Active Member
Eu i-am pus deja la murat si completare am facut cu dovlecei obisnuiti . Incercati sa vedeti cat sunt de buni! Zeama si celelalte ca la castraveti........A ..si nu i-am curatat de coaja pe patisoni ca nici nu aveam cum dar oricum sunt fragezi ca i-am luat mici........ :wink:
 

mirela06

Active Member
Izuleee, aimei i-a amplasat sotul unde nu le convine, fac frucrte cu duiumul si cind ajung cit o nuca, mor :cry: .Noroc cu fata cea mare. Are ia si-i da si lui mami :)
 

IZA

Active Member
:gandit: Daca le cad fructele sunt atacati de o boala posibil putregaiul (Botritis) . Stropeste-i cu Shavit ....... cauti stiu tu unde .
Prin sud s-au emis avertizari la culturile de pepeni, dovlecei pt ca au fost conditii prielnice pt aparitia bolilor ca : mana, putregaiul , fainarea.Noroc ca ai de la cine sa-i iei . lasa ca vezi tu ca-s buni :)
 

interval

Active Member
mymo a spus:
Eu din ultimele postari am inteles ca doritori de seminte de dovlea sunt Efa si Mire.V-am notat :wink:
Noteaza-ma si pe mine cu 10-15 de seminte acolo, cautam patisoni de multa vreme. Am mancat odata dovlecei umpluti la niste prieteni si erau super
 

interval

Active Member
Anul asta am pus patisoni de 4 ori. Unele seminte le-am tinut in apa, pe altele nu. Abia a cincea oara pare sa iasa ceva. In orice caz, din 8 cuiburi (puse de de mai multe ori fac un total de aprox 30) am doar trei sperante (pana acum): unul a iesit din prima operatiune (pus de peste o luna, iesit cam de o saptamana si creste foarte greu, daca compar cu dovleceii sau zuchini), iar altele doua au scos capul ieri. Semintele le am din mai multe surse, greu de crezut (dar nu imposibil) sa fie toate de slaba calitate.

Am senzatia ca incoltesc greu. Ultima incercare a fost acum 2 saptamani si mai bine. Am udat regulat desi ma gandeam sa pun altceva in razorul cu pricina. Am dreptate cand sustin ca germineaza greu?
 

victoria222

Active Member
Am pus 10 cuiburi cu cate 2 seminte, si au germinat doar 8...din 20 de seminte au germinat 8...Se pare ca sunt ceva mai mofturosi.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si poate nici pamintul nu a fost suficient de cald sa primeasca semintele ca sa si germineze.Asta poate fi unul din motive.
 

interval

Active Member
Se pare ca se dezvolta mai greu. Astazi, dupa ploaie, a mai scos unul capu'

Astazi (31 mai) a mai dat o ploaie, a mai scos unul capul. Daca mai ploua de 3-4 ori, vor iesi toti.
 

ionascus

Active Member
Anul acesta am schimbat locul dovleceilor....i-am pus mai langa gard...nu prea le place...gaul find de tabla se incalzeste...si frunzele de la nivelul gardului sunt arse.... :( dar dovleceii isi vad de rodit inainte....
 

anknic

Active Member
eu mananc de 2 sapt.zuchinni. am 3 cuiburi si fiecare face cate un dovlecel pe sapt. am pus si patisoni, dar nu mai stiu sigur unde...si nu stiu daca mi-au rasarit sau nu! (banuiesc eu sa fie un cuib langa gard, dar e cam intarziat...)

tartacutele-s deosebit de productive, chiar a trebhuit sa mai tai din vrejuri ca erau cam invazive.
 

interval

Active Member
anknic a spus:
eu mananc de 2 sapt.zuchinni. am 3 cuiburi si fiecare face cate un dovlecel pe sapt.
La mine e deja o tragedie comica. Am pus 9 (noua) cuiburi de zuchinni fara sa stiu ce inseamna asta. Ma gandeam ca vor iesi cateva chestii din alea mici care se baga in retetele de la televizor. In fiecare zi adun cel putin 4-5 bucati, am frigiderul plin, prietenii au frigiderele pline, in bloc se gatesc zuchinni in draci. A inceput deja lumea sa ma ocoleasca.

Patisoni n-am decat 5 cuiburi in floare, dar deja ma inceraca groaza.
 

victoria222

Active Member
:tavalit:
subscriu si eu la povestea cu zuchinni, ma enerveaza la culme. am 6 cuiburi. mi-e si frica sa ma mai uit la tufele de zuchinni ca iar gasesc vre-o cinci sase bucati imense pe care sa le aduc in casa alaturi de cele inca 5-6 de data tracuta.la anul pun un singur cuib :x
patisonii de-abia au legat, dar si astia au acest narav, imi amintesc de anul trecut :roll:
 

interval

Active Member
Ieri am inspectat mai atent cuiburile de patisoni. Cu teama si curiozitate in acelasi timp. Am vazut ca intr-un cuib au aparut deja cateva 'rozete'. Deocamdata sunt mici, au 2-3 centimetri. Astia cand se culeg? Cam cat trebuie sa fie de mari?

Astia cum se gatesc? Pentru ceilalti am gasit formula cu branza si oua la cuptor. Asa reusim sa mai consumam din ei, dar 'rezervele' nu scad, dimpotriva
 

victoria222

Active Member
Patisonii sunt gata cand se fac mari cat sa incapa intr-un bol pentru supa :nu stiu: cam 15-20cm diametru, dar iti dai seama dupa culoare. Cand sunt inca mici sunt mai verzi, iar cand devin buni de cules verdele se mai albeste. Noi ii facem la gratar, intregi, iar apoi ii punem pe fiecare intr-un bol, ii asezonam cu condimente, ulei de masline si otet balsamic, si ii taiem felii ca pe tort :rofl: In felul asta au la suprafata o crusta picanta iar in mijloc sunt moi si suculenti.
 

bulbideflori

New Member
dovlecei cataratori

constantin.c a spus:
stie cineva de unde fac rost de seminte de dovlecel din cel lung cataratori din care poti sa tai si ei tot cresc ,am avut o perioada si am pierdut samanta
Buna ziua. As dori sa stu daca ati gasit in comert seminte de dovlecei cataratori. Caut acest soi de cativa ani buni. Va multumesc.
 

interval

Active Member
Re: dovlecei cataratori

bulbideflori a spus:
constantin.c a spus:
stie cineva de unde fac rost de seminte de dovlecel din cel lung cataratori din care poti sa tai si ei tot cresc ,am avut o perioada si am pierdut samanta
Buna ziua. As dori sa stu daca ati gasit in comert seminte de dovlecei cataratori. Caut acest soi de cativa ani buni. Va multumesc.
Eu am gasit in piata, acum o luna, la un magazin de seminte
ZUCCA - lunga serpente di sicilia
3 franci pachetul de la ZORZI; valabil 2014; 4,5gr
nu stiu cate seminte sunt inauntru ca nu l-am desfacut
 

anknic

Active Member
daca te rog mult imi iei si mie 2 plicuri? iti trimit banii intr-un plic sau te intalnesti cu kerkyra si i le dai ei si iti da banii (ca sigur vine de Pasti la Ploiesti)
 

interval

Active Member
anknic a spus:
daca te rog mult imi iei si mie 2 plicuri? iti trimit banii intr-un plic sau te intalnesti cu kerkyra si i le dai ei si iti da banii (ca sigur vine de Pasti la Ploiesti)
Eu maine sau poimanine ma duc pe la piata.
Daca nu ar fi zapada asta, as trece zilnic, ca mai fac si eu miscare.
Daca gasesc, iti cumpar cu placere, dar la Ploiesti nu ma duc nici picat cu ceara, ca sunt peste 200 de km.
Ramane varianta prin posta, daca mai gasesc semintele respective. O sa scriu pe forum.
 
Sus