Bujori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

melimeli

Active Member
help :(
la mine nu prea vor sa infloreasca bujori,boboci au si cresc cat mazarea dupa care se usuca si pica :(
o batranica mi-a spus sa nu le mai tai frunzele cand incep sa ingalbeneasca sa las asa si primavara cand incep sa dea atunci sa indepartez ce e uscat :eek:
la cumnata mea la fel aduce cateva flori restu pica :(
avem roz,rosu,alb si visiniu cu alb


acesta e al vecinei mele

este exact la fundatia gardului si tot aduce floare al meu e de la ea de 23 ani si nu vrea sa infloreasca :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
popgeo a spus:
Au inflorit primii bujori si la mine..




Daca doreste cineva din astia sa imi dea de veste ca tufa e mare si batrina si va trebui sa o despart anul asta.
Foarte frumosi! Mi-ar placea si mie daca desparti tufa - sa-i scriu doamnei Florica?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
gradinar1 a spus:
popgeo a spus:
Au inflorit primii bujori si la mine..




Daca doreste cineva din astia sa imi dea de veste ca tufa e mare si batrina si va trebui sa o despart anul asta.
Foarte frumosi! Mi-ar placea si mie daca desparti tufa - sa-i scriu doamnei Florica?

Da, va rog sa ii scrieti.....e si frumos parfumat.


melimeli ... cred ca ai dorit sa pui poza asta ? Mi se pare mie sau e di cel arbustiv bujorul roz ? Al tau poate nu infloreste pt ca e pus cam prea adinc. Eu spun sa il muti .

 

michaela

Active Member
Daaaa..... :clap: dupa ce-am vazut si pozele bujorilor vostrii..... intr-adevar , sunt plante minunate, iti incanta ochii... :wink:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Bujorul meu cel harnic nu s-a dezminţit nici anul acesta, ba chiar s-a întrecut pe sine şi iată-i bobocii deschişi... un uriaş buchet în grădină: , cu flori delicat parfumate
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Adina-Ioana a spus:
Bujorul meu cel harnic nu s-a dezminţit nici anul acesta, ba chiar s-a întrecut pe sine şi iată-i bobocii deschişi... un uriaş buchet în grădină: , cu flori delicat parfumate
Foarte, foarte frumos. Desparti tufa in toamna ? ;-)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
popgeo a spus:
Adina-Ioana a spus:
Bujorul meu cel harnic nu s-a dezminţit nici anul acesta, ba chiar s-a întrecut pe sine şi iată-i bobocii deschişi... un uriaş buchet în grădină: , cu flori delicat parfumate
Foarte, foarte frumos. Desparti tufa in toamna ? ;-)
Ar necesita? Oricum pe sora ei, pe care mi-au mutat-o de lângă asta nişte intruşi, fără să îmi ceară părerea o deranjez la toamnă!
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
La cativa ani, 4-5 ,se obisnuieste despartirea lor,pentru intinerire,dar numai dupa 15 august.Eu asa am facut si au flori la fel de multe acum.Nici eu nu-i pot taia pt a-i pune in vaza,de mult ce-i indragesc.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Mnina a spus:
La cativa ani, 4-5 ,se obisnuieste despartirea lor,pentru intinerire,dar numai dupa 15 august.Eu asa am facut si au flori la fel de multe acum.Nici eu nu-i pot taia pt a-i pune in vaza,de mult ce-i indragesc.
Să înţeleg că muţi o parte din tufă, tufa-mamă nefiind mutată? Şi cum ţi se prezintă partea mutată în anul următor?
În ce priveşte tăiatul, suntem pe aceeaşi lungime de undă! :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Intrebarea mea era o aluzie.. ca poate te induri si de altzii si le dai din frumusetzile tale..;-) Da, se poate lua numai o particica mica din tufa, mai de la margine. Nu se despart neaparat la 4-5 ani, pt ca unii se inmultesc repede si altzii incet. Ideea e ca daca tufa e densa o poti diviza in mai multe parti sau o poti doar sectiona in 2-3 bucati mai mici sau mai mari. Ideea e ca m-a tenta un schimb... ;-)
ca buchet de gradina... da arata mai bine decit in vaza... dar sa zicem ca vreau un buchet cu 6 culori de bujori... si atunci e mai greu de facut in gradina.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Eu am scos toata tufa,am separat-o in mai multe,si i-am plantat din nou.In cazul meu locul era prea aglomerat si de aceea i-am replantat in alta part.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
popgeo a spus:
Intrebarea mea era o aluzie.. ca poate te induri si de altzii si le dai din frumusetzile tale..;-) Da, se poate lua numai o particica mica din tufa, mai de la margine. Nu se despart neaparat la 4-5 ani, pt ca unii se inmultesc repede si altzii incet. Ideea e ca daca tufa e densa o poti diviza in mai multe parti sau o poti doar sectiona in 2-3 bucati mai mici sau mai mari. Ideea e ca m-a tenta un schimb... ;-)
ca buchet de gradina... da arata mai bine decit in vaza... dar sa zicem ca vreau un buchet cu 6 culori de bujori... si atunci e mai greu de facut in gradina.
Iar răspunsul meu era tot o aluzie... afirmativă! (încă de acum câteva zile m-am arătat "îndurătoare" şi până azi nu am primit nici măcar aluzii) Decât să comunicăm în aluzii, să discutăm prin pm. :wink: :D
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Aluziile se materializeaza doar la toamna,altfel nu infloresc in anul urmator!
 

yca

Member
Sunt foarte frumosi bujorii ! Imi amintesc de gradina bunicii unde avea rosii si roz dar nu am mai vazut demult in realitate ......la noi sunt numiti popular ,,ruji "
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus