Calla / Zantedeschia

Ariana

Member
Buna fetelor,
Intradevar sunt superbe calele tale. Am cumparta si eu bulbi de cale anul acesta si i-am pus in ghivece pe 11 aprilie. Prima care a inflorit e cea galbena. Mai am una alba si una rozalie (cu 3 floricele). Ale mele sunt ceva mai firave, cred ca asta ar fi marea diferenta intre plantra in ghiveci si gradina. Mult succes si multe flori in continuare! :rose:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ariana a spus:
Buna fetelor,
Intradevar sunt superbe calele tale. Am cumparta si eu bulbi de cale anul acesta si i-am pus in ghivece pe 11 aprilie. Prima care a inflorit e cea galbena. Mai am una alba si una rozalie (cu 3 floricele). Ale mele sunt ceva mai firave, cred ca asta ar fi marea diferenta intre plantra in ghiveci si gradina. Mult succes si multe flori in continuare! :rose:

Totul e ok in afara de "fetelor"..;-) Nu "e" numai fete pe aici...;-)
 

claudia_s

Member
Felicitari popgeo! Foarte frumoase! Ale mele abia acum isi desfac frunzele si sunt puse tot in gradina. In ce perioada le-ai pus in pamant?
 

paula

Member
sicamin , ce frumoase sunt calele tale , sa-ti traiasca
ce faci toamna cu bulbii de cale ii scoti din pamant? se inmultesc usor ?
 

adrianam

Well-Known Member
Anul trecut le-am tinut pe sud si au inflorit.
Anul acesta a trebuit sa fac loc la leandrii si le-am mutat pe nord. Au frunze mari si frumoase, dar deocamdata nu se vad boboci. :(
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
claudia_s a spus:
Felicitari popgeo! Foarte frumoase! Ale mele abia acum isi desfac frunzele si sunt puse tot in gradina. In ce perioada le-ai pus in pamant?
Cred ca la mijlocul lui Aprilie... dar au avut parte de vreme calda. Si multe ploi.
Uitati aici o imagine cu parcela de cale



Le trebuie multa apa si nu le prea place caldura mare la radacini, asa ca trebuie mulcite
 

Ariana

Member
felicitari fetelor pentru calele frumoase pe care le aveti.am cumparat si eu anul asta bulbi de cale galben, roz si alb.m-au rasplatit pentru ingrijirea ca la carte cu niste flori superbe.
Va doresc flori frumoase si multe in continuare! :rose:
 

v.cristina

Active Member
popgeo a spus:
claudia_s a spus:
Felicitari popgeo! Foarte frumoase! Ale mele abia acum isi desfac frunzele si sunt puse tot in gradina. In ce perioada le-ai pus in pamant?
Cred ca la mijlocul lui Aprilie... dar au avut parte de vreme calda. Si multe ploi.
Uitati aici o imagine cu parcela de cale



Le trebuie multa apa si nu le prea place caldura mare la radacini, asa ca trebuie mulcite
minunate!!!!!!!!!! :D :D :D :D
iarna lasi bulbii in pamant sau ii scoti si ii replantezi la primavara?????
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Se scot din pamint, intodeauna. Unele l-eam uitat in pamint dar nu au rezistat mai mult de o iarna. Fiind plante care provin din africa de sud, le trebuie o perioada de repaus uscata si nu foarte rece. Poate ca daca iernile la noi ar fi uscate ar rezista, insa trebuie sa nu fie ger mai mult de -10 si sa fie protejate din plin.

minunate!!!!!!!!!! :D :D :D :D
iarna lasi bulbii in pamant sau ii scoti si ii replantezi la primavara?????[/quote]
 

blueheart_d

Member
eu am crezut ca le-am pierdut pe ale mele, dar ieri am vazut ca le-au dat frunzele in sfarsit :aoleu: vor inflori cu mult mai tarziu decat ale voastre.
 

IULIA

Active Member
eh, eu am 6, nici nu mai stiu culorile. de 3 ani puse.
nimic. nu vor.
doar cea alba clasica da flori, la inceputul primaverii. 2. si gata.
se culca imediat cum apare soarele mai arzator.
nu mai stiu ce sa le fac. :( :cry:
 
Sus