Dovlecei patison

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dragalaso,chiar dupa atitea zile este tot in frigider.
:oops: Nu poci si pace :pumni: ca in basmul ala :cum apropii cutitul cum incepe sa cinte ceva de te ia cu lesuiala de la "corazon" si renunti instantaneu :twisted:
Nenorocirea este ca il vor urma destul de multi fratiori dupa cum se pregateste productia :dans: si ce ma voi face???
Indicatii?Idei?Indrumari??? :evil:
 

nia

New Member
Am primit si eu niste dovlecei patison si vreau sa-i usuc.Ma puteti ajuta cu sfaturi?Ideea e ca i-am lasat sa se usuce pe balcon si unul a inceput sa se strice.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Patisonii nu se usuca.Din pacate rezista pina la.......a fi mincati in diverse feluri:umpluti,snitele sau.........orice iti face pofta :D
Poate referi la tartacute???
 

nia

New Member
Nu.Ma refeream la patison.Speram sa-i pot usca pentru ca sunt prea frumosi ca sa-i mananc.Dar daca ii bag la cuptor se intareste coaja ca la dovlecei aceia dulci?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu.Dar daca vrei musai sa te bucuri de frumusetea lor :) pastreaza-i la frigider cit mai mult timp.Si din cind in cind ii scoti si te mai uiti la ei........... :mrgreen:
Glumesc. :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu sunt patison si nici nu stiu denumirea lor (sunt din cei pe care ii tai si cresc la loc) dar in loc sa am trandafiri s-au catarat dinsii si mi-au umplut gardul......daca fac si legumele de rigoare inseamna ca ......o sa mai cultiv :rofl:
 

mirela06

Active Member
Oauu, Gabiuta, ce mari s-au facut. Ai umbrarul asiguret , daca l-ai face si cred ca si productia este pa masura. In ce priveste patisonii, eu nu am de unde si vreau si euuuu :cry: Dau un imperiu pt. un dovleac :eek: . Maaai ce tare sunt in fraza astaaa :? Oare am impresionat pe cineva pina la lacrimi ,sau am dat vre-o idee :? :rofl: :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da.Pe mine.O sa-ti cumpar eu seminte la primavra ca sa nu te mai vad plingind :rofl: ......
Ce productie?Flori,frunze si........nici macar un dovlecel :cry: .O sa mai am si de curatat gardul la toamna :x
 

mymo

Active Member
Eu am unul mic-mic,se vede ca cine mi-a dat semintele mi le-a dat cu inima buna :hug:
Patisoni am facut azi umpluti,la cuptor.Ce buni au fost :giggle:
 

mirela06

Active Member
. Merci, Gabiuta. Lasa ca pling si eu de impresie, dar daca nu am sa gasesc seminte de patisoneli, am sa tiiip pina la Bucuresti. Si uite asa ma aleg si eu cu minunatii din ce vad la voi :rofl: :hug: :*
 

mirela06

Active Member
Ghia, draga mea. Dau seminte de rosii super marfa, pe seminte de la tine de super marfa de patisoni. Ce zici ? Batem palma :? :rofl: Ramine secretul nostru. Daa :hug: :* :rofl:
 

mymo

Active Member
Mirela,am facu poze cu ei in cratita inainte sa-i pun la cuptor,dar cand au fost gata nu am mai apucat ca a venit sotul meu cu un prieten lihniti de foame si n-am stiut cum sa le pun mai repede haleala-n farfurie :rofl:
 

mirela06

Active Member
Mai, Mymo.! De ce-mi faci asta mie :cry Nu le-ai scris si tu un bilet ” Fac poze ca-i una plingacioasa ” :rofl: :rofl: Draga mea :hug:
 

mirela06

Active Member
Binee. Daca spui tuuu...atunci astept, visez si balez. Mai frumos spus... transpir sub limba de atita pofa....-n cui, dar tot o am :rofl: :rofl: :rofl:
 
Sus