Bujori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

mirela06

Active Member
Mnina, sunt minunati si multi, iar cind vor inflori.... cita placere :visator:, iar cum am aflat de la tine si ceaiul de petale bujori are rol in tratament naturist. Ceaiul este folosit in astm, bronsite, raceli, gripe, iar amestecate su rasina alba si ulei, in tratament cosmetic. Tin sa mentionez ca amestecat cu petale de trandafir este fortiant si cum are un miros deosebit te bine dispune. Daca cineva mai stie si alte leacuri, ar fi minunat sa ni le impartaseasca, pt . ca plantele, multe dintre ele, nici nu le stim cit sunt de minunate.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Bujorul numit Coral Charm... plantat anul asta din comertz.. inflorit anul asta.. mai rar asa ceva... harnicutz.
 

mirela06

Active Member
Ciudat de frumos. Pina si frunzele sunt elegante. Sa-l ai sanatos si sa faca flori multe sa ne bucuram si noi de asa minune :D
 

fixpix

Active Member
eu am incercat cu cativa butasi de buj. arbust - crengute "achizitionate" dintr-un parc din oradea - ca mi-am dat seama ce erau "tufele" - i-am pus direct in pamant afara in gradina azi iarna... au stagnat pana azi primavara, unii au ramas tot asa cu boboc in varf, unii au dat cate o frunzulitza anemica - dar acuma am obs. ca dau semne ca ar muri...

DUPA ATATA VREME!

nu stiu... de fiecare data cand mergeam la tara ii udam... poate nu a fost destul... la caldurile si seceta care ne-a lovit...

imi pare rau. dar mai incerc. de data asta o sa pun in ghivecele si ii UD pana ii INEC!

:mrgreen:
 

mirela06

Active Member
Este minunat ca zau ca as trage o fuga sa iau si eu sa am asa ceva. Fixi, dragule, vreau sa stiu daca miroase asa intens cum am auzit si ca au o frumusete aparte, iar daca ai o prastie , poate arunci un butas si la mine la Severin :rofl: ,
 

mirela06

Active Member
Este ciudat de frumos.Ma duce cu gindul la cel salbatic.Asa par frunzele , in schimb el ...ca un trandafir. :visator:
 

mg

Member
mg a spus:
Am luat si eu acum ceva timp o tufa de bujori . Am luat este putin zis , am carat :( ...mai bine zis , deoarece e luata cu pamint cu tot , cred ca 1/2 de roaba .... Tufa este ok , boboci sint dar nu se deschid ! :x ??? Mai astept , poate o fi un soi care infloreste mai tirziu .
Ce-am auzit ! Daca muti un bujor si se prinde , el nu infloreste trei ani ! Cert este ca al meu a refuzat sa infloreasca si bobocii s-au scuturat ....
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
mg a spus:
mg a spus:
Am luat si eu acum ceva timp o tufa de bujori . Am luat este putin zis , am carat :( ...mai bine zis , deoarece e luata cu pamint cu tot , cred ca 1/2 de roaba .... Tufa este ok , boboci sint dar nu se deschid ! :x ??? Mai astept , poate o fi un soi care infloreste mai tirziu .
Ce-am auzit ! Daca muti un bujor si se prinde , el nu infloreste trei ani ! Cert este ca al meu a refuzat sa infloreasca si bobocii s-au scuturat ....
Depinde... se pare ca exista o tehnica la mutare si mai ales la timpul mutarii. Daca este facuta corect infloreste in primul an. Daca nu, poate fi o perioada de 2-6 ani in care nu infloreste . Mai trebuie studiata problema.
Eu am avut amabele cazuri.. poate ca depinde si de soiul de bujor.
 

ghia_don

Active Member
Ca sa infloreasca dupa o perioada mai scurta de la plantare, radacinile bujorilor nu se ingroapa adinc in pamint . Este suficient un strat de 2 cm de pamint, iar perioada cea mai buna de plantat este toamna prin septembrie, octombrie.
 

mirela06

Active Member
Eu am taiat bujorii , florile, ofilite si spre bucuria mea, vad ca au inceput sa apara pupi. Nu stiu daca este normal asa ceva si nici nu stiu cit se prelungeste inflorirea, dar ma bucur ca-mi ofera aceasta bucurie. Chiar l-am felicitat. Este un harnic :D
 

alfa

Active Member
ghia_don a spus:
Ca sa infloreasca dupa o perioada mai scurta de la plantare, radacinile bujorilor nu se ingroapa adinc in pamint . Este suficient un strat de 2 cm de pamint, iar perioada cea mai buna de plantat este toamna prin septembrie, octombrie.
??? eu tocmai am citit in cartea de gradinarit, ca radacinile de bujor se ingroapa adanc, cam la 15 cm in pamant. Si ca nu e bine sa-l plantezi spre sud, ca sa nu dea primavara prea repede, pentru sa lastarii sunt sensibili la ger.
 

mirela06

Active Member
Cartile sunt scrise sa fie citite, dar fiecare are o experienta. Eu nu am stiut unde sa-i pun, cit de adinc si de facut imi fac si au facut flori. Acum , incercam si noi, sau vedem de la altii. Draga mea, sfatul meu , sa incerci si asa si asa , dar daca le dai papa ce trebuie, dragoste si ingrijire, apoi orce planta simte dragostea si ne va rasplati. :)
 

alfa

Active Member
:) da, e putun cam tarziu acum, ca bujorul luat de la Gardener l-am plantat saptamana trecuta la munte si tocmai am aflat ca e bine sanatos.

Voi incerca cu altii in toamna sa-i plantez mai la suprafata, desi mi-e cam frica de ingheturile de pe acolo. :roll:
 

ghia_don

Active Member
Eu i-am plantat mai la suprafata si n-au avut probleme cu frigul... acum, eu nu am soiuri pretentioase, sint autohtoni 100%. Mama mea a asteptat multi ani sa-i infloreasca bujorii , care erau din aceeasi sursa cu ai mei, si plantati in acelasi an...dar diferenta de adincime si-a spus cuvintul. Ea, in ideea de a nu suferi radacinile de frig, le-a ascuns bine in pamint, cam la 10-15 cm.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus