Bujori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

geodezia

Well-Known Member
Gradinar frumosi bujorii tai au loc soare multe maciulii eu mai mult de 3 nu vad de ala ai mei dar sunt saracii chinuiti
 

elianna

Well-Known Member
Eu asa stiu ca la bulboase si alte plante perene care fac seminte se taie tijele florale pentru ca planta sa-si foloseasca resursele pentru a se dezvolta si nu pentru a face seminte :wink:
 

geodezia

Well-Known Member
asa deci trebuie sa ciumpavesc lalelele narcisele bujorii si zambilele
.habar nu aveam
bine ca intrebai
inseamna ca tufa mea aia salbatica de lalele de aia traieste bine mersi
mereu ciumpavesc de ciuda florile
este singura tufa care traieste bine mercy de vreo 6 ani celelalte lalele au dat coltul cu brio
na multumesc Eli
 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
nu va grabiti in directia asta.
Ideea e ca modifici un ciclu natural.. si in general se doreste chestia asta doar cind planta nu are suficienta vigoare. tulpinile care au frunze pe ele nu doresti sa le tai. Tai eventual maciulia care ar trebui sa faca semintze.

Geodezia, la lalele e mai cu cintec treaba ..... multe vin din olanda cu boli... si dupa 2-3-4 ani dispar din cauza aia.

Altele sint pretentioase la conditii si nu rezista la variatia iarna grea si vara torida de la noi...

Ideea e sa faci o selectie la plante... care nu sint pretentioase, sint SANATOASE si mai ales rezista la conditiile din zona ta.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Pai asta sustin si eu. In loc sa ciopartesti biata tufa( care la multi inca e tanara) ca sa ii admiri florile (deci tai nu doar floarea, ci si buna parte din tulpina cu frunzis cu tot) mai bine lasi bobocul sa infloreasca in tufa si tai dupa scuturare doar varful, maciulia in care vor creste semintele pentru ca planta sa isi foloseasca energia nu pentru cresterea si coacerea semintelor, ci la dezvoltarea radacinii care va asigura mugurii floriferi ai sezonului urmator. Plantele mele sunt puse masiv pe fructificat (atrag la greu albine si bondari), asa ca mereu tund varfurile. E drept ca procedez asa si pentru ca nu sunt fan flori taiate. Casa mea e plina de ghivece de flori care decoreaza si incanta suficient ca sa nu am si grija vazelor cu flori. Prefer sa admir buchetul de flori de dincolo de geam si sa las florile in tufa.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Iata citeva aspecte din rondul de bujori, se poate vedea o diferentza uriasa intre unii care au deja boboci mari si colorati si altii care abia au deschs frunzele

 

geodezia

Well-Known Member
na am crezut ca numai la mine este asa am unii pusi in toamna care au si floricele formate dar nu au mai mult de 20 cm
tufele batrine au deja 50 cm
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Iata pe citiva din cei ierbosi care sint timpurii..... de obicei primul infloreste de 1 mai

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Primul ierbos inflorit....anul asta au fost mai harnici ca niciodata.....ca de obicei Clair De lune........alti citiva stau sa infloreasca:
 

geodezia

Well-Known Member
D-l Geo fi amabil si spune-mi te rog cel rosu cu Frunze subtiri ce este
am unul tot asa cu Frunze subtiti
este cumva tenuifolia?are cumva floarea simpla ?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, are floare simpla...... este un hibrid cu tenuifolia dar nu ii stiu numele. A venit cred pe post de Carnation Bouquet dar nu e ce trebuie.... asa ca nu pre ii stiu numele..... imi place frunzisul insa mai mult ca la tenuifolia.
Si e un roz... nu e rosu.
 

geodezia

Well-Known Member
am sa il urmaresc si pe al meu are boboci formati sper sa infloreasca sa nu ii avorteze
am mai patit cu cel alb si roz de la bakker
merg merg se umfla si odata pac se usuca
cred ca nu au avut apa sufficient
multumesc de raspuns
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
hmm... asta indica mai degraba o alta problema.... dar da, asigura-te ca au apa suficienta.
 

geodezia

Well-Known Member
am zis ca din cauza apei
ca la mine se usuca pamintul repede
suge apa parca este sugativa
na este huma si asta este
daca ud axum peste 1 ora nici nu zici ca am udat
asa ca la 2 zile trebuie sa ud
 

monika 82

Well-Known Member
Da, are floare simpla...... este un hibrid cu tenuifolia dar nu ii stiu numele. A venit cred pe post de Carnation Bouquet dar nu e ce trebuie.... asa ca nu pre ii stiu numele..... imi place frunzisul insa mai mult ca la tenuifolia.
Si e un roz... nu e rosu.
Ar putea fi paeonia tenuifolia rosea!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Aici o poze mai buna un pic, probabil nu e tenuifolia rosea pt ca are funzele tipice de hibrid cu tenuifolia si nu de tenuifolia pur.




Geodezia.... pt problema ta cu pamintul cred ca ar ajuta mult o imbuntataire substantiala cu turba neutra si cetina.
 
Ultima editare:

geodezia

Well-Known Member
aha acum nu cred ca se mai poate c
saracele mele bucatele de pamint sunt ocupate
fiecare centimetru are o floricica
fusei la bujorul asta
se crapa si bocobcei mei
intr=o saptamina poate il vad inflorit
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am unul ierbos ,clasic, roz, pe care intr-o doara l-am mutat intr-o zona cu umbra in ideea ca il fac cadou unui vecin fiindca se face tufa prea mare si ocupa loc mult.
Surpriza:are 3 boboci desi la plantarea de acum 2 ani era atat de micut ca ma si intrebam cum de rezista.
Acum parca nici nu imi vine sa il mai dau :-D
Astept deschiderea dar merge destul de greu din cauza vremii astia atat de aiurite din ultimul timp.
de la 26 de grade brusc la 14.Na beleaua.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus