Calla / Zantedeschia

carla_ro_b

Member
Ieri am vazut si eu la bulbisorii mei 3 varfulete verzi ca niste ace de cusut :dans: Sper ca sunt viitoarele mele plantute. :D Abia astept sa creasca si sa infloreasca una este galbena si una rosie.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:x La mine nu mai este asa cald si din cauza asta calele mele stagneaza sau cresc foarte,foarte incet.
Au aparut doar moatele la cele colorate iar cele albe ......... :( cresc foarte greu............
:cry: Si tare imi plac si mie!
 

sini

Well-Known Member
tot in legatura cu odihna calelor:
-le pot taia frunzele?
-le pot pune mai la dos? (ocupa locuri privilegiate si sunt f. mari)
 

ste

Member
Eu le-as mai lasa Sini, sa se mai hraneasca, eventual cred ca poti sa le muti intr-un loc mai putin "privilegiat" dar asa cum sunt acum.
 

sini

Well-Known Member
Multumesc fetelor.
O sa fac asa cum spuneti,ca eu oricum nu ma pricep.
O sa pun in locul lor altele, care abia au iesit.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gata,azi m-am enervat :eek:f: .Le-am scos in curte.De inghetat sigur nu vor ingheta si poate fac mai mult decit niste amarite de frunze :incapatanat:
 

sini

Well-Known Member
multumesc
imi pare rau de ale tale,dar daca sunt albe am si eu, si nici nu mai tin minte de cand n-au mai inflorit.
 

ghia_don

Active Member
Gabiuta, poti sa le plantezi in gradina, la mine au inflorit dupa ce le-am plantat . Azi am vazut ca-mi mai infloreste una.
 

adrianam

Well-Known Member
Ce frumoasa este, Ghia_don!

Le-am scos si eu pe ale mele pe balcon. Ale mele sunt mult mai intarziate, plantutele au abia 10 cm.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,Doinito........ai dreptate.Dar unde???????????? :rofl: .Mai am inca de pus seminte :( ,canne,etc........unde :cry: .Daca am asa o gradina mica si vreau asa DE MULTEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE .................. :oops:
 

radu

Member
O rugaminte si o intrebare : Am plantat 6 nuante de cale a cate doi bulbi intr-un ghiveci . Stiu ca i-am plantat prea repede (aprilie) iesind insa toti, cu niste frunze de circa 50-60 cm . Acum intrebarea : in cazul in care i-am plantat in aprilie , c-am cand credeti ca o sa si infloreasca, si apoi cand le aplic repaosul si cum in cazul meu ???

Multumesc anticipat !
 

sicamin

Member
Sini bucurate ca are flori,si inca frumoase. Eu am pus 5 bulbi de 5 feluri ,dar inca nu am nici o floare. :rofl:
 

sini

Well-Known Member
Ma bucur,sigur ca ma bucur.Faceam numai ceva observatii.Inca o observatie:aceasta(cala) si inca una ,care nu a inflorit inca(urmeaza zilele acestea),sunt mult mai mici la inaltime decat celelalte cale ,pe care le-am prezentat pana acum.Acestea doua sunt cumparate de la magazin,iar celelalte,care au ajuns chiar la 1,2m , sunt cumparate de la cineva (un producator particular)
Cateva concluzii in urma experimentului meu ,de anul acesta,cu calele:
-cresc si infloresc relativ repede-max.o luna;
-florile dureaza mult;
-dupa ce ating faza maxima,florile incep sa se inchida si isi schimba culoarea,ajungand in final sa fie verzi
 

cornelia

Fondator
Membru staff
DIANA7 a spus:
Iudit, am cumparat si eu bulbi de Zantedeschia ( alba, roz si galbena) le-am pus intr-un ghiveci, dar nu pot spune nici pe departe ca le merge bine. Ale tale par puse direct in gradina... asa e? si daca da, pe timpul iernii rezista? le-as transplanta si eu..... :?
 
Sus