Yucca de interior

anne`mary

Member
am luat puiul de yuca. Am dat mai intai pamantul din jurul lui pana am ajuns la un "cordon ombilical" aproape lemnos. Sotul a bagat lingura prin "cordon" si l-a scos cu vreo 3 radacini mari si sanatoase asa ca l-am pus in pamant si nu in apa. Am ales un amestec de pamant de cactus , turba si nisip. Rezultatul : un pamant nisipos. Yuca mea se simte bine intr-un pamant de genul asta asa ca am pus si puiutul intr-un amestec asemanator.
De la socrii m-am intors cu 3 puiuti de sansevria. 2 au radacini si am sa-i pun in pamant pe amandoi in acelasi ghiveci caci stiu ca-i place sa stea inghesuita, iar al 3-lea puiut nu am reusit sa-l scot cu radacini asa ca o sa ramana in apa. Am vazut ca o frunza adulta sta sa cada caci se slabise de la sapaturile mele si am pus-o in apa. Dar nu cred ca o sa iasa radacini nu? e Totusi o frunza.
 

ClaudiuD

Member
Buna ziua.
Am o yucca cumparata acum 10 ani. Dupa 5 ani de la ultima transplantare m-am gandit ca ar fi cazul sa-i inlocuiesc ghiveciul cu unul putin mai mare, de teracota. Am cumparat ghiveciul, un sac de pamant Florasol (pamant pentru flori) si unul de Florimo (amestec turba universala). Voi de unde luati nisip de rau (nu ma trimiteti la pescuit) ? Pe fundul vasului este indicat sa pun pietris pentru scurgerea apei ? Daca da, de care ?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Buna!
Pentru ca esti nou venit, nu te trimit la pescuit, dar o sa te indrum catre un loc unde sa te prezinti ca sa te cunoastem si noi http://egradini.ro/forum/viewforum.php?f=25 .
Pentru nisip te indrum catre magazinele cu materiale de constructii. Acolo se gaseste. Si daca cerni nisipul, faci rost si de pietris ....... chiar de diferite granulatii! :wink: Ti-am raspuns la tot! :)
Pentru ca inca nu te cunosc, o sa-ti spun ca pe fundul vasului se recomanda pietrisul cu granulatia mare.........
 

anne`mary

Member
eu nu am pus pietris pe fundul ghivecelor ci am spart un vas de ceramica foarte veghi pe care nu intentionam sa-l refolosesc. Am pus cateva bucatele de ceramica pe fundul ghicevelor si pana acum nu am auzis florile sa comenteze. NU l-as fi folosit daca nu ar fi fost un vas vechi
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
E f bine asa Anne'mary! Pietrisul a inceput sa se foloseasca, cred, pentru ca e la indemana........de unde sa tot avem vase vechi. :? :)
 

anne`mary

Member
iti dai seama ca peste 2 ani cand o sa transplantez iar toate plantele, o sa folosesc si eu pietris. In primul rand ca nu mai am vase vechi si in al 2-lea rand pentru ca mi-ar trebui 2 pentru ca din primavara si pana acum mi-am marit numarul de plante. Desi as putea sa apelez la socrii mei care stau la tzara si cu siguranta gasesc prin pod vase si oale vechi
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Asa invatam sa "apreciem vechiturile"! Eu am mai "reciclat" niste sparturi...... le-am spalat, .... dezinfectat ...... si refolosit! Pentru flori, orice! :oops: :wink:
 

miki70

Active Member
Nu gasesc fisa pt Yucca de gradina. As vrea sa stiu dc ii pot pune ingrasamant sa creasca mai repede si cand pot umbla la ea pt ca am pus-o acum, un an in pamant si e f f prost, balteste apa :( Pot umbla acum? Sau sa astept sa treaca per de inflorire pt ca e posibil ca cea mai mare sa faca flori.
 

sorina

Active Member
Azi am primit o Yucca filamentosa Variegata ... de-abia astept sa creasca mare :mrgreen:
 

Framboise

New Member
Eu am o Yucca care creste groaznic de strimb, iar frunzele de la baza se tot usuca cu timpul. As vrea sa o pun intr-un ghiveci mai mare, intrebarea este daca-i pot pune pamint normal de flori sau mai bine de cactusi.
 

anne`mary

Member
eu am pus o planta adulta si un pui de yuca in pamant de flori cu nisip (norocul meu ca mi-a adus sotul nisip d ela balastiera) si l-am pus in proportie jumi-juma. Acum mi se pare cam mult nisip... data viitoare pun 3/1 (3 parti pamant si o parte nisip). Cert este ca nici mama nici puiul nu par deranjate de combinatia asta.
Nu cred ca ar fi deranjate nici de pamantul pentru cactusi dat fiind faptul ca yuca intra la categoria suculete (sper sa nu spun o prostie). Dar nu lua de buna ce-ti spun eu caci eu sunt incepatoare.
 

Roxana

Active Member
da, pamantul trebuie sa fie nisipos. eu zic sa-i pui un amestec de pamant+nisip, cu a zis si anne'mary sau pamant de cactusi.
 

anne`mary

Member
uite ce am gasit in fisa ei
"Solul :
- Sol mai nisipos (bine drenat) dar care sa contina suficienta hrana. Se poate folosi si pamantul amestec pentru flori de camera, existent in florarii ( in nici un caz turba) la care se adauga nisip grosier (o parte panat : ¼ parti nisip) sau se poate realiza un amestec care sa cuprinda pamant de frunze de foioase, mranita bine descompusa, turba neagra (1/2 p), pamant de gradina mai greu (o parte) si nisip (¼ parti). "
 

Blitz

Active Member
Yucca, daca s-a prins o data, nu mai este pretentioasa. Dureaza un pic sa se prinda, dar dupa aceea devine "imperialista", cel putin asta am constatat cu ale mele :wink: Anul trecut am scos cu copiii toti "invadatorii"- teoretic cu radacini, le-am transplantat (s-au prins doar o parte)- acum constat ca au iesit din nou. Si nu este vreun pamant special la ele- mai degraba la mine este cleios.
 

Framboise

New Member
Problema mai mare este ca ea creste asa strimba si nu stiu cum s-o indrept. E asa de mare ca nu am loc s-o mut in alta parte ca sa creasca in alta directie. Dar poate daca o pun intr-un ghiveci mai mare va avea mai multa stabilitate si o pot muta in alta directie fara sa fie sprijinita.
 
Sus