Bujori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

carla

Active Member
Multumesc, si eu sunt topita dupa ei :D
Trei sunt in anul patru la mine in gradina si unul in anul doi. Doar cel roz deschis la culoare a inflorit mai greu, adica abia in al patrulea an, dupa ce l-am mutat toamna trecuta ca era prea la umbra
Restul n-au facut mofturi, au inflorit in primul sau al doilea an de la plantare
 

laural

Well-Known Member
waw ce frumosi sunt :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
La toamna neaparat vreu si eu din acesta roz :hipnotizat: Totusi chestia cu albinele ciorchine nu cred ca imi place :roll:
 

mymo

Active Member
Din contra,mie-mi place cand vad ca papa din florile mele.Cam asa era in fiecare floare,mie-mi place sa le privesc la treaba :dans:
 

carla

Active Member
Asta tarcatul e cumva Shima Nishiki? A avut dungi de la inceput sau au aparut cu timpul?
Am si eu unul luat de la Sweet Garden si a inflorit complet rosu :( desi e in anul trei la mine
 

mymo

Active Member
Cel tarcat este Dao Jin.Eu i-am primit pe amandoi de la o prietena care a facut comanda in China.A iesit exact ce era pe eticheta.
 

carla

Active Member
E acelasi bujor, Dao Jin se mai numeste Shima nishiki (sau Shimanishiki)
Inseamna ca al meu are o problema :( Citisem pe undeva ca dungile apar cu timpul. Al meu in primul an a fost complet rosu, in al doilea an a avut o singura dungulita alba iar anul asta, cand credeam ca se vor inmulti ... e din nou rosu :roll:
 

cristinaf

Well-Known Member
Asta trebuia sa fie Red Charm, dar dupa 2 ani de asteptare mi-a inflorit si mai mult ca sigur e Coral Charm.
Cei care mi l-au trimis s-o fi gandit ca vreau un Charm... red... coral... ce mai conteaza. :rofl:

Radem, glumim, dar tare ma enerveaza cand mi se intampla asta. :x Acesta e un caz fericit, nu-l aveam cumparat, il am pe Coral sunset, dar tare mi-l doresc si pe Red charm, iar acum am dubii ca l-as primi pe el la o posibila viitoare comanda. :|
 

bradut

Well-Known Member
Cristina, am cumparat si eu mai multi bujori (pe net), anul trecut si anul acesta. Chiar sunt curioasa ce vor iesi. Si cum bujorii infloresc greu, voi mai avea ceva de asteptat pana sa descopar surprizele. :)

Primul bujor ierbos:

 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus