Bujori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

carla

Active Member
Exact chestia asta am patit-o si eu cu anthesis doar ca la mine nu s-au incurcat la Charm, ci la Coral :rofl: Adica l-am comandat pe Coral Sunset si ei mi-au trimis Coral Charm. Probabil la fel ca la tine s-au gandit ca vreau ceva cu Coral, mai ales ca astia doi si seamana ... asa ca mi-au trimis Coral Charm, pe care eu insa il aveam deja, asa ca s-a lasat cu nervi si mailuri cu reprosuri :x

Cu Red Charm in schimb am avut noroc si a inflorit ce trebuie. Imi place foarte mult, chiar nu ma asteptam sa fie asa de frumos. Are flori mari, le tine drept in sus, e foarte ochios si miroase exact cum trebuie sa miroasa un bujor. Adica superb :indragostit:

Si mi-au mai inflorit Scarlet O Hara si desigur Coral Charm :)
 

bradut

Well-Known Member
Frumos au mai inflorit! Ii am si eu, dar au doar cate un boboc (mai putin Red Charm).

Pe Red Charm il am de la Cebule, asa ca am toate sansele sa am surprize. :)
 

bradut

Well-Known Member
M-am uitat pe lista si am vazut ca am cumparat Coral Sunset. A facut o singura floare, dar este superba! Culoarea n-a iesit nici pe departe in poza. Carla, ce zici, pana la urma asta al meu este Sunset sau Charm?

 

cristinaf

Well-Known Member
E Coral Sunset sigur, ca eu ii am pe amandoi si i-am vazut infloriti. El e franjurat, si culoarea e intr-adevar superba, dar se decoloreaza foarte repede. La mine practic doar o zi are culoarea asta, dupa care devine un fel de bej sidefat.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Aveti niste bujori splendizi :indragostit:
Ai mei sunt mai modesti, dar oricum imi place de ei :rofl:

 

bradut

Well-Known Member
Multumesc, Cristina! :D Da, si mie imi place mult culoarea. E atat de speciala! Poate va tine mai mult, fiindca e destul de racoare si sunt nori.

Cum modesti, mai Clau?! Ce tufe faine ai! Si lacul e de vis! :visator:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Dalia draga, sunt modesti ca doi dintre ei sunt de-astia ce ii gasesti peste tot la tara, fara nume, dar e bine si asa, cel roz mai ales s-a facut anul asta o tufa uriasa, inalta de imi ajunge la piept si peste 1 m latime nici n-am avut cum sa-l ancorez ca sa il tin impreuna cum trebuie :hipnotizat:
In schimb sunt foarte incantata de cel cu flori simple, mi l-a adus Maria din Polonia si deja in anul 2 a facut 5 tije cu flori iar florile au tinut mult fata de cum obisnuiesc bujorii.
 

bradut

Well-Known Member
Am plantat in primavara Claire de Lune. Si a inflorit o abureala. :(



N-am sa-i inteleg niciodata pe acei furnizori care trimit altceva. Chiar nu-si dau seama ca asa vor pierde clienti?!

Cum naiba se numeste "buruiana" de mai sus? :roll:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Greu de spus cum se numeste. Clair de lune e insa foarte timpuriu..... printre primii care infloreste.
 

bradut

Well-Known Member
Era prea frumos sa-l am chiar pe Claire de Lune. :( Na, ce sa zic, m-am gandit si la varianata ca, fiind plantat in aceasta primavara, poate a facut o floare mai "deformata". Se mai intampla, de exemplu, la trandafiri (prima floare poate fi mai altfel). Dar se poate ca la bujori sa nu fie chiar asa, nu stiu.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Se mai intimpla si la bujori... dar e pe invers. Adica bujorul face mai degraba o floare simpla daca e dublu... decit o floare dubla daca e in mod normal simpla. Daca ai rabdare 1 an cred ca o sa am eu de vazare clair de lune in toamna lui 2015
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bujorii arbustivi se pot planta si in octombrie-noiembrie sau mai bine ierneaza in ghivece si se planteaza la primavara?Ce stiti din experienta voastra?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cel mai bine se planteaza in octombrie-noiembrie..... in ghiveci nu o duc prea bine peste iarna. Cu cit mai repede, cu atit mai bine. In primavara e mai dificila treaba decit in toamna.

In primul sezon dupa plantare pot sa nu infloreasca.... dar depinde de vigoare soi si calitatea radacinii.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Daca ai rabdare pina in toamna lui 2015, cred ca pot sa desfac eu o tufa de red charm.

Asta trebuia sa fie Red Charm, dar dupa 2 ani de asteptare mi-a inflorit si mai mult ca sigur e Coral Charm.
Cei care mi l-au trimis s-o fi gandit ca vreau un Charm... red... coral... ce mai conteaza. :rofl:

Radem, glumim, dar tare ma enerveaza cand mi se intampla asta. :x Acesta e un caz fericit, nu-l aveam cumparat, il am pe Coral sunset, dar tare mi-l doresc si pe Red charm, iar acum am dubii ca l-as primi pe el la o posibila viitoare comanda. :|
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Anul asta e cam intirziat..... totusi bujorii timpurii au scos nasul si unii din ei sint foarte grabiti:

 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus