Discutii bonsai.

vali

Active Member
Moderator
Desi nu-mi place sa deturnez topicul lui Hoinar, cu scuzele de rigoare, voi interveni si eu vis-a-vis de grefarea prin gaurire.
Este cea mai simpla (si sigura) metoda, putand fi folosita chiar si de cei care n-au visat macar sa incerce o grefare. E o tehnica de genul "n-ai ce pierde", pt ca si in caz de nereusita (daca grefa nu prinde), gaurile practicate in trunchi se vindeca/acopera usor. Dar ratarile sunt rare, un factor important fiind faptul ca grefa are propriul sau ritm de crestere (fie ca e o planta cu radacini, fie ca e vorba de o ramura din acelasi copacel). Singurele griji ar trebui sa fie ca plantele sa fie compatibile si sa nu ramana spatiu intre gaura si grefa.
Am folosit metoda in repetate randuri si mi-a placut. Mai jos sunt cateva imagini cu un ulm:

Filmuletzul e instructiv, dar nu-mi place ca personajul foloseste o scula electrica, iar burghiul are o viteza cam mare. Exista riscul ca peretii gaurii sa fie "sterilizati" de temperaturile inalte produse prin frecare. In acest caz, tesutul de contact va fi mort, iar grefarea compromisa. Personal, prefer un sfredel de mana ( http://www.bricomall.ro/sfredel-pentru-lemn.html ), chiar daca dureaza mai mult.

PS: probabil, moderatorii ar putea muta discutia intr-un topic despre grefare.
 

pork

Member
vali a spus:
PS: probabil, moderatorii ar putea muta discutia intr-un topic despre grefare.
Imi cer scuze pentru interventia off-topic, dar cum a spus si vali, ar fi ideal un topic despre asa ceva. Pe mine unul ma intereseaza si as vrea sa citesc experientele celor care au incercat si reusit sau nu metoda aceasta, eventual cu documentari s.a.m.d
Pe viitor am de gand sa o incerc si eu.
 

vali

Active Member
Moderator
Mda... sunt acei lastari care ne indica ce mult tanjeste planta dupa un strop de lumina in plus. :|
Dar, din pacate, asa arata un ulm care nu doarme.
In mod cert se va simti mult mai bine afara si va trebui sa scapi de toate "firele" alea... n-au la ce sa foloseasca.
 

vali

Active Member
Moderator
hoinar a spus:
Dar cred ca esti de acord cu mine ca pot amana taierea " firelor " o luna... cand am sa-l scot afara. N-as vrea sa-l mai sacai acum...
Oooo, nici nu-ncape indoiala, asta am si avut in minte cand am spus ce am spus.

Sa-ti traiasca trandafirul! :)
 

vali

Active Member
Moderator
Puteai sa indraznesti mai mult :D.
...Sau, ma rog, eu as fi facut-o :).
Parte din lastarii aia (peste 60%) i-as fi "sters" total, iar restul purtatorilor de "verde" n-ar fi ramas cu mai mult de 2-3 frunze.
La urrma urmei, tre' sa stimulezi aparitia ramificatiilor cat mai in interiorul coroanei.
Dar nu arde. Fiind (EL) dupa o iarna petrecuta in casa si (NOI) in prag de primavara, se pot remedia lucrurile si mai tarziu. In definitiv, e ulm; are o plaja larga.

Toate bune.
 

vali

Active Member
Moderator
Subtirei, subtirei, unii dintre ei :). Sunt din "productia" de anul trecut, nu?
Imi place ca ai rabdarea si curajul sa o iei de la zero cu ei :D
Mi-a atras atentia vasul "toba", al 2-lea din stanga, pe raftul de sus :oops: . N-ai din intamplare o imagine mai detaliata?
 

vali

Active Member
Moderator
Multumesc de precizari, hoinar.
S-ar putea sa incerc, mai ales ca "sursa" e la doi pasi :D
 

vali

Active Member
Moderator
Hehe! Frumoasa diferenta :)
Uitandu-ma la cat de subtirei sunt cei mai multi dintre ei si la faptul ca sunt in vase, nu pot sa concluzionez decat ca ai o rabdare extraordinara.
Bine, vorbesc cumva privind in urma :)... stiu ce inseamna sa astepti obtinerea unui trunchi in conditii balconice... Nu balcanice!!! :oops:
Recunosc, eu m-am lasat! Prefer sa incep direct in pamant.

O primavara frumoasa si tie!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sper sa i placa , a mai incercat cineva citrice dar se pare ca nu a avut izbanda cu ei , nu prea vor sa fie bonsaiti :rofl:
 

pork

Member
hoinar a spus:
.... am primit comanda la modul azi am comandat si maine am primit plantutele. Vezi ca au artari japonezi, pre-bonsai, foarte buni... In general oferta este bogata, plantele sanatoase, preturile bune... Baiatul care se ocupa de " afacere " este serios, priceput, se poate comunica... Crede-ma ca n-as fi recomandat site-ul daca nu as fi fost multumit. Am luat multe tepe de-a lungul timpului...

Numai bine.
Multumesc. Tot cautam de ceva vreme un artar...
 

vali

Active Member
Moderator
hoinar a spus:
Desi e greu sa mai postezi ceva dupa Vali... iti vine sa te ascunzi cu tot cu plante... cred ca pana la urma ma va reduce total la tacere...
Hei, ce vorba-i asta :eek: ? Nu cumva sa-ti treaca prin cap! :oops:
Urmaresc cu placere evolutia copaceilor tai, iar ulmul din imagini imi place in mod special. Chiar daca eu l-as fi luat ceva mai scurt :rofl:

PS: Ai sa razi... Un rozmarin a aterizat si la mine-n balcon, de vreo cateva saptamani... Ca sa vezi coincidenta :giggle:
 

cipikkus

Member
@ pork, daca primesti artar sa ma anunti si pe mine.
@ hinar la cat de sever sunteti, sunt convins ca site-ul e in regula si pot comanda fara nici o ezitare....p.s. "sever" in sensul bun, nu o luati in nume de rau. :)
 

vali

Active Member
Moderator
hoinar a spus:
Revin cu chinezoiu... care creste abundent. Asa ca s-a impus o noua tundere. Vali, probabil, iar o sa ma " certe " - " mai scurt! "
Nu, de data asta Vali nu "te cearta" :giggle:. Suntem in iulie deja, temperaturile sar in mod frecvent de 30 C, iar plantele sunt intr-un soi de letargie si reactioneaza altfel. Uneori, cu totul imprevizibil. E timpul sa fim precauti :D

Arata bine!
 

cipikkus

Member
hoinar a spus:
Referitor la site, banuiesc ca te referi la http://www.acer-bonsai.ro/?view=index . Iti garantez seriozitate si plante de calitate. Imi permit sa-ti mai dau un sfat: stai de vorba cu baiatul care se ocupa de site, ai ce invata de la el, spune-i exact ce vrei, ce ai de gand sa faci cu plantutele. Daca comanzi ceva, chiar te rog la sfarsit, sa-mi spui cu ce impresie ai ramas.
Am comandat si am primit coletul. Ce pot sa zic, preturi decente, marfa de calitate, sfaturi primite (inainte sa comand) referitor la copaceii ce i-am dorit, un vanzator de nota 10+.
Recomand cu incredere. Am luat 2 Acer: 1 palmatum si 1 buergerianum si copaceii arata foarte bine...niste viitori bonsai.
 

cipikkus

Member
hoinar a spus:
Daca mi-ai fi spus contrariul, oricum nu te credeam
Ce contrariu sa zic...cand gasesti un om cu bun simt si practic un vanzator rar. Eu unul practic am ramas masca cat de corect a fost omul asta, nu de alta dar in perioada asta de criza toti incearca sa fure cat mai mult, iar la domnul Raduta e total invers. Respect 100%
 
Sus