Catina - Lycium barbatum ???

happy

Well-Known Member
Daca vrei seminte mai am eu,inca nu le-am pus pe toate la germinat! :D
Sau iti trimit un pui la toamna!
 

Floria

Active Member
happy a spus:
Daca vrei seminte mai am eu,inca nu le-am pus pe toate la germinat! :D
Sau iti trimit un pui la toamna!
Deja.... sunt datoare vanduta la tine ! Eu am trei plante Goji in gradina dar sunt de la Fixpix si mi-e teama sa mananc din ele daca el nu gusta din ale lui :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Goji

sentiklos a spus:
Apropo, are cineva poze cu plante cumparate de la Uniel/Moca ?
Eu am cumparat in toamna de la Uniel dar poze nu i-am facut...eventual mqi incolo, sa mai creasca un pic frunzele ca n-am aparat foto si cu telefonul daca le fac nu se vede nimic ca frunzele sunt inca prea mici
 

sentiklos

Member
Goji

http://www.plafar.net/noutati/Goji-in-Plafar.html
http://revistaplafar.ro/info/1109/goji- ... iment.html

La Plafar ( exact astea http://www.plafar.net/produse/Goji-fruc ... i4651.html ) se găsesc fructe uscate de Goji, la pungi de 250g. Sunt scumpe, dar dintr-o punga de fructe obții câteva mii bune de semințe viabile. Am tot experimentat din decembrie, anul trecut și încă experimentez cu semințele astea. Până acum, am reușit în toate felurile posibile, rata de germinație a lor fiind de 100%. E probabil ca fructele să fi fost uscate la modul eco și să nu fie “îmbogățite” cu substanțe de inhibare a germinației. A propos de starea de fericire/energie fizică și tonus psihic ridicat, cred că e din cauza vitaminelor și a celorlalți nutrienți din fructele de Goji. Nu uitați totuși ce ne zic specialiștii: că formula începutului bunei dispoziții este 5-Hydroxytryptamine sau C10H12N2O. 

Avantajele obținerii plantelor de Goji din semințe:
- rata de germinație e în general bună
- poți produce câte plante vrei, fără să dai o căruță de bani pe plante gata crescute
- le poți crește cum vrei tu, le poți îmbunătăți cum vrei
- plăcerea de a experimenta în diverse forme cu material genetic din belșug
- se mai zice că goji-ul obținut din semințe e capabil să extragă elementul Germaniu în formă organică din sol, fiind o substanță cu renumite proprietăți anticancerigene
- te poți familiariza mult mai ușor cu obiceiurile de creștere a plantei, poți învăța din asta

Dezavantaje:
- cel mai mare, după mine: aștepți 2-3 ani să ai producție de fructe. Unele soiuri mai șmechere (gen. NQ-1) intră pe rod din primul an, obținut din semințe. ( a se vedea http://go-goji.com/No1.aspx )
- chiar dacă au o dezvoltare rapidă și viguroasă, în primele două luni trebuie să cam ai grijă de ele. Asta mănâncă un pic de timp. Time is money, deci câteodată să cumperi planta matură te ajunge mai ieftin decât să ai tu grijă de ele…
- Segregarea genelor: când obții plante din semințe, ai în general șanse de maxim 50% să-ți iasă soiul dorit (identic cu cel care a produs fructele din care ai folosit semințele). Restul de aprox. 50% vor rezulta, cel mai sigur, în alte soiuri, utilizate la obținerea soiului pe care urmărești să-l produci.
- Procesul de creștere/aclimatizare/transplantare nu e întotdeauna cea mai mare plăcere. Când ai un serviciu care-ți fură multă energie fizică și nervoasă, chiar și dacă vrei să te relaxezi, nu întotdeauna îngrijirea plantelor e cea mai recomandată activitate.


Pentru cei care au timp, vor să obțină plante la modul cel mai ieftin și care își găsesc plăcerea în creșterea plantelor din semințe, recomand cu căldură metoda asta de înmulțire. Pentru ceilalți, plantele de la D-l Moca ( www.moca.ro , www.uniel.ro ) sunt, momentan, cea mai bună alegere ( a nu se interpreta drept activitate publicitară ! ). Am cumpărat astă-toamnă cinci bucăți soiul No.1 ( sau NQ-1, tot ăla-i ) și aștept producția de anul ăsta !

Fotografii cu răsaduri obținute de mine în 2011 din fructe de la Plafar găsiți aici: http://sentiklos.sunphoto.ro/Goji_si_Gynostemma_2011/ .

Succes
 

fixpix

Active Member
Floria a spus:
happy a spus:
Daca vrei seminte mai am eu,inca nu le-am pus pe toate la germinat! :D
Sau iti trimit un pui la toamna!
Deja.... sunt datoare vanduta la tine ! Eu am trei plante Goji in gradina dar sunt de la Fixpix si mi-e teama sa mananc din ele daca el nu gusta din ale lui :rofl:
Mda... uite daca vrei, o sa manc eu primul ...
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Tu lasa-le sa faca flori, fructe...si apoi vedem ce sunt. La ai mei nu au apucat. ca ii casapim cand sunt mici.
Eu 1 tot zic ca e acelasi lucru. dar ca sa fii sigura, ia-ti musai 1 care sa si aiba eticheta frumoasa :mrgreen:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fiindca la topicul de necunoscute am aflat de aceasta catina de gard /goji sau lycium de care o fi el.......trebuie sa spun si eu ceva ca sa nu imi pierd titlul de circotasa :evil:

Am citit cu atentie tot ce s-a scris in acest topic si sunt 200% de acord cu tine Caline........tot ce e romanesc e bleah........tot ce e strain e bun.
De unde stii Ionica sau Sentiklos ca plantele de la Uniel/Moca sau cum s-o numi sunt cele mai bune?Cele adevarate?Cele mai grozave?ce dovada ai?
De ce taranii din zona Buzaului fac sucuri si usuca fructele catinii de gard (atentie in zona se gaseste si catina alba din belsug !) si o vind pe bani buni la plafar?Daca i s-ar spune goji poate ca ar vinde-o mai scump.........

Daca o sa zgarmanati netul in lung,lat,in adincime si in profunzime o sa gasiti tot atit de multe pareri,opinii,etc.........

Cumparati goji ca e foarte bun





:mrgreen:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuto, asteptam recolta ta de lycium barbarum, asteptam si sa mananci din ea...si pe urma ne lamurim :evil: :rofl: Si am o gramada de garduri, asa ca daca e buna mi le umplu cu catina ta de gard!
Ce pot eu sa spun e ca goji pe care l-am luat eu de la Uniel nu seamana nici pe departe cu a ta, asta e arbust, nu se catara nicaieri...acuma...ar fi minunat sa fie comestibil si goji tau romanesc :)
 

adrianam

Well-Known Member
Asteptam poze, de anul trecut, Claude!
Dar vad ca nimeni din cei ce au cumparat goji nu vrea sa puna poze ca sa putem compara! :?
Catina mea de gard a prinsa radacini si este in paharut de plastic. Vreau sa va anunt ca a inflorit deja!
Maine sper sa ii fac o poza!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Claudia.............baga o poza cu al tau. :D

Si inca ceva:de ce se numesc frate la fel?Ei?Caci daca minte wikipedia mint si eu: http://ro.wikipedia.org/wiki/C%C4%83tin ... de_garduri .........iar de mincat fii sigura ca o sa maninc din fructe daca face ceva pina atunci.Si vorbim dupa prima degustare :mrgreen: eu fiind evident mult mai vioaie :twisted:
Am pus si niste semint azi cumparate de la plafar .......sunt curioasa :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
O sa incerc sa-l pozez, doar ca eu nu am aparat, pozez cu telefonul, asta-i problema, pozele nu au claritate buna :(

am revenit cu pozele
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Claudia miine pe zi o sa pozez un lastar tinar si o sa vezi daca exista diferenta.
 

sentiklos

Member
Hai sa facem un pic de lumina in subiect... :D :roll:
@Gabiuta:

1. Nu stiu daca cele de la Moca is cele mai bune, dar am verificat prin cativa cumparatori/furnizori si am aflat ca le aduce din China - regiunea Ningxia, iar soiul este NQ-1 sau NO.1 (tot aia) si e un soi foarte bun, premiat. Lycium Barbarum, nu altceva. Nu Lycium Europaeum, nu Lycium Halimifolium, nu Lycium Chinense, etc. Doar Lycium Barbarum. Sunt in jur de 80 de specii in genul LYCIUM si toate seamana intre ele. Si frunze, si fructe si flori. In Romania, toate speciile astea is cunoscute ca si "catina de garduri". DAR un soi BUN de LYCIUM BARBARUM, cultivat in conditii bune, poate fi "cea mai buna" planta.

2. Nu ma indoiesc ca taranii din zona Buzaului fac suc din fructe si le usuca. Sunt foarte bune, indiferent carei specii apartin. Doar ca unele-s mai bune, altele mai putin bune. Ca soiurile diferite de rosii, castraveti si altele. Un soi bun e un soi bun. Generic, tuturor li se spune GOJI ! Dar denumirea de Goji provine din China, unde SINGURA SPECIE DE LYCIUM cultivata in scopuri comerciale/medicinale etc. este LYCIUM BARBARUM. Exista CU SIGURANTA diferente nutritive intre speciile genului Lycium. Ca si intre catina rosie si catina alba din Romania. Aia alba e buna etc.

3. Nu intereseaza parerile si opiniile unora si altora cand e vorba de LYCIUM BARBARUM a.k.a GOJI. Botanica e botanica si ar merge si ea oleaca studiata. Impreuna cu medicina si chimia.

In Romania planta asta nu e extraordinar de bine studiata, ca orice alt lucru care ar putea fi studiat in Romania si nu e. Motiv pentru care o sa gasiti internet-ul plin de confuzii cu privire la Goji. M-am inselat si eu, s-au inselat si altii, pana la urma tot am gasit ce cautam.

Nu pot sa recomand nimanui sa bage in gurita orice gaseste pe garduri, inclusiv catina de garduri, pentru ca nu poti sa stii exact daca si cat de otravitoare ar putea fi. Eu testez pe mine, vad care-i treaba. Orisicum, fructele plantelor din genul Lycium trebuie mancate in cantitati MARI ca sa provoace chestii nasoale, deci probabil ca o sa va saturati de catina de garduri si tot n-o sa va otraviti.

LYCIUM BARBARUM este o planta adusa din ASIA si aclimatizata in Romania de foarte mult timp. Ca extrem de multe alte plante. Dar pe langa asta mai sunt si alte specii de Lycium in Romania si e foarte usor sa le confunzi, pentru ca SEAMANA.

Sper din suflet ca ce-am scris e inteligibil.
Concluzie: GOJI este LYCIUM BARBARUM. Catina de garduri poate sa fie orice din genul Lycium, nu neaparat Lycium Barbarum. Daca vreti GOJI, gasiti Lycium Barbarum. Si cam atat momentan. :D :wink:
 

sentiklos

Member
Cateodata e nevoie si de explicatii abracadabrante. :mrgreen:
Ma duc sa vad tufele de Goji de langa cimitirul din Dumeni. :arrow: :arrow: :arrow:
 
Sus