Bujori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
pai depinde daca e timpuriu sau nu.... la mine cele 5-6-7 tufe de timpurii sint grabiti in fiecare an.... nu pare sa ii afecteze un inghetz tarziu, astia care nu sint timpurii sint asa cum zici tu.... abia au scos citiva lastari, unii inca nu au rasarit.
 

cristinaf

Well-Known Member
Nu cred ca sunt intarziati, asa sunt soiurile: variate ca timpurietate. Eu am Coral Charm si Coral Sunset care sunt mari deja, aproape ca la Geo in poza, iar altii abia scot nasul la lumina.
 

LadyBug

Well-Known Member
Mi-a mai venit inima la loc! pana acum cateva zile, nu vazusem decat vreo 4 sau 5 bujori iesiti, eram dezamagita rau! Dar astazi am numarat vreo 14, deci m-am linistit. Dar e normal sa iasa asa tarziu? Cand o sa-i vad si eu infloriti?
 

adrianam

Well-Known Member
Este posibil sa ai multe soiuri care infloresc tarziu.
Daca vrei timpurii, trebuie sa verifici la cei pe care ii cumperi sa aiba inflorire timpurie.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Sint mai putini cei care sint timpurii, au aparut doar relativ recent in comert..... restul sint cu rasarire si inflorire medie.
 

LadyBug

Well-Known Member
Totusi, cand infloresc bujorii? Azi am numarat 17 si inca unul la mama, deci 18 in total dar nici unul nu infloreste, e normal? Totusi, pe majoritatea ii am de anul trecut, asa ca e posibil sa n-am flori anul asta... Si lalelele sunt intarziate fata de anul trecut cu vreo 2 saptamani. La voi cum e?
 

adrianam

Well-Known Member
La mine au disparut o gramada de lalele care anul trecut se dublasera fata de acum doi ani. Cele care au ramas sunt mici si inca nu se deschisesera de Pasti.
Lalelele plantate in toamna au inflorit deja.
Bujorii, daca sunt plantati in toamna, au mari sanse sa nu infloreasca. Eu nu am mari sperante nici de la cei plantati primavara trecuta.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Mai ai ceva de asteptat pana sa infloreasca bujorii, cu atat mai mult cu cat spui ca nu ai timpurii. Ai tai au iesit mai tarziu ca ai altora. Asa ca e prea devreme sa vezi boboci. Tufele mele sunt toate florifere, in plus am tufe mari nederanjate de ani. Sunt in stadiu mai avansat, cam ca ai lui Geo. Cu toate astea numai cel mai timpuriu dintre toti, clasicul bujor visiniu are bobocii bine formati, mari si usor de vazut. Asta nu inseamna ca ceilalti nu vor avea flori. Pur si simplu abia se deschid si isi inalta tijele ca sa se distinga bine bobocii.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Adina, la tine e clar mai avansata primavara ca la Caransebes.... probabil cu cel putin o saptamina....

Ladybug... bujori ierbosi incep in zona mea cam de 1 mai (cei foarte timpurii).... infloresc pina prin mijloc de iunie(cei foarte tarzii)... majoritatea incep sa infloreasca in jurul lui 15-20 mai . Variaza un pic functie de clima locala. Cei arbustivi infloresc de obicei incepind cu 15-20 aprilie.... dar anul asta sint intirziati semnificativ.

Iata cum au avansat unii si la mine..la citiva se vad bobocii bine... altzii abia au scos lastarii :


 
Ultima editare:

LadyBug

Well-Known Member
Deci chiar m-am linistit bine, sunt bujori cuminti, nu m-au facut de rusine sa nu rasara la timp. Am observat (uitandu-ma la data pozelor facute anul trecut) ca majoritatea florilor au iesit mai greu, desi a fost o iarna mult mai usoara, e tare ciudat. Cu lalelele, la fel, unele s-au inmultit, altele cred ca mi le-au papat soarecii, plus ca, de multe ori cand mergeam la teren iarna gaseam cate un bulb scos din pamant de caini, ca sapau probabil ca sa se aseze si sa le fie mai cald si ii scoteau intregi, nu-i rontaiau. Unele au inflorit deja, altele de-abia au imbobocit, altele doar au frunzulite.
 

adrianam

Well-Known Member
Am fost si eu la gradina ieri. Am vazut la cei mai multi boboci formati dar mici, cate 1-2, ca sunt inca tineri.
Cei mai multi sunt inca la stadiul de frunze rosii inca.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Geo, eu aveam impresia ca la tine e mai avansata vremea. Cand aveai covor de flori de primule, ale mele abia deschideau primii boboci.

In ce priveste bujorii, cam asa arata acum a mei. Cel mai avansat e cel visiniu
si asa arata bobocii:
Ceilalti au format deja tufa, iar bobocii abia incep sa se vada de vreo 2-3 zile. Si inca nu e sigur ca toti vor inflori anul acesta. Unii boboci pot stagna. Abia mai tarziu se va vedea ce e florifer acum si ce nu. Stadiul bobocilor depinde si de cat de timpuriu e bujorul.



 

geodezia

Well-Known Member
aha deci si ei au un fel de ierarhie a infloriri nu infloresc toti odata la fel si lalelele unde deja sunt trecute altele in floare altele de-abia formeaza floarea
eu am crezut ca e de vina pamintul meu cleios ca la unii le priesc si la altii nu
cel rosu si la mine e bobocul mai umflat dar cel roz si alb de-abia au frunzele rosiatice nu se vad inca bumbi la flori
D-l Geo o mica explicatiune la baba
de ce bujorii pusi primavara nu infloresc e ceva de origine chimica ?
am cumparat anul trecut si primavara si toamana
cei pusi toamna acum au flori au deja bumbi formati
cei pusi in primavara nici anul trecut nu au facut floare nici anul asta
inseamana ca la anul vor inflori sau trebuie sa ii mut neaparat in toamna ca nu vor inflori nici la anul ?
ca totusi eu rabdatoare rabdatoare da nici asa ca de....
cind am luat bujorul ala de mi-a inflorit dupa 5 ani si l-am plimbat din ghiveci in gradina parca eram mai tinara mai rabdatoare da acum parca mi-a pierit rabdarea
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
In general la bujori nu le place sa fie deranjati... dar depinde mult de varietatea specifica.
Si bujorii plantati primavara pot inflori, dar trebuie o transplantare cu pamint in jur ... sau radacinile de bujori trebuie tzinute in conditii de stocare foarte bune dupa ce au fost scosi.
Datorita faptului ca de obicei bujorii cumparati nu au o radacina mare (si mai rau poate au fost si ciopartitit) nu au resurse sa dezvolte si radacini noi si sa infloreasca.......
 

geodezia

Well-Known Member
multumesc na pai am patit cu cu ai mei obisnuiti aia roz cu alb si I-am mutat cu brazda cu tot
acum ii las in pace atunci si astept pina la anu vad ce si cum si daca tot nu si nu ii mut in toamna lui 2016
 

cristinaf

Well-Known Member
Am vazut ca rubra oficinalis are boboci mari si in rest coralii: Charm si Sunset sunt marisori.
Foarte mult imi doresc Red Charm... o data n-a fost sa fie, dar sper ca intr-un final sa-l am. :visator:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus