Yucca de interior

IoanaM

Member
simi
Data inscrierii: 23/Iun/2004
MesajTrimis: Mie Iun 23, 2004 9:04 pm

De doi ani am un butas de Yucca, l-am tinut o perioada in apa sa prinda radacini, apoi l-am plantat, dar pana acum are doar cateva frunzulite si nu a crescut deloc. Nu stiu ce sa-i fac.
 

IoanaM

Member
Daiana
Membru de baza
MesajTrimis: Lun Iun 28, 2004 12:04 pm

Buna;vezi sa nu stea in curent ca nu-i place si sa nu fie o atmosfera prea uscata in camera!Poti sa-i pulverizezi apa pe frunze si se va simtii mai bine! icon_biggrin.gif Iarna nu-i pune multa apa ca s-ar puta sa-i putrezeasca radacinile,asa cum zice si Ionut!Oricum nu este o planta care creste prea repede.
 

IoanaM

Member
adina_bogatu
MesajTrimis: Mar Dec 07, 2004 2:03 pm

Am o yucca de cca 2 ani. De 2 luni m-am mutat, intr-o locuinta cu un aer uscat. Iar yucca mea cred ca moare. La inceput i s-au uscat frunzele de la baza tulpinii, iar zilele trecute i-a cazut un brat intreg (s-a muiat baza ramurei si s-a indoit).
Va rog ajutati-ma sa o salvez!
O ud saptamanal, o stropesc pe frunze, i-am dat si ingrasamant, nu stiu cum sa o salvez.
 

IoanaM

Member
Razvan D
Vizitator
MesajTrimis: Mar Dec 07, 2004 7:16 pm

Daca a putrezit , e bine sa cureti partea bolnava pana ajungi la tesutul sanatos. Partea ramasa o lasi intr-un loc uscat cel putin 2 saptamani pentru cicatrizare. Apoi o pui in noul amestec de pamant (bogat in nisip) fara sa uzi (presupunand ca noul amestec este deja usor umezit). Nu cumva sa utilizezi pamantul vechi (trebuie aruncat). Ghiveciul (daca-l utilizezi pe acelasi) trebuie dezinfectat si el. E bine ca partea taiata sa fie pudrata cu Topsin.
Bafta !
 

flowerd

New Member
Aseara am gasit in gradina unui bloc o Yucca aruncata.
Avea bratele putrezite si un pic din tulpina dar radacina este ok.
Am taiat partea afectata din tulpina, am curatat tot pamantul dupa radacini ( parea a fi pamant de florarie ) am lasat-o o seara la uscat iar azi am plantat-o in pamant nou.
Intrebarea mea este: cand pot sa incep s-o ud si cat de des , avand in vedere ca este doar un bat de vro' 50 de cm dar destul de gros ?
Si cand o sa dea noii lastari ( daca or sa mai dea :roll: )?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu cred ca ai sanse sa se prinda, pentru ca baza plantei e sanatoasa (din radacini pot da pui). Nu cred ca e nevoie s-o uzi. Prea multa umiditate nu-i place.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Flowerd vezi ca putin mai sus,citeva rinduri sunt scrise citeva sfaturi care iti pot fi de mare folos.Daca radacina este sanatoasa o poti salva.
Eu in iarna am avut un pui care pe timpul acestei veri a crescut intr-un ritm neasteptat.Cred ca s-a marit de cel putin patru ori fata de cum era.Am tinut-o in soare,am udat-o din belsug si bineinteles am stropit-o pe frunze.Dar asta in timpul acestei veri secetoase.
Udatul intr-adevar se rareste in perioadele reci si bineinteles si ritmul de crestere se va incetini.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ce ai tu in poza pare a fi Yucca elephantipes - adica cea de interior. Nu cea de gradina.
 

flowerd

New Member
Da, sigur e de interior, am uitat eu sa mentionez.
Cand am gasit-o avea 4 brate putrezite, erau moi si lasate in jos, iar radacinile aveau inca forma ghiveciului, se vedea ca a stat intr-un ghivechi mic unde radacinile sau lipit de peretii acestuia.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Hmmmmmm.......poza e revelatoare acum!
Tulpina nu este CHIAR asa mica dupa cum se vede.Banuiesc ca ai udat-o dupa ce ai pus-o in ghiveciul pe care nu o sa il schimbi curind.Asa ca lasa sa se usuce pamintul putin la suprafata,sa se obisnuiasca si ea cu "noua locuinta" si apoi o sa poti incepe sa te gindesti daca va face sau nu frunze noi :roll: si bineinteles sa incepi sa o uzi tot cind i se va usca binisor pamintul de la suprafata ghiveciului.
Succes!Si........la mai multi pui!
 

flowerd

New Member
Nu am udat-o, am lasat-o sa se obisnuiaca cu noua locuinta ..... chiar ma gandeam s-o mai las cateva zile asa neudata pana isi revine ( daca a avut bratele putrezite cred ca a avut parte de multaaaa apa pana acum :roll: ).
O sa incerc sa-ti urmez sfaturile in privinta udarii.
Va multumesc pt sfaturi, o sa va tin la curent cu evolutia ''ciotului'' :*
 

schlucky

Member
pot sa iti spun ca ai nevoie de rabdare pana apare un nou pui

eu am avut una care a crescut stramb rau asa ca m-am decis sa o tai sperand ca din "ciot" sa apara brate noi

dupa mai bine de 4 luni nici o schimbare ... si sa scap de gura sotului care spunea mereu ca arata oribil batul ala infipt in pamant am pus-o sub scari unde avea si lumina putina si mai si uitam sa il ud :oops: dupa mai bine de un an asa chinuit am decis ca e cazul sa arunc batul, asa ca am scos din pamant ciotul am taiat radacinile care erau extrem de lungi si frumos dezvoltate am taiat ciotul in 2 sa imi intre in punga de gunoi si cand sa arunc partea superioara am vazut ca la baza unde a fost un vechi brat avea un muguras de nici 1cm ....

asa ca ai nevoie de rabdare sau poate cu mai multa atentie ai avea rezultate mai rapide
 

flowerd

New Member
Am inteles ... dar un an !!!...wow!! ... sper sa am rabdare sau poate ii este mila de mine si imi face o surprizamai repede :wink:
multumesc mult pentru raspunsuri
 

zamfira

Member
Eu am avut una lacare i-am taiat varful si l-am dat unei colege , dar a facut repede "ramura" noua .Nu stiu daca e exceptie sau nu :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
christina_milea a spus:
Am achizitionat aceasta Yucca si nu stiu daca trebuie sa-i schimb ghiveciul si ce fel de pamant ii trebuie.O ud o data pe saptamana in asa fel incat sa se usuce pamantul deasupra pana la urmatoarea udare.Imi poate da cineva mai multe informatii???
 

albela

Active Member
Imi place foarte mult yucca si am constat ca ii place si ei la mine . Cred ca soiul pe care il am eu este yuca elephantipes. Un alt soi cultivat ca planta de apartament este aloifolia, dar nu am vazut nicaieri exact cum arata. Am inteles ca amandoua fac niste flori mari f frumoase dar nu in conditii de apartament. Credeti ca este bine sa fie scoasa afara vara? Pana acum nu am scos-o niciodata si are 3 ani. Poate ar inflori
 

lili

Member
Iubeste soarele de vara...asadar va fi o binefacere pentru ea :D ... sa stea afara . De inflorit...mai greu, o face doar acolo la ea acasa...ori in conditii foarte apropiate mediului ei de viata.
 
Sus