Discutii bonsai.

vali

Active Member
Moderator
hoinar a spus:
Am inteles ca este ceva normal, face parte din comportamentul ei
Asa-i! Si e extrem de neplacut. E genul de copacel pe care te vezi nevoit sa-l reformezi periodic, de la nivelul trunchiului. Noroc cu cresterea rapida.
 

Mar1vs

Member
vali a spus:
hoinar a spus:
Am inteles ca este ceva normal, face parte din comportamentul ei
Asa-i! Si e extrem de neplacut. E genul de copacel pe care te vezi nevoit sa-l reformezi periodic, de la nivelul trunchiului. Noroc cu cresterea rapida.
Mda, am patit si eu asa ceva vara trecuta cu vreo trei salcii plangatoare. Din pacate n-a mai supravietuit, dar la primavara vreau sa ma apuc din nou de specia asta. Incercarea moarte n-are, si din 10 butasi tot o iesi unul mai rasarit. :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
<embed src="http://www.youtube.com/v/iaVpZJiDLg8?version=3&amp;hl=ro_RO&amp;rel=0" type="application/x-shockwave-flash" width="560" height="315" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed>
 

pork

Member
Si nu e singura aparitie la teveu a unor oameni din breasla din Romania.
Mai sunt vreo 2-3 aparitii ale dlui. Lucian Rusu.
 

vali

Active Member
Moderator
Nu, Marius.
A fost una mai demult, dar filmarea nu exista pe nicaieri.
 

Mar1vs

Member
Aha. Dar a fost una, totusi... Stiam "din auzite" si eu.
Pacat ca nu mai exista filmarea, mi-ar fi placut s-o vad.

Apropo, ca tot veni vorba... posibil sa mai fi intrebat vreodata, dar nu mai tin minte. Dumneavoastra cand v-ati apucat de bonsait?
 

vali

Active Member
Moderator
Mar1vs a spus:
Apropo, ... Dumneavoastra cand v-ati apucat de bonsait?
As putea spune simplu ca de cativa ani. Dar pe masura ce trece timpul, imi dau seama ca nici nu m-am apucat inca :) . Doar cochetez cu ideea.
Deci, Marius, bonsaii ii iubesc de prea mult timp ca sa mai tin minte.
Prima oara cand AM CREZUT ca ma apuc de bonsai, a fost cand aveam vreo 18 ani. Acum am mult mai multi, dar mintea e tot cam pe-acolo :) . Primul copacel pe care l-am omorat l-am avut prin '87, dar atunci credeam ca bonsaiul e o specie chinezeasca, ce nu creste mai mult de cativa cm pe an. Prima azalee miniaturizata am omorat-o prin '91. Prima colectie de copacei pe care am omorat-o, am avut-o prin 2001. Urmatoarea a fost prin 2008 (cred!). De atunci o tin tot asa...
Asa ca, un raspuns sincer este acesta: Eu nu m-am apucat inca de "bonsait" (cum ziceti voi). :)
 

Mar1vs

Member
vali a spus:
Asa ca, un raspuns sincer este acesta: Eu nu m-am apucat inca de "bonsait" (cum ziceti voi). :)
Da, aveti dreptate, "bonsaist de meserie" nu cred ca exista inca in Romania. Daca pana si Walter Pall inca se considera amator... Dv. va puteti considera, totusi, incepator macar. Noi, restul, suntem cei ce cochetam cu ideea :D.

Se vede, totusi, ca aveti ceva experienta in spate (fata de restul poporului).
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Am achizitionat si eu un "ginseng" , si proaspat plantat urma sa i fac o forma , dar sunt in lipsa de inspiratie , o idee ceva pentru forma lui :)

 

vali

Active Member
Moderator
Mar1vs a spus:
Se vede, totusi, ca aveti ceva experienta in spate (fata de restul poporului).
Da, recunosc ca am omorat mai multi copacei decat toti ceilalti :).
Hai ca am reusit sa facem harcea-parcea topicul lui hoinar. :(
Cred ca ar fi bine ca un moderator sa rupa discutiile ce nu au legatura cu subiectul initial al topicului.
 

vali

Active Member
Moderator
Re: Copacei crescuti in vase pentru bonsai

O primavara frumoasa si tie, hoinar!

Deci, din directia ta vine primavara... la mine inca nu s-au "umflat muschii". Dar ma astept...
Frumusel verdele ala crud de pe ulmul tau.

Toate bune!
 

Ioan

New Member
Re: Copacei crescuti in vase pentru bonsai

Frumoasa colectia. Imi place cum ti-ai amenajat balconul.
Poti sa-mi spui, te rog, de unde ti-ai luat pagodele si kakejiku-ul acela negru?
 

vali

Active Member
Moderator
Re: Copacei crescuti in vase pentru bonsai

Intr-adevar, frumos! :clap:
Nici nu mai stiu cum arata un balcon curat. Al meu e :bolnav:
Frumusei si chiriasii tai :D .
In stanga adeniumului, la fereastra, este o suculenta?
 

marq

Member
Re: Copacei crescuti in vase pentru bonsai

Ingrijit balcon, se vede ca domnul hoinar este o persoana meticuloasa. Merg bine copaceii in spatele temopanului? caci recomandarile am vazut ca sunt de a-i lasa sub cerul liber. Te intreb pentru ca banuiesc ca ai aceasta pasiune de cativa ani (ai albume create incepand cu 2009, chiar daca unele sunt goale).
 

Ioan

New Member
Re: Copacei crescuti in vase pentru bonsai

Multumesc pentru raspuns.
M-am gandit ca poate l-ai facut tu, dar am intrebat pentru ca arata destul de bine, cel putin din poza. Iar cat despre colectie, cred ca pentru a intretine plante in balcon, e destul de bine. Eu nu am la dispozitie atata spatiu pe balcon. :D
Legat de Daiso, mai exista magazinul? Eu nu sunt din Bucuresti, iar dupa o cautare pe net am impresia ca s-a inchis.
 

rozz3107

New Member
Buna ziua! Am luat Sa ingrijesc in bonsai care Nu avea caldura si lumina de la o matusa, toate au mers Bine, a inceput Sa aiba frunzulite noi chiar si floricele, Dar am plecat 4 zile de Acasa si cand m-am intors era uscat. Acum Nu Mai Stiu Ce Sa cred, probabil e iremedeiabila situatia. Voi lasa niste poze, Poate imi dati cateva sfaturi, Daca se Mai Poate face ceva. Va multumesc.
 

Atașamente

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cel de mai sus nu isi mai revine , dupa cum arata scoarta si frunzele are radacinile distruse probabil de prea multa apa.
 
Sus