Bujori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

melimeli

Active Member
asta e trandafir salbatic :(

mi-ar place mie sa arate bujorul meu asa :)
nu l-am pus adanc :eek: asa la o palma adancime
e mult :?: :?: :?:
 

mirela06

Active Member
Bujorii mei s-au trecut , deja. Cred ca din cauza climei mai calde de la noi. Poate sa mai dea ceva boboci :? Si Meleimeli superb trandafirul salbatic. Pina acum nu am mai vazut unul asa. Stiam ca sunt simpli, nu batuti?
 

iris

Active Member
numauita a spus:
Si la mine s-au trecut. Oare se pot inmulti din semintele lasate?
"Prin seminte se inmulteste greu si cresc incet.Se seamana imediat dupa recoltarea lor, afara in camp pe brazde, atunci cand trebuie sa rasara in primavara urmatoare. In caz ca, pastram semintele pana primavara viitoare, germinarea se va produce peste 1 - 2 ani. " Citat din Sfaturi pentru cultura florilor. :D
 

mirela06

Active Member
Numauita, draga mea, Iris are dreptata.Nu-i putem inmulti din seminte daca vrem sa avem repede ceva, numai prin bulbii lor, sau cind separam tufa. Ce este iar problematic , dupa cum mi-a spus Popgeo,mai am de asteptat la rosul meu, deoarece eu am primit de la vecina o parte dintr-o tufa si de 2 ani astept si nu da semne ca vrea sa infloreasca :(
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu numai astea pot sa va arat ,e un fel de ciclam dar e la mama ca a mea nu a vrut sa faca flori anul asta iar cel alb cel roz inca se lasa asteptat :D
 

sorina

Active Member
Pot muta niste bujori (au 2 ani ) , sau sa mai astept ?????
Oricum nu vor face anu asta flori :? :? :?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
sorina a spus:
Pot muta niste bujori (au 2 ani ) , sau sa mai astept ?????
Oricum nu vor face anu asta flori :? :? :?
Ii poti muta in toamna, octombrie/noiembrie fara probleme.
 

melimeli

Active Member
da mirela06 deobicei sunt simpli,am avut si rosu unul tot asa batat dar s-a uscat din pacate :( ,cand merg prin tara cu sotul si vad ceva colorat opreste :) meli(adica yo)ma uit ce e daca imi place tai un lastar si acasa il pun la inradacinat ,cateodata reusesc alta data nu :D :D :D
sunt deadreptul bolnava dupa flori si tot ce tine de natura
aaaa, si asta mov tot de pe camp l-am adunat :)
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
As mai aminti si faptul ca bujorii nu trebuiesc plantati prea adanc,,max 5 cm,la inceputul toamnei se tund tijele si se musuroiesc precum trandafirii.
 

michaela

Active Member
Da, e si parfumat! :wink:

aaa.... si am facut un experiment in toamna cand am plantat bujorii japonezi...(asta de ciuda ca mi-au confiscat mostrele gratuite in vama); am despartit un mic butas de tulpina celui batran.... si......iata rezultatul......... :oops:

nu are mai mult de 20 cm inaltime...
 

melimeli

Active Member
Mnina a spus:
As mai aminti si faptul ca bujorii nu trebuiesc plantati prea adanc,,max 5 cm,la inceputul toamnei se tund tijele si se musuroiesc precum trandafirii.
voi tine cont :D :D :D mersik partea cu musuroirea nu o stiam :wink:
 

michaela

Active Member
As fi vrut eu .... nu mymo era un lastar cu radacinute ...langa planta mama...din butasi, am incercat cu al meu japonez batran , nu iese, doar prin marcotaj, eu asa l-am inmultit pe al meu....
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus