Begonia

Erwin

Member
Thanks blueheart_d, iti dau butasi la vara daca iti trebuie ;-)
(e un soi de begonie care lastareste destul de mult si nu e sensibila)
 

albela

Active Member
Problema mea e ca eu nu am pervaze la geamuri, si tin ghivecele pe jos in dreptul geamului, si nu prea au lumina directa
 

Heidi

Member
Iata begoniile mele deanul trecut:


Anul acesta am pus cite 3 bulbi intr-un ghiveci.
Iata ceva care sa va faca pofta:

 

IULIA

Active Member
si iar tg. mures. :x
frig. cred ca temp ideala este de 20-25 de grade vara. :? :oops:
pai la noi sint 40 la umbra seara, ce sa fac cu ele?
dar am mai luat 6 bulbi, de ambitie. :)
 

Erwin

Member
Umbreste-le numai sa nu le arda soarele, si la mine in balcon e f cald vara dar totusi o duc bine.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Erwin stie Iulia ce spune. La Braila soarele topeste tot pana si la umbra. Si la Bucuresti la fel. E mult prea cald pentru begonii si fuchsii (vara, evident). Cu durere. Nici nu stii cat tanjesc dupa ceva aer racoros pentru floricele cand afara sunt 40 de grade.
 

Erwin

Member
Eu va cred. Pe cuvant. Dar in balconul meu vara e extrem de cald. Nu stiu exact cate grade, dar va spun eu in vara asta ca acum o sa monitorizez temperatura.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu iti spun sigur ca la mine temperatura a ajuns la 43 de grade intr-o zi calduroasa de sfarsit de mai. Inchipuieste-ti cum e in iulie in perioadele cu soc termic. E dezastru.
 

IULIA

Active Member
da da da.
spun eu, am monitorizat anul trecut/ am avut in balcon si 54 de grade. la umbra. ca eu am balcon cu orientare estica si soare pina la ora 10. deci..
pendula mea are deja 10 cm inaltimeeee!
si astea infloresc repede, sper sa nu le apuce luna iulie inflorite.
ma gindesc, oare as putea culca bulbii mai devreme? ca la mine infloresc cam prin aprilie sfirsit, mai, iunie. dupa pot sa ii culc? ce spuneti? :) :)
 

Erwin

Member
Nu poti sa-i pui in repaus mai repede. Nu cred ca rezista bulbii din iulie pana in februarie cand ii vei scoate din repaus. Incearca si apoi spune-ne ce s-a intamplat. :)
 

numauita

Member
Am plantat si eu intr-o jardiniera pe 20 martie 3 bulbi de begonia dark red, si acum am observat ca a iesti un coltior. Am tinut jardiniera tot timpul afara. :D
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am scos 3 ghivece cu begonii pendula, afara pe balcon.
Aveau cam 15 cm inaltime si incepeau sa se lungeasca dupa lumina.
Sper sa reziste frigului.
Noaptea trecuta au fost 5 gr. la Craiova
 

numauita

Member
Da Erwin. Eu am un fel de raftulet langa casa si acolo tin mai multe givece in care am mai pus si alti bulbi.
 
Sus