Dovlecei patison

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Oare am zis ca pun numai rosii de ornamenrt??? :)
Extraordinar....parca nu imi vine a crede ca am putut sa zic asa ceva. :oops: Au aparut asa...ca prin minune :wink: printre plicurile de seminte cumparate si un plic de astfel de dovlecei.Mi-i doresc mai de mult.Oare cita apa le trebuie???
 
A

Anonymous

Guest
Sunt mult mai nepretentiosi ca ceilalti si sunt si mai rezistenti la frig.Pot fi pusi putin mai devreme.Sunt grozav de aspectuosi umpluti.Poate ai seminte din gramada de la mine? :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu Corina, este plic cumparat de la Indagra.Prima oara i-am vazut intr-o revista,apoi la Slanic in gradina Corinei si m-am gindit ca daca nu ocupa mult loc sa pun si eu citiva in gradina.

Umpluti ca umpluti....dar snitel???Ehhh???????????Ia zii Corina!
 
A

Anonymous

Guest
Merg,cum nu,si pane cu usturoi,dar cel mai frumos se vede forma decorativa cand sunt umpluti,cu marginea aceea creata.
 
stie cineva de unde fac rost de seminte de dovlecel din cel lung cataratori din care poti sa tai si ei tot cresc ,am avut o perioada si am pierdut samanta
 

Floria

Active Member
M-ati inebunit cu dovleceii vostri! mi-ati facut o pofta!!!!!!!
Mine ma duc la Brico sa-mi cumpar si eu samanta.
Constantin o sa ma uit si de samanta pentru dovleacul interminabil de care spui.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu.Dovleceii ornamentali sunt asa numitele tartacute.Cei despre care discutam noi sunt comestibili cu forme ciudate :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:salivat: Chiar nu m-am gindit la asa ceva.Iamy,iamy........Hai cu ei la hobby-uri...........
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fara hobby...........dar mi-am adus aminte ca vara la 2 Mai mincam dovlecei murati.Din cei obisnuiti.Pusi exact ca si castravetii de vara......o minune papilaro-gustativa :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
primul nascut :rofl:
Ulterior (adica dupa ce am pozat mititelul :mrgreen: ) am mai vazut si altii :oops: in formare.
 
Sus