Bujori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

miki70

Active Member
Multumesc Angel, asa o sa fac. O sa-i ud vara asta mult ca sa-mi dea flori la anul. Nici nu stiu ce flori o sa aiba, o sa fie o surpriza :wink:
 

miki70

Active Member
Bujorii care i-am mutat din gradina de nord in cea de sud au frunzele uscate :( . Unul dintre ei are tijele frunzelor inca verzi, ce parere aveti? Oare mai dau in primavara? Sau i-am pierdut de tot :cry:
 

miki70

Active Member
Sicamin, le-am rupt frunzele care erau uscate dar tijele acelea verzi le-am lasat. Sper ca la anul sa rasara si sa ma bucure cu flori.
Multumesc pt raspuns :rose:
 

isabella

Active Member
Imi doresc si eu 2-3 bujori, daca stiti furnizori va rog sa imi spuneti si mie :D Stie cineva care e denumirea stintifica a bujorului?
 

coral

Member
Incearca la Anthesis(fost Sahin),oferta nu afost actualizata pe site,dar iti trimit prin mail oferta de anul acesta,printre care si bujori,vreo 6 feluri.
 

lili

Member
isabella a spus:
Imi doresc si eu 2-3 bujori, daca stiti furnizori va rog sa imi spuneti si mie :D Stie cineva care e denumirea stintifica a bujorului?
1.Bujor ierbaceu =Paeonia officinalis
2.Paeonia peregrina, şi anume var. romanica (bujor românesc) - creste in flora spontana a tarii noastre. Este protejat prin lege.
3. Bujor arbustiv = Paeonia suffruticosa sau or Tree Peony
 

mimish

Active Member
Cu mine nu se impaca deloc, desi imi sunt dragi! Am unul din 1995 si nicio floare nu a dat si el. L-am bibilit, l-am mutat dupa cum mi s-a zis, nu l-am miscat vreme indelungata, sa nu il deranjez...degeaba. In fiecare primavara creste, se inalta si atat. Nu i-am vazut niciodata o floare. Voi unde ii aveti plasati? Soare, umbra? Cum ii ingrijiti?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
tranda09 a spus:
Si eu am aceeasi problema. Sunt la soare si nu i-am mutat de 3 ani, degeaba!

Eu am adus unul in 97 din germania si a inflrit abia in 2005. Ce e drept dupa aia a inflrit in fiecare an. E undeva o "legenda" care zice ca daca ii deranjezi cum nu trebuie se opresc din inflorire pt 7 ani. Din pacate la mine s-a cam adeverit. Acum am vazut ca totusi unele radacini puse recent au inflrit in al doile an.
Mai am un bujor batrin de 30+ ani care infloreste in fiecare an chiar daca a fost deranjat din cind in cind. E la semisoare-semiumbra.
 

isabella

Active Member
Interesante povestioarele voastre cu bujori . Eu am plantat acum o saptamana 6 bujori si din cele auzite se pare ca sunt mici sansele de inflorire insa ma bucur sa sunt sanse si ca-i am in gradina:D Dupa atata asteptare va fi bucuria mai mare tunci cand vor inflori :D
Nu aveti poze cu ei infloriti ? :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Legenda ca legenda dar cum ramine cu innoitul plantei la interval de 4 ani?Ca sa aibe o inflorire bogata?
Eu am avut o tufa foarte batrina pe care am anihilat-o fiindca nu mai facea decit trei flori restul frunzis bogat. :(
Am separat citeva radacini si din noii muguri a iesit o planta care mi-a inflorit destul pentru o "tinerica" .Se pare ca innoirea este chiar obligatorie :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Gabiuta a spus:
Legenda ca legenda dar cum ramine cu innoitul plantei la interval de 4 ani?Ca sa aibe o inflorire bogata?
Eu am avut o tufa foarte batrina pe care am anihilat-o fiindca nu mai facea decit trei flori restul frunzis bogat. :(
Am separat citeva radacini si din noii muguri a iesit o planta care mi-a inflorit destul pentru o "tinerica" .Se pare ca innoirea este chiar obligatorie :D
Cred ca are sens "innoirea".. dar eu as numi-o mai degraba despartirea tufei. In momentul cind tufa e foarte densa pierde din capacitatea de a face flori. Flori poate sa nu faca si daca e plantata prea adinc (le place sa fie la suprafazta) si se poate intimpla si daca sint ingrasati prea mult cu azot.

Uite aici e un articol pe tema asta.
http://www.ipm.iastate.edu/ipm/hortnews ... onies.html
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
[quote="popgeo

Cred ca are sens "innoirea".. dar eu as numi-o mai degraba despartirea tufei. In momentul cind tufa e foarte densa pierde din capacitatea de a face flori. Flori poate sa nu faca si daca e plantata prea adinc (le place sa fie la suprafazta) si se poate intimpla si daca sint ingrasati prea mult cu azot.

[/quote]
Eu i-am zis innoire pentru ca practic dai nastere la o alta planta despartind tufa.
Chestia cu azotul nu o stiam dar nici nu a fost cazul la mine :( .Era clar ca avind o virsta venerabila (auzisem de la vecini ca fusese plantat cu 20 de ani in urma :) ) nici nu mai putea produce flori.Si asa saracul s-a chinuit inca vreo doi ani dupa ce am preluat eu gradina :mrgreen:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus