Yucca de interior

tzep

Well-Known Member
Moderator
Anca, cumva in ultima perioada l-ai udat mai mult? Tine cont ca acum e iarna si chiar daca sta in camera la caldura, soare nu are. Pamantul trebuie sa se usuce intre udari.
 

geodezia

Well-Known Member
da cred ca i-ai pus un pic cam multa apa inca ceva mai rupe-i din frunze
eu o am de vreo 5 ani are maciuca jos cit capatina unui copil dar acum iarna o am in sistem de cactus adica apa asa cam uitata :tavalit: :tavalit: :tavalit: :tavalit: la vreoa luna pus ..sfatul meu mai rupei din frunze si uit-o cam 1 luna neudata
sincer eu o am pusa si in interior deci nici lumina nu are si e mare de 2 m si are si vreo 3 craci ca atunci cind avea 1 m am taiat-o si iau dat 4 craci din care 1 l=am dat la cineva
 

helisananca

Member
Tocmai ca nu o du,are si ghiveciul destul de mare si mereu imi este teama sa nu -i putrezeasca radacinile,chiar nu este din cauza apei ..am noroc ca ghiveciul are niste gaurele destul de mari si pot controla si ultimul strat de pamant daca este du sau uscat .

Cum sa-i tai frunzele??? :?: par sanatoase si viguroase
 

lelia

Well-Known Member
Bine ai revenit ,Anca ! :hug:

Planta arata foarte bine ! schimbarea de mediu ,exterior interior ,lumina insuficienta duce la ingalbenirea frunzelor ,pe masura ce se ingalbenesc le idepartezi ,planta nu are probleme ...si asa cum au spus fete ,atentie cu apa ,mai rarut...
 

helisananca

Member
Multumesc de raspuns :hug: ce credeti :?: :?: l-am tuns....mie una imi era foarte mila insa sotul a zis uite draga de aici de aici nu vezi ca sunt galbene si se chinuie :!: :?: :?: :rofl: OK ..si acum arata mult mai tanar ...:rofl:) i-am lasat Breton
 

helisananca

Member
S:O:S :( dupa ce l-am tuns a inceput sa se ingalbeneasca mai tare,nu l-am mai udat ,curent nu are sta acolo de luni de zile si in fiecare iarna acela e locul lui,il pulverizez pe frunze zilnic aproape deoarece este cam cald in casa,imi este asa o mila deoarece niciodata nu am avut Probleme cu el
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Scoate-l din pamant si controleaza-i radacinile. :nu stiu:
Apa cu care-l pulverizezi e calduta sau rece? Parerea mea este ca totusi prea multa apa ii dai, nu o iubeste! :gandit: Lasa-l ~ o saptamana neudat deloc si cand il uzi pui pe marginea ghiveciului si nu multa, sa nu ajunga in farfurioara. :nu-mi_place:
 

helisananca

Member
e neudat decand l-am tuns ..apa sta in pulverizator si 2 zile deci e la temp camerei ...o sa-l scot sa verific radacinile ...
Multumesc
 

helisananca

Member
ce credeti ca s-a intamplat defapt cu al meu palmier??a avut cadero masive de frunze toate galbene saracele si nu gaseam motivul,nu era udat nu nimic acelasi loc cand imi zice barbatamiu sa il ud ca sigur asta e ,eu nu si nu pana la urma il ud si si-a revenit....suferea de sete saracu :( observ ca i place foarte mult apa il ud si la 3 zile si nu are nimic plus ca nu s-au mai ingalnit frunzele deloc :dans:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Daca asa s-a invatat si s-a adaptat, uda-l, dar studiaza-l bine sa nu constati ca a putrezit. :gandit: :nu stiu:
 

helisananca

Member
Ca sa ma exprim exact cum ma simt SOC SI GROAZA :( al meu palmier are paduchi insa nu stiu de care sunt,am observat dimineata aceasta cand il stergeam pe frunze,au inceput sa apara si pe spatele frunzelor insa putini,cei mai Multi sunt pe cele doua ramificatii,de aceea a suferit transformarea asta brusca si s-a ingalbenit iar eu ma mir ca abia acum am observat ca totusi nu sunt de ieri de azi ..cred :gandit: oricum aici chiar nu ma pricep si am nevoie de sfaturile voastre,nu sunt lanosi ca pe aia ii stiu sunt mici mici si negri si tari i pot lua cu unghia.
Ce e de facut ?trebuie schimbat si pamantul nu ?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Anca cei despre care spui ca-s negri si-i poti lua cu unghia sunt paduchi testosi. Cei lanosi sunt albi si au invelisul ca o lana, informatii suficiente despre ei gasesti aici viewtopic.php?f=5&t=2855
 

helisananca

Member
da da nu sunt lanosi ,sunt testosi...oricum nu stiu daca gasesc Mopsilan aici :( trebuie sa caut si sa intreb de asta ma temeam cel mai tare sa ajung sa caut tratament pt flori,foarte complicata Limba :oops:
 

constantin

New Member
eu am inmultit yucca .trebuie pus un pet in cap dar nu luat foarte repede .eu l am luat si nu a mai crescut decat un lastar celalalt a ramas mic .
 

helisananca

Member
Eu cred ca am scapat de daunatori,am aplicat apa cu scrum,ulei ars,sapun tinute "la macerat" 2 zile dupa care un dus bine meritat la fiecare 2 sapt.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Am aceasta planta de mai multi ani (8-9 sa tot aiba la mine). La inceput a fost aspectuoasa, compacta, dar a inceput sa creasca si sa tot creasca si pe masura ce cresteau cele 2 ramuri pierdeau frunzele bazale, asa ca de la frumusetea asta , a ajuns paluga asta mai inalta ca mine si tot mai greu de manevrat.

Cum sunt prietena cu foarfeca, zis si facut! In primavara am retezat fara mila cele 2 ramuri si lastarii i-am pus in apa. O sa ziceti ca suculentele nu agreaza apa, dar in loc sa le arunc, am ales varianta mai la indemana- galeata de apa.

In scurt timp am vazut primele rezultate , iar acum planta mea deja arata mai bine:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
O sa arate si mai bine cand o sa creasca toti lastarii, ai sa vezi. :inlove: Imi place cum s-a dezvoltat tulpina centrala, ca un caudex. :happy: Si eu am taiat una acum muti ani si a lastarit fara probleme, dar am mutat-o pe casa scarii si "a facut picioare". Din ce-am taiat mai am doi pui tinuti din crestere, ghivece mici, udari rare si am constatat ca nu se arunca in inaltime. :think: Au 9 ani si 60-70 cm inaltime.
 

geodezia

Well-Known Member
apoi na trebuie si eu sa scurtez tepoasa ca s-a facut urita .imi era frica da acu ma duc si o tund ras frezat are ditamai caudex-ul si vreo 2 m inaltime na ma duc si o scurtez de inaltime
 
Sus