Azaleea de gradina (Rhododendron)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

carmenushka

Active Member
Superb! Ce ingrasamant le pui? Am plantat si eu rhodo in gardina si le-am facut un amestec de pamant cu gunoi de grajd luat de la o vecina, ace de brad si cocopeat, sper sa le placa
 

mymo

Active Member
Le-am facut o cura de ingrasamant pentru ca nu-mi placeau cum aratau frunzele,nu stiu cum se numeste,sotul meu mi l-a adus din Irlanda.Trei ture le-am dat la toate acidofilele.Acum vad ca s-a rezolvat problema frunzelor si la acelasi lucru ma gandeam si eu,sa le pun gunoi de grajd.Eu nu o sa-l amestec cu pamant deoarece e gunoi vechi si nu mai are putere sa arda planta.
 

lelia

Well-Known Member
Minunat ! atata bogatie ! iar culoare e deosebita :visator:
Sa-ti traiasca Mymo si sa te bucuri de ei !

A inflorit si anul asta ,nuanta e mai inchisa decat anul trecut .

 

riana

Active Member
superbi sa va traiasca :D
la mine dupa ce au trecut florile au dat lastari noi , au deja 10 -15 cm. asa de repede cresc?
 

mymo

Active Member
Multumesc frumos fetele,la fel si voua.
Lelia,ai mei cel putin doi au avut culoarea mai deschisa decat anul trecut.
Riana,da,cresc repede mai ales daca le dai apa,sunt mari betivani.
 

mymo

Active Member
Te referi a florile uscate?
Eu le tai,chiar azi am efectuat operatiunea :)
Nu stiu daca foloseste la ceva dar stiu sigur ca estetic arata mai bine.
Daca le tai,sa ai grija ca imediat sub ultimul rand de flori dau lastari care sunt in stadii diferite de dezvoltare,mai mari sau foarte mici.
 

ira

Member
Va multumesc mult, si mie imi place foarte mult.Chiar daca este mai mic decat ceilalti am observat ca florile sunt mult mai mari!!!!, :dans: :dans:
 

bradut

Well-Known Member
Singurul rhododendron din gradina mea, Nova Zembla:

Mai am si o Azalee japonica rosie, dar inca nu i-am facut poza (astept mai multe flori :D ).
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus