Bujori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

jasp15

Active Member
Am luat si eu un Black-Beauty de la Maria in toamna. Acum are un bobocel, poate reuseste sa-l tina ca tare sunt curioasa cum va fi. Nu am experienta cu ei asa ca nu am decat doi. Unul alb luat la un schimb si cel de la Maria.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Sint destui grena ierbosi.... culoarea e un pic cam discutabila insa............. printre altzii cei foarte inchisi la culoare:

Martin Cahuzac, Highlight, Falcon, Estrella, Peter Brandt..........................si Black Beauty. Nu am vazut inca floarea la Black Beauty.
 

monika 82

Well-Known Member
Am achizitionat in aceasta primavara bujorul Laura Dessert, desi este plantat in aceasta priamavara are un bobocel, problema este ca azi ajungand la tara l-am gasit plin de furnici, chiar si pe boboc, cu ce as putea sa il stropesc?
Va multumesc!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu e necesar, furnicile nu sint daunatoare bujorului. Bobocii emana un lichid dulce si furnicile sint foarte atrase de acel lichid.... dar nu afecteaza planta sau bobocul.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Monica nu stiu daca nu cumva praful acela ptr furnici presarat pe pamantul din jur nu e bun.Nu stiu daca afecteaza solul dar cred ca poti citi pe prospect si pe net cate ceva.Furnicile de pe el nu merge sa le dai cu furtunul cu apa?Asa cad toate :wasntme:
Nu m-am izbit de fenomen si fac si eu speculatii :-D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Furnicile sunt inofensive, cum zicea si Geo. Pur si simplu bujorii sunt magneti pentru furnici pentru bobocii secreta acel lichid dulce
 

LadyBug

Well-Known Member
Azi am ochit si eu cativa bobocei minusculi, sper sa creasca mari si sa devina flori frumoase. Bujorii s-au dezvoltat repede, dar si eu i-am observat greu, ca nu am stat sa-i caut mereu cand mergeam la teren. Am o intrebare: daca rup florile, fac bine plantei? Si cam cat rezista in ghiveci? Trebuie rupte inainte sa infloreasca sau dupa si cat de lunga sa fie tija florala? Multumesc
 

belisima

Well-Known Member
am o dilema " existentiala" cu bujorii. am strans cativa in gradina, iar pana anul asta n-am vazut nici o floare, anul asta in schimb am boboci la duchesse nemours si charles burges pusi in toamna anului trecut(de la diana) si inca la unul de la cineva de pe sunphoto-are o gramada de tije cu boboci-unul ciclam cu" moate"
si minunea minunilor am un boboc minuscul la un asa zis rock's care are doi ani si a dat de jos anul asta.
in schimb am wladislava si sword dance in al doilea an, nici urma de boboc :( unul din acestia e foarte tarziu, de-abia iese din pamant.
 

LadyBug

Well-Known Member
Vreausa rup florile ca sa le admir mai mult timp, ca la teren stau putin, doar cat le ud aproape zilnic, plus ca m-am gandit ca daca e ca la frezii, lalele sau trandafiri, le-ar prinde bine, ar da posibilitatea tufei sa se dezvolte mai mult, nu este asa?
 

elianna

Well-Known Member
Sunt minunati. Am si eu o tufa dar de vreo 3 ani de cand am plantat-o am mutat-o in fiecare an. Nu sper la flori nici anul asta.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
La mine toti au boboci (vreo 6 tufe dintre care 2 arbustivi) si toate au fost mutate in gradina noua acum 2 ani. Cu toate astea, doua tufe bine dezvoltate au inflorit si anul trecut, la cateva luni dupa mutare semn ca se poate :wink:
Imagini din 2014, tufe inflorite in aprilie-mai 2014 care fusesera mutate in noiembrie 2013
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Bobocii pot fi culesichiar inainte sa se deschida.... adica cind bobocu e deja umflat si e moale la pipaire. Daca il culegi inainte nu prea o sa ai parte de el deschis.

Vreausa rup florile ca sa le admir mai mult timp, ca la teren stau putin, doar cat le ud aproape zilnic, plus ca m-am gandit ca daca e ca la frezii, lalele sau trandafiri, le-ar prinde bine, ar da posibilitatea tufei sa se dezvolte mai mult, nu este asa?
 

geodezia

Well-Known Member
na lamuriti-ma si pe mine de ce trebuie inlaturate maciuliile cu seminte ? ca mi-a mai zis si d-l Geo ca asa se procedeaza la arbustivi
la mine ierbosi nu I-am vazut pina acum sa faca maciulii de seminte dar sincer nu ma uitam
ziceti-mi care e spilul cu ruptul maciuliilor
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus