Discutii bonsai.

Bachus

New Member
Scuzati deranjul, sunt nou pe forum. Am tot vazut diverse specii de bonsai pe forum, insa este cineva care i-a crescut din "cenusa"? Ma refer sa inceapa totul de la seminte. Stiu ca e greu, dar tare ma bate gandul sa incep un sezon de "mama-surogat" la o Calliandra Haematocephala, intrucat vor temperaturi pozitive all year long si ar fi destul de usor sa creasca indoor :D. De-as gasi si seminte prin comertul online, m-as apuca de treaba imediat. Sugestii, pareri? :openflower:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
De cand cu moda Yamadori putini mai au rabdarea sa mai creasca , dar da , se poate cum sa nu . Insa ca sa ai pe ce lucra ai nevoie de foarte mult timp , un vas mare in care el sa creasca necontenit si abia apoi recoltare si prelucrare in prima faza a cresterii unui bonsai.

Succes la insamantat!
Dan
 

Bachus

New Member
Buna ziua! Scuzati din nou deranjul. Intrucat se apropie 8 martie, m-am gandit sa-i fac cadou mamei mele un Bonsai, mai ales ca ma fascineaza si sunt sigur ca si ei ii va placea. Din pacate in orasul meu natal (Galati) nu sunt prea multe florarii care sa aiba asa ceva si am gasit doar aceste 2 tipuri (poze mai jos). Imi "face cu ochiul" cel singurel, din vasul albastru. Ati putea sa-mi spuneti va rog frumos cam ce specie ar fi? Sa stiu ce sa-i spun mamei mele in legatura cu ingrijirea si cresterea lui. Eu sunt student in Iasi si din dat telefoane doar atat am putut gasi, insa mi se pare dragut cel mititel si singurel. Ce ziceti, ar fi un cadou frumos de 8 martie, eventual si de iesire la pensie? Astept raspunsuri/pareri, multumesc anticipat! Weekend frumos in continuare! :dans:



 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Acolo ai o Carmona dar as merge pe un Ginseng , e mult mai ingaduitor cu greselile pe care le-ai putea face ca oricare din noi. Ficus ginseng e altoit iar radacinei ii place formarea stil bonsai - sol putin si de multe ori uscatel

As recomanda sa cauti totusi si prin vreo padurice din apropiere un yamadori mai desavarsit decat o plantuta "olandeza" Multe sunt destul de chinuite inainte de a ajunge la tine. Daca gasesti un Ulm ai fi foarte castigat dar merg si alte specii
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Acum am vazut si locatia , pai ai putea merge ca sunt zone destule :) Nu vor fi insa de cadou initial ci dupa prelucrare. La Era au fost ceva Ulmi impachetati frumos acum ceva timp
 

Bachus

New Member
Mama are experienta in ingrijirea plantelor, deci sunt sigur ca va avea mare grija si cu cel mic si firav. Nu mai am timp sa caut prin padurice, sa plantez si sa-l trimit pana acasa. M-am hotarat sa-l adopt pe acela, Bonzy. Cu putina atentie si multa dragoste, eu zic ca va creste mare si frumos! Deci Carmona este? Multumesc pentru raspuns!

P.S: E Carmona retusa? Acel Fukien Tea?
 
Ultima editare:

Bachus

New Member
Pana la urma l-am cumparat pe Bonzy. Dupa 1 saptamana de acomodare mama imi spune ca tot "naparleste", ii cad frunzele. Insa sunt care ii cresc si restul care au ramas sunt verzi si lucioase. E normal sa piarda asa des frunze, sau nu ii prieste ceva?
 

Bachus

New Member
Multumesc de raspuns, dar nu ma prea ajuta. Sa inteleg ca e din cauza stresului de la mutat? Sau nu il uda cum trebuie? Din ce am inteles frunzele se decoloreaza putin si apoi cad. Cele care raman sunt verzi si lucioase (sanatoase) :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Daca ai remanenta inseamna ca a au fost de la acomodare , de la plimbat prin aer rece ( nu ii place deloc)
 

Antonio2003

Member
Am luat doi paducei,dar au radacini putine si rare ,oare se va primde asa,fara multe radacini?ai am de ieri,i-am udat bine imediat ce i-am pus in ghivece,unul e afara si unul in casa,stiu ca e de exterior,dar daca se prind,am o incapere rece ,un fel de balcon la casa,ce credeti?se prind? Si cam cat de iute cresc paduceii? In lungime ma refer.
 

george.r

Member
Salut!
Pentru a spori sansele de prindere cu radacini putine trebuie sa echilibrezi coroana cu radacina... adica sa pastrezi coroana cam cat consideri tu ca poate duce radacina. In cazul tau mai deloc, deci decat un bat de tulpina dupa parerea mea.
Tocmai am pus si eu 2 care au 3-5 fire de radacina (unul cu radacini de 2cm...celalalt cu ceva ramificatii pe radacina, dar cam lemnoase). Eu i-am tuns drastic si astept sa vedem evolutia.
Din ce am vazut in natura, paduceii cresc destul de greu; in ghiveci cred ca e si mai lenta cresterea.
Succes!
 

Antonio2003

Member
Salut!
Pentru a spori sansele de prindere cu radacini putine trebuie sa echilibrezi coroana cu radacina... adica sa pastrezi coroana cam cat consideri tu ca poate duce radacina. In cazul tau mai deloc, deci decat un bat de tulpina dupa parerea mea.
Tocmai am pus si eu 2 care au 3-5 fire de radacina (unul cu radacini de 2cm...celalalt cu ceva ramificatii pe radacina, dar cam lemnoase). Eu i-am tuns drastic si astept sa vedem evolutia.
Din ce am vazut in natura, paduceii cresc destul de greu; in ghiveci cred ca e si mai lenta cresterea.
Succes!
Au inceput sa i se umfle mugurii,oare s-a prins?
 
Sus