Bujori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Leanna

Member
Unul din bujorii arbust are boboci!!! :dans: e tinerel, nu inflorit inca niciodata, :) :) va fi supriza culoarea :giggle:
 

sorina

Active Member
cum

Am cumparat saptamina trecuta din piata , un bujor roz la 5 RON , iar ieri am vazut la Baumax in ghivece :eek: :? ce-i dret mai marisori un pic , dar la 50 RON . Aveau toate culorile .
 

Yanquapin

Member
Hariclea, de unde ai suffruticosele? M-ar interesa, am cateva seminte si un pui promis, dar caut mai multe varietati de culoare.
Cu niste Musa, bambus si Trachycarpi fac o gradina chinezeasca adevarata, plus baltoaca cu carasi si lotus- daca nu carasi murdaritori :rofl: , merg si macropozii "economici".
 

Cristiana

Member
Suffruticose, rockii si lactiflore de calitate excelenta si soiuri deosebite au avut azi-toamna de la Eutopia. Se pare ca la acest capitol chinezii sunt chiar seriosi.

Eu am luat patru lactifore si o suffruticosa, s-au prins toate.
 

carmenn

Member
Azi mi-am achizitionat si eu bujori , de culoare galbena, portocalie si vinisiu. Se pot planta fara probleme direct in gradina? Acum sunt infloriti, insa unele frunze erau cam pleostite ( deh, nu toata lumea are grija de ei in magazine :x ) si i-am luat totusi, caci parea a fi inca in viata.
Care e deosebirea intre acestia si tufele de bujori cu care suntem noi obisnuiti - cele roz, bordo ?
 

Cristiana

Member
Wow, Carmenn, de unde ai gasit bujori galbeni? Ma ingalbenesc eu de ciuda ca n-am comandat azi-toamna...

Inteleg din postarea ta ca sunt bujori arborescenti, sau gresesc? Deosebirea fata de bujorii nostri clasici e ca isi pastreaza ramurile peste iarna (la tufele clasice dispar) cat si faptul ca infloresc mai devreme.

De plantat, binenteles, poti sa-i plantezi in gradina, cauta-le un loc mai ferit fiindca primul an este mai greu, mai ales cand da caldura mare. Cred ca stii, pe fundul gropilor pentru plantare, pune un strat de nisip pentru drenaj, nu le place apa statuta.

Si alt sfat este sa-i protejezi in prima iarna, pe cat posibil.
 

carmenn

Member
Vad ca esti din Arad...da o fuga pana la vecinii nostri din vest...i-am luat din Baumax-ul din Debrecen.
Si eu m-am mirat sa vad galbeni. Nu am vazut pana acum decat cei de munte de la noi, care sunt ocrotiti prin lege.
Erau si alte culori, insa erau cam morti... :cry: , adica un cyclam si un rosu superb.

Am sa pun poze cu ei zilele astea, sa-mi ziceti de care sunt...
 

Cristiana

Member
carmenn a spus:
Vad ca esti din Arad...da o fuga pana la vecinii nostri din vest...i-am luat din Baumax-ul din Debrecen.
Si eu m-am mirat sa vad galbeni. Nu am vazut pana acum decat cei de munte de la noi, care sunt ocrotiti prin lege.
Erau si alte culori, insa erau cam morti... :cry: , adica un cyclam si un rosu superb.

Am sa pun poze cu ei zilele astea, sa-mi ziceti de care sunt...
Multumesc, Carmenn, nu prea cred ca mi se arata plimbari prin Ungaria, la noi e cam dificil cu copilas mic. Poate imi induplec jumatatea, totusi.

Iti doresc sa se prinda si sa treaca cat mai repede peste suferinta din supermarket, iar tu sa te bucuri de florile lor minunate!
 

shalymar

Member
dar de inmultirea celor arborescenti stie cine ceva?
M-ar interesa pentru ca aici in Targoviste am vazut la o batranica in curte si mi-a zis ca ea imi da dar nu stie cum ? ca nu l-a inmultit niciodata!
 

Cristiana

Member
Shalymar, Michaela zice ca a inmultit prin marcotaj. Acum, depinde si de soi, al meu (cel mai batran) nu are ramurile suficient de oblice incat sa am curaj sa-l pun la marcotaj, mi-e frica ca-l rup si nu vreau, il iubesc nespus :D . Eventual incercat un marcotaj aerian?

Uite aici http://www.xinxinpeony.com/xinxin/propagation.htm ai mai multe raspunsuri, dar nu cred ca tanti e dispusa sa divida planta, eventual sa-ti dea cativa butasi. Eu zic sa mai googalesti, poate mai gasesti si alte detalii.
 

AngelEyes

Member
Sunt superbi bujorii rosii,imi doresc si eu de foarte mult timp si nu am gasit nicaieri :( Nici din cei albi...asa ca am doar roz.Daca vei avea vreodata de dat(eventual contra cost) as fi interesata :D
 

sicamin

Member
Angel ,in toamna cand se pot scoate sa-mi aduci aminte si-ti dau. Din cei albi si roz am doar cate o tufa ,dar din cei rosii am mai multi.
 

albela

Active Member
Eu am luat acum vreo luna de la mama din gradina o parte din radacina de la o tufa de bujor care nu prea mai inflorea in ultimul timp. Acum planta mea (puiul) are doi boboci si planta mama nu are nici unul. Credeti ca ce am facut eu e oarecum echivalent cu o reintinerire, adica chiar daca planta mama e batrana, puiul va inflori si in anii urmatori?
 

AngelEyes

Member
Da,cred ca va inflori fara probleme :D Am mutat si eu unul care avusese ghinionul sa fie plantat sub un nuc si nu a inflorit niciodata...si acum are boboci :wink:
 

miki70

Active Member
Vreau sa mut si eu din gradina de nord 3 bujori care nu au inflorit niciodata. Pot sa-i mut acum ? Stiu ca nu vor mai face flori anul acesta dar la anul ii vreau cu flori. :wink: E imp sa primeasca soare vara aceasta ca sa faca flori la anul? Dc da ii mut de acum cu un balot mai mare de pamant. Am citit ca e imp sa fie udati vara mult ca sa aiba flori in anul urmator dar nu stiu dc si soarele e important..
 

AngelEyes

Member
Da,cred ca e destul de important si soarele.Conteaza de asemeni sa nu ii tai frunzele dupa ce infloreste...le lasi sa se usuce singure cand le vine timpul.Muta-i acum,cat mai curand...pt ca bujorii nu infloresc cam 2 ani dupa mutare.Insa sunt si exceptii :wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus