Calla / Zantedeschia

sini

Well-Known Member
Sory,nu e vina mea.Ale mele nu sunt albe.Cele albe nu au mai inflorit de cativa ani.Asa ca nu da vina pe mine.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu sper ca nu te-ai suparat :( si ai luat-o drept gluma.
Inseamna ca sunt o norocoasa ca mi-au si aparut :rofl: .Cele albe. :D
 

sini

Well-Known Member
E ok,Gabiuta
Poate imi spui si mie ce le-ai cantat celor albe ca sa infloreasca sau imi trimiti, mai bine, o inregistrare,ca daca o sa cant eu ,s-ar putea sa pierd toate florile :)
 

sini

Well-Known Member
poate ca e norocul incepatorului;e prima data cand pun cale .Mult noroc si la ale tale!
 

sini

Well-Known Member
Ce bine ar fi sa infloreasca toate asa repede! Am facut multe poze.Le-am pus in album,aici nu ma pricep sa pun mai multe odata.
Is cam chinuite, ca nu au lumina suficienta.
 

sini

Well-Known Member
Cornelia,eu cred ca ar fi trebuit sa se deschida mai mult si frunzele.Caldura a avut 24-25 grade,lumina i-a lipsit
Blueheart-d,pe mine m-a surprins tot procesul de cand le-am pus:a decurs foarte repede totul
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai:
- numele plantei, varietatea, furnizor, data plantarii
- tip sol, ingrijiri acordate, dimensiune ghiveci, conditii de iluminare
- si cel mai important: cum a reactionat planta la tot ce i-ai administrat.
 

sini

Well-Known Member
nu e complicat
o sa-i fac
trebuie sa o pun pe aici pe undeva ,sau sa o pastrez doar pentru mine?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cum vrei!
In orice caz e bine sa-ti notezi lucrurile pe care le observi la plantele tale, iar subiectul cu Calla ar putea foarte bine sa-si gaseasca locul la Experimente ilustrate. Zici ca le-ai facut mai multe poze. Te ajut eu sa le postezi grupat.
 

sini

Well-Known Member
bine
o sa fac asa cum zici,mai ales ca am pus zilele trecute si ultimii doi bulbi
 

calin123

Member
eu voi incerca experimentul ( involuntar ) de anul trecut , azi toamna am scos din pamint cala si ma gindesc sa o pun in ghiveci prin aprilie iar in mai sa o scot afara in gradina in pamint .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Una din cale are boboc.Dar dupa cum arata nu pare a fi cala.Miine o sa fac o poza cit pot eu de relevanta sa vedeti.Eu am primit-o cu aceasta denumire :rofl: dar tare ma indoiesc ca este asa :(
 

claudia_s

Member
Eu am cumparat ieri de la Selgros portocalii, roz si mov si cand am ajuns la casa am crezut ca lesin cand am vazut pretul 18.99 o punga cu doi bulbi(cel afisat langa stand era 13 ) :evil: . Oricum daca imi infloresc si sunt chiar culoarea de pe eticheta am sa uit pretul instantaneu :) :rofl: .
 

claudia_s

Member
Faza tare e ca am cumparat anul trecut portocalii (nu mai tin minte la ce pret fiindca a inflorit :rofl: ) dar cand a inflorit era galben :eek: . Sper sa nu am aceeasi surpriza si cu cele de anul asta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Oricum timid,dar timid a iesit si virful unei cale colorate( :cry: nu stiu ce culori am ca nu au inflorit anul trecut).
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sini,cele doua aparute la mine cresc,cresc,cresc..........parca nu vor sa se opreasca.Frunza la una dintre ele a ajuns cam la 40 de cm.Ma intriga ca numai doua din cinci.Dar eu am rabdare fiindca anul trecut toate au facut frunze bogate.
Este adevarat ca flori nu :rofl: dar erau mici si in crestere:?: :mrgreen: Ma bucur ca au aparut moate si la doua din cele colorate.

Cit de cald e la tine pe balcon?
 
Sus