Begonia

zamfira

Member
Erwin a spus:
Cum s-a comportat dupa ce ai primit-o? A inflorit tot atat de mult ca si atunci cand ai primit-o?
Era mica de tot cand am primit-o ..( cal a un buget de student :rofl: - avea cam 10 cm plantuta ) , dar a inflorit frumos afara
Asa arata cand am adus-o in casa in toamna
 

albela

Active Member
Nu am stiut ca sunt plante de apartament. Anul asta m-am informat si am plantat 3 begonia camelia in ghivece cu un cm de pamant deasupra bulbului si numai una a rasarit dar creste foarte incet. Celelelte doua nu dau nici un semn si au mai mult de 2 sapatamani de cand le-am pus. Le ud putin ca am inteles ca bulbii mucegaiesc de la prea multa apa.
 

Erwin

Member
Nu le uda decat atunci cand pamantul de la suparafata e uscat. Si daca citesti ce s-a scris pe forum in urma... o sa gasesti suficiente informatii despre begonii. Bafta! Si asteptam poze cu begoniile inflorite.
Iar daca ai nedumeriri... intreaba. :)
 

IULIA

Active Member
anul trecut am avut cam 20. numai pendulele au fost frumoase, si asta numai pina in luna iunie, cind gata :cry: ..fleosc toate.
la noi in zona, din cauza caldurii, nu rezista. :x :(
voi norocosii :evil: din ardeal si zona muntoasa, eh, alta treaba, va puteti bucura de multe, multe flori :D .
dar asta este :oops: , incercam si noi astia din baragan ce putem.
 

Erwin

Member
Nu le-ai umbrit? Ale mele sunt vara (ca acum sunt in geamuri) intr-un balcon orientat spre sud, am soare toata ziua, dar am umbrit balconul si au dus-o bine.
 

simonac

Member
erwin si eu sunt tot braileanca la origini, asa ca ce spune iulia e adevarat...poti sa umbresti cat vrei balconul, caldura trece acolo, ca si cum n-ar fi nimic; la maica-mea acasa aveam toate geamurile orientate spre sud si acum cativa ani buni :oops: cand parca vara nu era asa de calduroasa ca acum si tot simteai ca nu mai ai aer...
 

adrianam

Well-Known Member
Iulia, si eu perseverz cu begoniile pentru ca imi plac foarte mult.
Si la mine aproape numai pendulele au fost frumoase.
La cele drepte am sesizat ca in ghivece mari (cam de cinci litri) le-ar merge mai bine.

Si eu am balconul orientat spre sud, dar ghivecele cu begonii le-am suspendat de tavan, asa ca au caldura cred ca 50-60 gr vara, dar soarele le bate numai spre amiaza.
Conditia ca sa reziste pe astfel de calduri este sa aiba ghiveci mare - cam 25 cm diametru si sa le pui apa din plin seara, in cazul in care pamantul s-a uscat.
 

IULIA

Active Member
multam de info. deci tot in jardiniera, da? :) :)
deci azi ma duc la cumparaturi si pitesc bulbii de sot, ca a zis de alea nu mai vrea, ca iar pling eu dupa. :(
 

IULIA

Active Member
da, am mai luat 6 multicolori, cu floare creata, tip garofitza, cam asa arata pe poza. acum dumnezeu stie ce va iesi !
 

numauita

Member
Am pus si eu azi 3 bulbi de begonie rosu inchis intr-o jardiniera.
Numai ca mi-e frica , i-am stropit cam mult, nu stiu, sper sa nu fi facut o prostie. Ii las afara la soare maine.
 
D

dyayzh

Guest
Incearca sa-i uzi atat cat pamantul sa nu ramana uscat. Mai ales in aceasta perioada cand temperaturile nu sunt ridicate.
 

adrianam

Well-Known Member
Tu ai si boboci, iar ai mei sunt inca la nivelul pamantului! :?

Iar cei trei bulbi de begonie dreapta, inca nu i-am pus in pamant!
Trebuie sa-mi fac timp astazi sa-i pun!
 

zamfira

Member
Asta am pus-o in pamant cam pe la 8 martie , si vea deja muguras . M-am mirat si eu ce repede a crescut .Nu toate sunt asa avansate .
Dar am si eu cateva , care inca nu le-am pus ca nu am in ce . Ele vor locui peste vara in niste jardiniere afara .Ma gandesc sa le pun direct acolo , mai prin aprilie si eventual acoperite cu folie .
 
Sus