Discutii bonsai.

george.r

Member
Faptul ca apar frunze nu inseamna ca s-a prins...
Sanse sunt destul de mari sa se prinda in cazul tau, dar trebuie sa pastrezi frunze si crengi cat poate sustine radacina. Trebuie s agasesti un echilibru intre ce e in pamant si ce e la suprafata...
Atentie mare cu udarea.
 

marq

Member
Trebuie sa ai rabdare. Eu am pus anul trecut un butas de mirt sub un PET (minisera) si a crescut frumos, ramurele, frunze... ei bine, dupa ce am scos sticla s-a uscat si cand l-am scos din pamant am vazut ca nici radacini nu facuse.
In functie de marimea lor au rezerve mai mult sau mai putine, pot dezvolta si ramuri si tot sa nu se fi prins, observi o crestere rapida apoi o oprire brusca, trebuie sa-i urmaresti si sa le oferi conditii optime si sa nu-i deranjezi nici la la anul daca se prind.
 

Antonio2003

Member
Trebuie sa ai rabdare. Eu am pus anul trecut un butas de mirt sub un PET (minisera) si a crescut frumos, ramurele, frunze... ei bine, dupa ce am scos sticla s-a uscat si cand l-am scos din pamant am vazut ca nici radacini nu facuse.
In functie de marimea lor au rezerve mai mult sau mai putine, pot dezvolta si ramuri si tot sa nu se fi prins, observi o crestere rapida apoi o oprire brusca, trebuie sa-i urmaresti si sa le oferi conditii optime si sa nu-i deranjezi nici la la anul daca se prind.
Faptul ca apar frunze nu inseamna ca s-a prins...
Sanse sunt destul de mari sa se prinda in cazul tau, dar trebuie sa pastrezi frunze si crengi cat poate sustine radacina. Trebuie s agasesti un echilibru intre ce e in pamant si ce e la suprafata...
Atentie mare cu udarea.
Are radacini micute dar are ca! 10 crengi subtirele si de vreo 10cm,tulpina este de cam 40cm,radacinile sunt doua de vreo 7cm,subtirele si putin ramificate,si altele subtiri .Doresc din suflet sa se prinda,ce sa fac sa ai sporesc sansele?Daca cresc mugurii din rezerve,pot creste si radacini sa il sustina?
 

marq

Member
Sigur ca da, dar daca exista un dezechilibru rezervele sunt directionate mai mult intr-o directie, ceea ce nu e bine.
 

Antonio2003

Member
Sunt 3 crengi de paducel puse,doua azi si una mai de mult. Am aruncat celelalte crengi fiindca frunzele de pe ele se facusera maronii. Imi puteti spune cum arata puietii mici,de abia germinati de paducel?
 

Atașamente

Bachus

New Member
Am tot cautat fertilizator ptr bonsai si am gasit in Dedeman, acea sticla de 250 ml. Din ce am inteles in alt post, se dilueaza 20 mL in 2 L de apa si se aplica TOT sau doar cat ii trebuie o data la 2 saptamani?(ma refer ce fac cu surplusul) Cum vine asta? Imi cer scuze pentru intrebarile multe, dar o duce foarte bine Bonzy al mamei mele si nu vreau sa-i dau date eronate si sa se intample ceva rau cu el :(. Astept raspuns, multumesc :D
 
Ultima editare:

marq

Member
Eu de la Dedeman am folosit din cel natural la bidoane de 1 l, romanesc, facut la Bacau, nu e agresiv cu plantele, bineinteles ca depinde si concentratia :); n-am observat nici efecte minune,dar cred ca e util. Am folosit si granule organo-minerale, cica naturale, dar mi-au murit plante dupa el.
Pai pui cum zice la manual, la 2 saptamani. Si cred ca e bine sa diluezi cat ai nevoie.
 

Bachus

New Member
Am facut dilutia respectiva, am luat un fertilizator bogat in fosfor, intrucat am inteles ca e benefic pentru plantele care dau flori, precum Carmona. Atasez si cateva poze cu Bonzy, se pare ca ii prieste pana la urma :D:dans:


 
Sus