Bujori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

turturica

New Member
Fetelor(sau baieti), astept, va rog, un sfat: am vazut bujori albi si roz, sunt ambalati intr-o punga, dar ce este acolo, este un bat, poate si cu usor mucegai, nu seamana deloc cu partea dintr-o tufa de bujori de gradina, atunci cand vrei sa inmultesti tufa!!!
O fi cumva vorba de arbust de bujor?
Sa risc sa cumpar asa ceva?
 

mflorian

Member
Bujorii clasici (cei din curţile oamenilor) sînt Paeonia officinalis. Mai nou, au apărut Paeonia sufruticosa, o altă varietate de bujori, cu tulpină lemnoasă.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: Ce ne faci Cornelia????????????????
O gradina asa de vreo............2 ha?
:rofl: Ma limitez la delphinium :D ..................Multumesc Cornelia pentru semintele cumparate la IndAgra!
Dupa ce trec florile bujorilor(ma refer la officinalis) eu le tai frunzele si pun rasad de plante anuale ca sa nu ramina chiar gol...............Frunzele verzi ale acestor bujori dureaza destul de mult si ca sa fie totusi culoare nu numai verde procedez asa.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cu mine vorbeai??De bujori?
Daca da......bujorul meu,unicul de altfel,este batrin si face mai mult frunze decit flori.De aceea tai frunzele si pun deasupra altceva............Primavara oricum se grabeste :x
 

zamfira

Member
Mugurii florali ,pentru anul urmator,se formeaza vara , dupa ce trec florile .De aceea e bine ca tufele de bujori sa fie ingrijite si dupa trecerea florilor. Pe timp de seceta trebuie udati .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Acest bujor a trecut prin diverse etape.La inceput nu taiam frunzele si le lasam asa pina se uscau singure dar in anul urmator tot nu facea flori mai multe.Din contra.In al patrulea an cind am observat ca se imputineaza drastic florile atunci m-am hotarit la aceste taieri.Sa fie oare batrinetea de vina?Cei din jurul meu care au bujori si care spun ca au fost plantati cam in aceeasi perioada se confrunta cu aceleasi probleme.............Oare ar trebui intinerite?Merita de incercat!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Revin cu o specificatie:
azi am discutat cu Ing.Mihaela Mateiu de la "Sahin" aceasta problema a bujorilor.Intimplator lucrarea de diploma dinsa a dat-o cu aceasta tema.Mi s-a confirmat ceea ce eu am banuit.Intuitia mi-a spus ca bujorii batrini nu au cum sa mai produca flori multe.Deci ei trebuie intineriti odata la 4 ani.
Altfel ne alegem numai cu frunze bogate pentru a le admira rosul caramiziu in prag de toamna :)
 

blueheart_d

Member
am cumparat si eu azi o radacina de bujor alb. sincer nu stiu de care specie e ca pe el scrie doar paeonia white. radacina pare putin uscata, dar cred ca o hidratare de o ora-doua inainte de plantare ajuta putin. avand in vedere timpul asta frumos as vrea sa-l plantez maine, ca tot merg la gradina. credeti ca l-ar deranja?
 

blueheart_d

Member
toata ziua am gradinarit ieri, dar n-am apucat sa plantez bujorul. saptamana viitoare cand vin din concediu ii vine si lui randul. mersi mult Ghia.
 

Hariclea

Member
Am plantat astazi 3 bujori arbusti (rosu, mov si roz) si m-am mai documentat despre ei si am aflat ca daca este ingrijit corespunzator, un astfel de "copacel" poate inflori timp de 50-80 ani, in medie iar o planta de 20-30 ani e considerata o planta tanara!!!
In palatele chinezesti si in templele budiste este un lucru obisnuit sa intalnesti bujori arbusti de peste 100 ani, producand anual sute de flori... :D
Eu deja visez... depaaaaarte... :mrgreen:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus