Begonia

thea

Member
Iubesc begoniile.
M-au deceptionat ofertele de prin cataloage sau chiar din magazine. De ce?
Nu stiu de ce dar de la an la an s-au imputinat ca numar in ghivecele in care eu cred ca le-am oferit tot ce aveau nevoie.
Ultimile, cele roz de la B..... cica cu parfum, aiurea, nici parfum si nici supravietuire optima! Tot de la ei am luat acel tubercul "mamut" care promitea numeroase flori. Aceeasi deceptie!
 

gabriela61

Member
si mie-mi plac foarte mult begoniile nu ma refer numai la cele cu flori spectaculoase ci si la cele cu frunze spectaculoase,la cele de gradina,banalul plaman cum ii zice la noi....Pe acesta din urma tot incerc de ani de zile sa-l fac copacel dar n-am reusit insa cand se umple de ciorchini de flori este superb.Ce nu am reusit eu este sa trec acel soi de begonii, cu floare mare,de iarna.Deci pun bulbii in pamant,cresc fac flori,totul e ok si m-am trezit cu ele pe sfarsit de vara ca se usuca frunzele.ei de aici incolo nu stiu ce sa le mai fac sa am aceiasi bulbi si anul urmator.Pentru anul acesta mi-am cumparat iarasi bulbi.
 

Roxana Peled

Active Member
In mod normal, dupa ce li se usuca frunzele ar trebui sa cauti bulbul in pamant, sa-l scoti si sa-l tii la pastrare peste iarna intr-un loc racoros dar fara temperaturi sub 0 grade. Apoi il replantezi in primavara :D
 

Roxana Peled

Active Member
Probabil asta e motivul pentru care trebuie sa-l scoti din pamant.
Eu am avut una singura, am scos bulbul in toamna cand saraca planta inca mai inflorea dar nu am avut ce sa-i fac pentru ca in casa nu mai aveam loc iar afara deja incepusera sa apara temperaturi negative noaptea. Bulbul a ramas pe masa din bucatarie si e viu, vesel si cu muguras roz.
Acuma ca mi-ai adus aminte, cred ca ar cam fi cazul sa-l plantez si pe el :rofl:
 

rubia

Member
Aceasta este noua mea achizitie :D As vrea sa stiu daca trebuie schimbat ghiveciul acum sau trebuie sa astept sa treaca inflorirea. Acum o tin in casa, la geam dar am citit ca ii place mult pe balcon. Problema este ca la mine azi e soare (17 grade) maine e frig (12 grade) iar noaptea e destul de rece. Din experienta voastra credeti ca are ceva daca o scot pe balcon in zilele mai calduroase si sa o duc la locul ei noaptea?
https://plus.google.com/u/0/photos?pid= ... 2693363199
 

helisananca

Member
Aceeasi intrebare ca si la kalanhoe
..raspunsurile sunt la fel....nici o floare nu trebuie schimbata cum o cumperi mai ales cele decorative prin flori pt ca risti pierderea florilor,ea depune efort pt floricele si schimbarea ghiveciului ,deranjarea radacinilor nu ii priesc deloc.Cat despre schimbarea locului cred ca nici o floare nu agreaza plimbarea.
 

geodezia

Well-Known Member
am pus si eu citeva begonii
am o istorie trista cu ele
nu le palce la mine si la fel precum Gaby nu imi vine sa le scot iarna din vase si se mureaza
acu daca tot am citeva de la cebule o sa vad ce si cum si le voi scoate in toamna ca am numai bunaciuni
 

helisananca

Member
Nici eu nu am noroc cu ele...pur si simplu dispar in mainile mele ...precum violetele mi-am luat adio de la ele de mult din pacate
 

Roxana Peled

Active Member
Fetelor, daca nu va merg nici violetele nici begoniile inseamna ca aveti tendinta sa udati prea mult sau prea des :)
Daca reusiti sa va infranati de la apa o sa va mearga amandoua de minune :rofl:
 

rubia

Member
helisananca a spus:
Aceeasi intrebare ca si la kalanhoe
..raspunsurile sunt la fel....nici o floare nu trebuie schimbata cum o cumperi mai ales cele decorative prin flori pt ca risti pierderea florilor,ea depune efort pt floricele si schimbarea ghiveciului ,deranjarea radacinilor nu ii priesc deloc.Cat despre schimbarea locului cred ca nici o floare nu agreaza plimbarea.

Normal ca am pus aceeasi intrebare de doua ori. Doar este vb despre doua plante diferite, nu-i asa? Chiar in seara asta mi s-a spus ca ar fi bn sa replantez o azalee recent cumparata. Raspunsul este de apreciat si era suficient doar unul :D O seara frumoasa!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Rubia, depinde mult de cum apreciezi situatia fiecarei plante in parte. Si Anca are dreptate, nu umbli la radacinile unei plante inflorite care se dezvolta ok.
Numai ca in cazul azaleei, a aparut clar o problema: posibil de adaptare la noul mediu, de substrat sau de ingrijire. In plus, planta despre care vorbeam fusese si fertilizata. Multe dintre plantele din comert au un substrat "buretos", o turba foarte usoara, care nu retine apa.
De aceea e bine sa completezi substratul si sa o replantezi.

Daca as cumpara maine o orhidee inflorita, de ex, n-as replanta-o intr-un ghiveci mai mare pentru ca risc sa-si piarda florile.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Anul asta am decis sa punem pe balcon doar begonii. Am avut 2 sau 3 in vara lui 2012 dar le-am piedut. Peste iarna temperaturile de afara au fost mult prea scazute iar cele din casa multe peste ceea ce le trebuie lor. Anul asta in schimb avem conditii optime de iernat.
 

Catalin13

New Member
Buna ziua.

E prima mea postare pe acest forum, asa ca va rog aveti rabdare cu mine, in caz ca incalc vreo regula... :)

Am mai multi bulbi de begonii pusi in jardiniere. Toti au lastari cu frunze, mai putin unul. Este in continuare tare (deci ma gandesc ca e viu) dar nu da nici un semn ca ar vrea sa faca lastari. Este cam de aproximativ 2 luni pus in pamant, deci ma gandesc ca avea tot timpul... L-am udat mai putin ca pe ceilalti, de frica sa nu putrezeasca.

Ce as putea sa fa???
Sa mai astept, sau sa scot bulbul si sa incerc primavara viitoare?

Multumesc anticipat :)
 

geodezia

Well-Known Member
na eu zic sa ai rabdare cu el ..lasa-l acolo o fi fost in vegetatie mai mult in toamna asa ca acum are pauza de iernare mai lunga
 

Nicola

Member
De doua saptamani am scos bulbii de begonie din garaj( iarna intre 5 si 10 grade), unde au stat uscati, in punga de hartie. Anul trecut au inflorit foarte frumos, bulbii si -au dublat dimensiunile. Vazand insa ca nu au nici un gand de incoltire, am decis sa rup unul. Dési tari, in interior maro. Nu imi dau seama unde am gresit, poate totusi trebuiau lasati in jardinière , par seci si déshidratati. Asa ca acum am plantat alti bulbi cumparati deja incoltiti, sper sa am mai mult succes.
 

geodezia

Well-Known Member
nu I-am scos
dar din nefericire cumnata nevazint nimik in vase a aruncat pamintul cit fusei eu bolnava
doar intr-un vas a scapat pamintul cu bulbul nearuncat
am pus la geam sa bata soarele in vas sa fie cald am udat si vad ca a rasarit
dar saraca toata iarna nu a udat nimeni
deci le voi lasa de acum incolo in vase si nu le voi uda absolut deloc peste iarna
dat fiind situatia am comandat iar la cebule si la swiat
 
Sus