Calla / Zantedeschia

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In iarna am primit o cala alba de la Dana din Timisoara careia ii multumesc.Dar nici pina acum nu a vrut sa faca vreo floare.Poate gresesc.Dar cauza acestei intirzieri o fi ghiveciul prea mare in care am cazat-o atunci?Si radacinile muncesc zdravan sa acopere spatiul ghiveciului?
Sau o fi alta cauza?
 

crista

New Member
dianatm a spus:
Sunt superbe calele voastre sa va traiasca.
Si la mine se pregateste de inflorire una din cei 4 bulbi achizitionati de la Eutopia. Doi din pacate au murit in pamant iar unul nu vrea sa infloreasca.
http://s107.photobucket.com/albums/m287 ... 0_3415.jpg
Diana...te rog frumos imi spui si mie de unde ai achizitionat cala violeta.."black star"(si eu sunt din Timisoara)..am cautat-o in primavara si nu am gasit de unde sa o cumpar..e preferata mea...imi place culoarea la nebunie...multumesc mult de tot..
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dati-mi va rog si mie un raspuns la intrebarea de mai sus. :oops: Sa stiu la ce sa ma astept!!! :rofl:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
bv

Parerea mea e ca ii place inghesuiala.O spun din proprie experienta.
 

dianatm

Member
Scuze Crista pentru intarziere dar nu am vazut intrebarea ta , pana acum.
Am achizitionat cala acea violet (black star, asa se numeste) de la eutopia garden, am facut comanda pe internet in februarie si mi-a venit la inceputul lui aprilie pachetul , am comandat 4 feluri de bulbi dar numai 2 au trait si au si inflorit.
Si eu pot sa spun ca le place la inghesuiala, din cele 2 cale pe care le am una este intr-un ghiveci mai mare si a facut o floare dupa lungi asteptari iar cealalta, black star, este intr-un ghiveci mai mic si mai multe fire in ghiveci si imi infloreste a doua oara.
 

crista

New Member
dianatm a spus:
Uite, Crista de aici i-am comandat www.eutopiamall.com
Multumesc mult pentru sfaturi..ce pot sa spun..astept pana la primavara si o sa cumpar atunci ...ori de la Selgross ori fac comanda...
cat despre sfaturile legate de crestrea acestei plante..sunt foarte folositoare..mersi
 

calin123

Member
calin123 a spus:
azi toamna dupa ce m-am suparat caci nu au facut flori am ingropat in gradina vreo 2 cale ( cite mai aveam ) si surpriza datorita iernii blinde ( caci altfel nu rezista la inghet peste iarna ) acum au vreo 35 cm inaltime , inca nu au inflorit dar astept .
una a inflorit
 

roxy

Member
cala mea a facut pana acum 2 flori. problema este ca nu le tine deloc, nici nu s-au deschis complet si deja s-au inverzit. oare care sa fie cauza. planta arata bine (doar o frunza s-a uscat putin la varf dar cred ca de la soare).
am vazut ca florile trebuie sa creasca mari dar ale mele nu. :(
 

ghia_don

Active Member
Nici florile calelor mele nu au crescut prea mari , insa au fost splendide si au tinut mult. La cea roz floarea s-a inverzit si in locul spadexului s-a format ceva ca un bulb.Oare ce-o fi?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fetelor care e secretul calelor? Ca am inccercat si eu sa le cultiv 3 ani la rand. In primul an am platat bulbii prea devreme si au putrezit de la udare. Sau poate aveau deja vreo problema de cand i-am cumparat. In al doilea an le-am plantat corect, au crescut frumos dar ... flori ioc. Anul asta am incercat iara si pana acum tot frunze am. Practica voastra ce spune?
 
A

Anonymous

Guest
Am pus cale in 3 ghivece. Nu le-am udat decat atunci cand au incoltit. Din 3 ghivece, 2 au si inflorit, unul de mai multe ori. Al treilea, probabil asteapta vreun descantec....
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
bv

Si calele mele sunt in gradina in ghivece.Cred ca un factor important ca sa le meraga bine ,e soarele.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am inteles ca au nevoie de soare asa ca le-am pus in cel mai insorit loc din balcon. Culmea e ca atat timp cat au stat la soare abia au avut cateva frunze pricajite. Acum sunt la umbra si parca "zburda". Udarea o fac destul de abundent in perioada asta. Sa nu se fi dezvoltat ca lumea din cauza dimensiunii ghiveciului? Ghivecele plantelor voastre cat de mari sunt?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Citeva poze cu cale din 2006 si 2007, cultivate in gradina.

http://home-and-garden.webshots.com/alb ... 2398iaWVIx


citeva comentarii:
Calele se descurca si la umbra (partiala)
Se pot face sa infloreasca mai abundent cu ajutorul unui tratament cu acid gibberellic - mai ales sub forma de promalin.
Erwinia - bacteria care le afecteaza se poate trata cu succes cu o solutie slaba de permanganat de potasiu.
Anul asta mama le-a tratat inainte de plantare in gradina si au raspuns foarte bine dar au facut mai putine flori (mult mai putine).
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Foarte frumoase flori aveti. Se pare ca aveti "maini verzi". :wink:
De unde cumparati acidul asta? Eu am vrut sa fac colectie de Calla si n-a prea mers. Dar tare mi-ar fi placut...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Inca nu l-am cumparat de niciunde ca nu l-am cautat, dar cred ca am sa incerc sa il gasesc inainte de sezonul urmator. Stiu doar ca exista.

Uite ce zice zcallas:

Standard gibberellic acid, Progibb (GA3) or Provide (GA4+7) or Promalin (GA4+7 with benzyladenine) treatments increase the total number of flowers per tuber. Generally you can expect twice as many flowers with a GA treated tuber than with an untreated tube

cornelia a spus:
Foarte frumoase flori aveti. Se pare ca aveti "maini verzi". :wink:
De unde cumparati acidul asta? Eu am vrut sa fac colectie de Calla si n-a prea mers. Dar tare mi-ar fi placut...
 
Sus