Calla / Zantedeschia

carmenn

Member
cred ca e normal...deci nu te speria....
si a mea lasa picaturi, da eu credeam ca e roua, caci statea afara...
 

claudia_s

Member
si cala mea a plans anul trecut in iarna dar ii mergea de minune, era plina de flori si avea frunze sanatoase. O batranica la care ii povestisem ca plange cala, mi-a spus ca atunci cand plange inseamna ca ii merge foarte bine. Probabil plange de fericire :? :wink: . Oricum in luna urmatoare a inceput sa planga si colocasia si la putin timp mi-a facut prima floare de cand o aveam. Inca am aceste plante deci sa stai fara grija.
 

Irina

New Member
A, ok, m-am linistit. Daca ma gandesc bine a inceput sa "planga" dupa ce am udat-o. Dar am udat-o foarte putin 1 data pana acum, cand am schimbat ghiveciul. Am citit ca-i trebuie multa apa, asa este?
Cam la cate zile? Ii pun apa plata de la dozator, combin rece cu putina calda.
Sper sa-i mearga bine, tocmai am aruncat o orhidee care putrezise de tot saraca, desi o udam cam la 5 zile si arucam apa care ramanea in farfurie, totusi i-au puterzit radacinile de tot. :cry:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Calei ii place apa dar in sezonul de crestere si inflorire, nu cand se pregateste de repaus. Dozeaza udarile in functie de etapa de dezvoltare pe care o traverseaza planta.
 

Irina

New Member
Din pacate nu stiu in ce etapa este, abia am cumparat-o de 4 zile, are 1 floare mare si frumoasa si 7 frunze verzi, sanatoase.
Totusi frunzele au un "model" cu niste picatele albe, cred ca asa trebuie sa fie... :?



cornelia a spus:
Calei ii place apa dar in sezonul de crestere si inflorire, nu cand se pregateste de repaus. Dozeaza udarile in functie de etapa de dezvoltare pe care o traverseaza planta.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
In mod normal in perioada asta calele intra in repaus. Dar se pare ca a ta este in vegetatie. Dupa ce se trec florile si frunzele incep sa se vestejeasca ... e semn ca urmeaza repausul. De la acel moment va trebui s-o uzi din ce in ce mai putin. Vezi informatiile referitoare la repaus.

Da, unele au "picatele" pe frunze.
 

Irina

New Member
Am alta problema cu cala...

Acum am alta problema cu cala. Din portocalie a devenit verde inchis. A mai aparut o floare dar inca e micuta si tot verde, insa floarea cea mare si portocalie (asa am cumparat-o), acum s-a facut verde. Frunzele sunt ok, nu dau semne de ofilire.
Asa e normal?
 

ste

Member
Asa se intampla cu florile care incep sa se treaca, nu-ti face griji Irina, vei avea o floare frumoasa de la urmatorul boboc
 

oana_oana

Member
am si eu 6 bulbi de cala. i-am plantat in aprilie(in ghiveci in casa) si in iulie-august au inflorit. acum de 1 saptamana am taiat frunzele complet si bulbii i-am lasat in pamamt. este bine? sau trebuia sa le las frunzele? avem cate o frunza la fiecare bulb si era foarte mare si inestetica. eu am vazut ca trebuie sa aiba funze cu tija scurta.
sa mai pulverizez din cand in cand bulbii?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
sini a spus:
am o cala alba, obisnuita. nu a mai facut flori demult. nu ar fi bine sa ii tai frunzele si sa o las sa se odihneasca? nu i-am aplicat acest tratament niciodata(din nepricepere)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Iudit Calla de la tine are muguri. :dans: :D Am plantat-o impreuna cu cea pe care o aveam si o sa pun ghiveciul in balcon. Sa vedem ce urmeaza.
 

sini

Well-Known Member
E prima incercare ,sa vedem ce noroc am.
Sunt cu ochii pe ele tot timpul;cresc foarte repede,mai ales prima.
Poate ne spune Ste, sau cine mai are ,la cat timp de la rasarire infloresc?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:clap:
Am copiat-o pe Sini si le-am bagat si eu in vegetatie.Nu am mai avut rabdare.
O sa pozez sa vedeti.
 

sini

Well-Known Member
ale mele au crescut cam inalte;cred ca am o problema cu lumina.
frunzele nu s-au deschis total
asa sa fie?
asteptam poze,Gabiuta
 

lili

Member
A mea doarme dusa :tavalit:
Credeti ca este timpul sa o trezesc :somn:
Este galbena si are frunze pestrite :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:? Hm?
Eu le-am cintat :petrecere: desteptarea dupa cum vezi :) daca o fi prea devreme este numai vina lui Sini :tavalit:
 
Sus