wisteria

riana

Active Member
au la pepiniera de langa mine un arbust mare, insa nu au si de vanzare. au spus ca in toamna o sa aibe sau in primavara. este de vis
 

popescu gp

Well-Known Member
arbori si arbusti exotici si indigeni

La o firma din Italia am vazut ghlicina rosie-mov la pretul de 25 euro/buc;am inteles ca are cca 1 m.Acolo am vazut si varietati de glicina roz si alba si alte varietati de glicina mov liliac acestea la 12,5 euro/buc.Cine vrea sa-si clateasca ochii sa dea pe google la wwwWisteria.it.Wisteria mea clasica sta sa infloreasca,dar cea roz este inca mica(cca 2,5 m,dar neramificata).mai am inca doua clasice dar sunt mai firave;poate anul acesta sa se dezvolte;Imi place parfumul lor.
 

miki70

Active Member
Cum se procedeaza la glicina, tb rupti lastarii mici ca sa capete forta lastarul principal?
 

mymo

Active Member
Am inteles.Eu inca nu o am ca n-am gasit inca loc pentru ea,asa ca nu-i stiu cerintele si mai nimic despre ea.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai asta e riscul: in general plantele pe care le poti cumpara din magazine sunt mici si fragile mai ales pentru frigul primei ierni. Lastarii sunt subtiri, ii rupe vantul si-i patrunde frigul.

La inceputul primaverii tulpina principala la a mea arata asa:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, intr-o luna a crescut de nebuna din mugurii aia firavi.

Azi era sa mor nu alta: am iesit la pranz de la serviciu sa ma duc sa iau ceva de mancare. Pe la jumatatea drumului catre fast-food ... mirosea ceva foarte bine si eu ma uitam in jur si nu intelegeam ce pom emana parfumul. In fine... Pe drumul de intoarcere am vazut o wisteria URIASA, cat o casa din vecini. O pozez maine s-o vedeti si voi. :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am pus anul trecut in gluma o saminta intr-un paharel cu turba.Acum citeva sapatamini am vazut ca a rasarit :) .Era destul de marioara dar scotind totul afara am dus si paharul cu pricina.Parea ca s-a topit :( dar............surpriza,mare surpriza :dans: semincioara mea a renascut.
Vine si poza indata.Sar trebuie sa o fac :rofl:

Mai am citeva seminte disponibile asa ca o sa mai incerc.De abia mi s-a deschis apetitul :p
 

fixpix

Active Member
Lu' ai mei nu le place Wisteria... oare de ce?
Poate pentru ca vecinu are in curte una care s-a intins pana in varful copacului si prin toata curtea (lor).
N-am apucat sa fac poze... da incerc!
Dar de asta ce ziceti?
E blocul in care am copilarit eu... apartamentul e pe partea cealalta :(



Mentiune! Blocul e P+7 :rofl: :rofl: :rofl:
 

FlorentinaS

Member
Fix-ule, am vazut blocul ala in oradea acum cateva zile si muream de ciuda ca nu aveam aparatul foto al mine :x
Acum, ca am vazut pozele tale, m-am linistit :) Raman probe pentru posteritate! :rofl:
 
Sus