Begonia

olivia31

Member
Multumesc pentru raspuns. Cele doua begonii care nu prea merg sunt in acest album: http://s274.photobucket.com/albums/jj27 ... 0diferite/

Mai am una mai mica (tot roz) care merge bine. Cand am cumparat-o avea un boboc iar acum are mai multi deschisi si neofiliti. Nu stau in curent, au lumina toata ziua fara soare (fereastra e pe nord), nu le ud sa balteasca, dar nici cand se usuca complet. Le-am si mutat in ghivece mai marisoare (cele din imagini). Nu stiu ce le pot face mai mult si de ce se ofilesc bobocii inainte de a inflori...
 

Erwin

Member
Ce pamant le-ai pus?
S-ar putea sa le mearga foarte bine datorita faptului ca sunt intr-un geam unde exista un calorifer care incalzeste tare. Din propria experienta iti spus ca begoniile in geamul de la camera mea arata mai rau decat cele din bucatarie unde e mai racoare. In camera mea nu au imbobocit, dar in bucatarie au si inflorit...
 

olivia31

Member
Intr-adevar stau langa calorifer. Stau pe birou, langa calorifer... Oare de-asta? Cea care merge bine a stat pe pervaz mai departe de calorifer... Cat despre pamant, cumpar de la Praktiker pamant general de vre 2-3 feluri unguresti. Am folosit acest pamant la toate plantele (kalanchoe, schefflera, dieffenbachia, crin, maranta, poisentia, violete etc) si le merge bine. La muscate folosesc o combinatie pt plante acidofile, tot de la Praktiker.
 

Erwin

Member
Pe langa pamantul acela din florarii daca mai adaugi un pic de turba e ideal pentru begonii. De acum se cam termina cu caldura... Poate o sa le mearga mai bine.
Eu nu am elatior. Le consider de "unica folosinta", adica de un sezon. Stiu ca altii au reusit sa le inmulteasca dar eu nu am reusit si nici multi altii pe care ii cunosc. Poate pe mine ma iubesc numai cele cu bulb :)
 

Erwin

Member
La altii traiesc mai multi ani. Daca le igrijesti bine nu vad de ce la tine n-ar trai cativa ani.
Turba? Eu iau turba de la un chiosc unde au radi-stim, revital, perlit, turba, si alte chimicale pentru plante....
 
D

dyayzh

Guest
melu a spus:
BUNA TUUROR,
Am si eu o intrebare, poate ma ajuta cineva cu un sfat... am achizitionat bulbi de begonie si spre rusinea mea nu stiu cum sa-i pun in pamant. Exista vreo regula? sunt ca niste cartofi mai mici si au o fata usor scobita... intrebarea mea e cum ii pun? cu scobitura in sus sau in jos? nu au nici un muguras. In al doilea rand as vrea sa stiu daca treb sa-i pun pe fiecare in cate un ghiveci sau se pot pune mai multi (bineinteles intr-un ghiveci mai mare) caci la instructiuni spune ceva de genul ca se pun bulbii impreuna ... ceea ce m-a " bagat in ceata"..... Help.. e urgenta mare daca ma puteti ajuta :cry:
ghia_don a spus:
Asezi bulbii cu scobitura in sus, si da...poti pune mai multi bulbi intru-un vas mai mare sau intr-o jardiniera, dar trebuie sa lasi cel putin 10 cm intre bulbi .
dyayzh a spus:
In general bulbii se pun in pamant cand incep sa apara mugurasii in scobitura, dar nu e o regula. Ideal ar fi sa-l pui pe fiecare in ghiveciul lui deoarece se dezvolta mult la suprafata si e si problema de udare. Bulbii nu se pun cu totul in pamant, ci doar sa spunem pe trei sferturi. Ai grija cu udarea sa nu-i putrezesti.Bafta!

Voi muta discutia la "plante de interior"..Begonii"
 

Erwin

Member
dyayzh a spus:
Bulbii nu se pun cu totul in pamant, ci doar sa spunem pe trei sferturi.
Regula functioneaza mai degraba la gloxinii decat la begonii. Din experienta, iti recomand sa pui bulbul cam la 1 cm sub pamant. Am constat ca in apartamente e aerul uscat si unii muguri se usuca in loc sa creasca. De asta e bine sa fie un pic de pamant si deasupra.
 

melu

Member
Va multumesc din suflet pentru sfaturi....asa am sa fac....ii pun cu scobitura in sus la aprox 1 cm sub pamant. Mai spuneti-mi va rog cam cat dureaza pana incep sa se vada "rezultatele" nu de alta dar vreau sa urmaresc daca e totul in regula.... Inca o data multumiri pentru promptitudine. :rugaciune: :*
 

Erwin

Member

melu

Member
Multumesc mult, o sa am grija.... Of ce nerabdatoare sunt... :ros_unghii: Imi plac atat de mult begoniile.... am cumparat fooooarte multe din comert dar.... in final am ajuns si eu la concluzia ca acelea sunt de "unica folosinta"... daca nici cu bulbii nu reusesc... atunci , gata renunt, inseamna ca begoniile cu flori nu vor la mine. :(
 

Erwin

Member
Melu, nu renunti atat de usor. De care ai cumparat? Begonii elatior? Sunt foarte frumoase si alea. Trebuie sa mai incerci. Nimeni nu se naste invatat. Eu de exemplu am pierdut begonii pentru ca le-am udat prea mult. Si acum, dupa ani si ani, trebuie sa fiu atent cand le ud.
 

melu

Member
Da, cred ca elatior erau pt ca nu au avut bulb, sau ma rog, nu l-am depistat eu.... ultima a trai vreo 2 luni si cand credeam ca totul a intrat in normal, s-a dus. Dar de data asta voi reusii, trebuie sa reusesc. Cu gardeniile am reusit sa le aclimatizez, si sunt si ele pretentioase. Asa ca nu ma las.... de fiecare data am zis ca nu mai incerc si mi-a trecut. :nu-i nimic:
 

Erwin

Member
Nu prea ma pricep eu la Begoniile elatior, dar banuiesc ca nici ei nu-i place apa prea multa. SI cred ca tot asa e si cu soarele. Daca iti mai cumperi elatior incearca sa n-o uzi din abundenta si sa o pui intr-un loc luminos, dar fara soare direct. DE regula plantele din florarii sunt "hormonate", dar daca reusesti sa le "dezintoxici" cred ca nu mai ai probleme cu ele.
 

zamfira

Member
Eu am primit una anul trecut de 8 martie, si peste vara am pus-o afara , mai la umbra . In toamna am pus-o iar in ghiveci si am adus-o in casa
O ud cand se usuca pamantul (deci nu prea mult ) .Peste iarna nu a miscat cine stie ce, dar acum sper sa infloreasca .
 

Erwin

Member
Cum s-a comportat dupa ce ai primit-o? A inflorit tot atat de mult ca si atunci cand ai primit-o?
 

Erwin

Member
Pacatele iti sunt iertate. Cu o singura conditie. Anul urmator sa plantezi macar 10 bulbi de begonii. :)
 

albela

Active Member
Se pare ca multa lume e innebunita dupa begonii. Ca si mine :D
Dar nu prea imi reuseste sa obtin florile minunate pozate pe ambalajele cu bulbi. Anul trecut le-am plantat direct in gradina si din 4 numai 1 a inflorit scurt timp. Cred ca le-am udat prea mult. In schimb Begonia sempreflores, cumparata ca planta in 6 exemplare au mers excelent in jardiniere.
 
Sus