Catina - Lycium barbatum ???

adiadi

Member
....culoarea :) . incercam sa-ti arat ca nu m-am lamurit deloc.:oops: :oops: :oops:
adica, ce si cate culori sunt,si care ce valoare au ???
ale mele,pe eticheta de livrare au niste boabe portocalii.
frunzele nu se vad f bine.
 

sentiklos

Member
Goji

Un mic update cu noile rasaduri de Lycium Barbarum. Ma declar foarte multumit de faltul ca in satul George Enescu din Botosani am gasit tufe intregi de Goji, ale caror fructe oamenii de acolo le folosesc de mult la mancaruri, dulceturi, ceai, etc. Cei de acolo ii zic "catina de gard" si creste in toata zona.

http://sentiklos.sunphoto.ro/Primavara_2011
 

fixpix

Active Member
hahaha.... sper ca ti-ai plantat prin toata gradina???

eu, intr-o dupa-masa nu stiu cate ore m-am chinuit cu tata sa ii scoatem!

deasupra pivnitei, pe o movila, sub pruni! exact acolo unde cica se fac si buretii de prun. care le plac parintilor de numa!

si am scos pe crengi d-alea lungi, cu tepi, ca altfel nu avea farmec.

o saptamana mi-am doftorit mainile, ca nah, nu pot sa folosesc manusi!

:rofl:
 

sentiklos

Member
Goji

Da, ieri de Florii n-am avut altceva mai bun de facut decat sa fac butasi de Goji. Am pus sute de bucati prin gradina, peste tot in jurul casei. Oricum, am procedat ca la carte cu butasii... Cu hormon de inradacinare, cu taiere sub nod la 45 de grade, tot tacamul. Acum ma rog sa nu fie un soi prost, ca mai sunt si d-astea. :) Oamenii din satul de unde am luat eu crengile ziceau ca nu prea mai scapi de ele si ca e suficient sa toci o creanga undeva pe pamant si de-acolo iti ies o multime de plante.

Oricum, mi-am facut de treaba ieri. :rofl:
In timp ce unii incearca sa scape de ele, eu le bag in gradina. :rofl:) E bine asa. P
 

anknic

Active Member
eu am luat un goji si nu prea seamana cu catina...poate e prea micut acum, dar totusi frunzele nu-s la fel...
 

sentiklos

Member
Goji

1. Catina
Cătina albă, cunoscută īn unele părți și sub numele de cătină de rāu sau simplu cătină (nume științific Hippophaë rhamnoides L.), cunoscută și sub numele de cătină albă sau cătină de râu, este un arbust foarte ramificat și spinos, care crește în România începând din nisipurile și pietrișurile litorale până în regiunile muntoase, alcătuind uneori crânguri și tufișuri destul de întinse.

2. Goji/Lycium Barbarum/Catina de garduri/Gardurarita
Cătina de garduri (Lycium barbarum, Lycium chinense) este numele comun a două specii foarte apropiate din genul Lycium. Mai este cunoscută și sub numele de goji. Această plantă perenă lemnoasă face parte din familia Solanaceae.

Sursa: wikipedia

Goji(Lycium barbarum) si Catina(Hippophae Rhamnoides) sunt doua lucruri complet diferite, desi seamana si oamenii le confunda de multe ori.

Cele doua sunt considerate printre cele mai hranitoare fructe din lume. :)
 

fixpix

Active Member
anknic a spus:
fixule...tu ziceai ca e una si aceeasi planta...
Pai da. Asa crezusem si eu. Adica. Eu am Goji in "gradina" dar nu e catina propriu-zisa.
Ca in denumirea populara i se zice catina de gradina...asta e OK. dar nu o face automat catina.

Goji e una, catina e alta. Catina in gradina n-am... cica ar fi vrut tata sa-si una. Da probabil s-a razgandit...cand a vazut cat are de lucru cu astalalta...

:evil:
 

poxicuta

Active Member
fixpix a spus:
anknic a spus:
fixule...tu ziceai ca e una si aceeasi planta...
Pai da. Asa crezusem si eu. Adica. Eu am Goji in "gradina" dar nu e catina propriu-zisa.
Ca in denumirea populara i se zice catina de gradina...asta e OK. dar nu o face automat catina.

Goji e una, catina e alta. Catina in gradina n-am... cica ar fi vrut tata sa-si una. Da probabil s-a razgandit...cand a vazut cat are de lucru cu astalalta...

:evil:
Pai daca vrei sa o raresti mai arunca si spre noi cateva radacini!Eu tot vroiam sa mai cumpar de la Moca!
 

fixpix

Active Member
d'asta de gard ???
ioaaai...
da ce faci cu ea???
pai acuma is scoase. tre sa dea lastari noi ca sa stiu unde is.
Daca nu uit... te anunt!
cum e aia de la Moca? Ai un link cu poza?
 

fixpix

Active Member
wow... stoc epuizat. zi-le sa ia legatura cu tata :rofl:
apoi nu stiu ce hibrid o avea tata pe pivnita...ca e acolo de prin anii 80 de cand a cumparat terenu, casa veche din vaioage (asa li se zice la noi).
nu stiu cat e de sweet, juicy, si nici ce numar or avea...
da in weekend amu de pasti merg sigur la tara.
De inflorit, infructit nu au apucat ca cum ziceam... le cam casapim sa creasca iarba, buretii de prun...etc
da-mi adresa (pe PM) poxi sa iti trimit niste radacini.
Sa iti trimit si un harletz ca sa ai cu ce sa-i scoti peste cativa ani?
:evil:
 

poxicuta

Active Member
fixpix a spus:
wow... stoc epuizat. zi-le sa ia legatura cu tata :rofl:
apoi nu stiu ce hibrid o avea tata pe pivnita...ca e acolo de prin anii 80 de cand a cumparat terenu, casa veche din vaioage (asa li se zice la noi).
nu stiu cat e de sweet, juicy, si nici ce numar or avea...
da in weekend amu de pasti merg sigur la tara.
De inflorit, infructit nu au apucat ca cum ziceam... le cam casapim sa creasca iarba, buretii de prun...etc
da-mi adresa (pe PM) poxi sa iti trimit niste radacini.
Sa iti trimit si un harletz ca sa ai cu ce sa-i scoti peste cativa ani?
:evil:
:rofl: :rofl: :rofl:
 
Sus