Begonia

lelia

Well-Known Member
Harnicut si dragut ! si e alb ! aceste plante sunt infloricioase ,putin pretentioase si foarte decorative .Sa-ti traiasca !
Cu ceva ani in urma aveam si eu foarte multe plante din aceasta familie ,imi erau dragi .....lipsa spatiului si a conditiilor m-au facut sa renunt la ele si la multe altele ...
 

liliput

Member
Buna ziua din nou.Am o intrebare: doua frunze de la begonie sant putin maronii/uscate pe margine.De la ce i se intampla asta? Va multumesc.
 

liliput

Member
Revin ca sa completez situatia begoniei : s-au innegrit cele mai batrane flori,iar majoritatea frunzelor s-au uscat ca frunza de tutun.Poate fi din cauza caldurii ?; am avut 29 de grade in casa in ultimele zile. Va multumesc.
 
Revin ca sa completez situatia begoniei : s-au innegrit cele mai batrane flori,iar majoritatea frunzelor s-au uscat ca frunza de tutun.Poate fi din cauza caldurii ?; am avut 29 de grade in casa in ultimele zile. Va multumesc.
Sa nu cumva ca bulbul sa fie ingropat prea mult. Tulpinile care ies din bulb sunt sensibile la umiditate si daca sunt acoperite cu pamant pot putrezi usor. Sa nu fie in soare direct, ci doar dimineata sau la apus. Sa nu stea in curenti de aer.
 

liliput

Member
Sa nu cumva ca bulbul sa fie ingropat prea mult. Tulpinile care ies din bulb sunt sensibile la umiditate si daca sunt acoperite cu pamant pot putrezi usor. Sa nu fie in soare direct, ci doar dimineata sau la apus. Sa nu stea in curenti de aer.
Nu stiu cat de adanc e ingropat,am lasat-o cum era cand am primit-o; nu era in soare,c-am inteles ca e begonie de interior si nici in curenti n-am tinut-o.Am mutat-o intr-un balcon inchis,sper sa traiasca,ca e superba.Multumesc pentru raspuns.
 
Sus