wisteria

michaela

Active Member
Wow!!! dar cat au crescut in 3 sapt ce le-ai dat? jeratec :eek: :) in ritmul asta sigur infloresc mai devreme :wink:
 

popescu gp

Well-Known Member
glicina

Sunteti formidabili cu glicinele ;mie pentru cea mov mi-a trebuit 2 ani sa faca flori ioar cvea roz inca se mai dezvolta,iar celelete 2 mov-albastre cresc si ele incet desi au 2 ani fiind tot mici
 

Floria

Active Member
Re: glicina

Wisteria mea are trei ani , dar am chemat un "destept" (care le cam are cu sticla) anul trecut sa-mi taie vita de vie si ce o fi fost in capul lui ca mi-a taiat de jos si Wisteria. Daca vedeam imediat il fugaream toata curtea, acum s-a urcat si ea pe bolta dar nu va inflori anul acesta.
 

instructor

Member
Riana si cea luata de la tine anul trecut ,are frunzulite ,ma bucur asa mult ca s-a prins, :D astept sa infloreasca cindva :rofl:
 

v.cristina

Active Member
Re: glicina

Floria a spus:
Wisteria mea are trei ani , dar am chemat un "destept" (care le cam are cu sticla) anul trecut sa-mi taie vita de vie si ce o fi fost in capul lui ca mi-a taiat de jos si Wisteria. Daca vedeam imediat il fugaream toata curtea, acum s-a urcat si ea pe bolta dar nu va inflori anul acesta.
:rofl: :rofl: :rofl: eu daca eram il locul tau sigur il bateam :twisted:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
De acum Wisteria noastra si-a gasit loc in gradina:



In poza o vedeti pe vecina in plina activitate. :)
 

lelia

Well-Known Member
Sa va traiasca plantuta si toate cele bune lu' vecina ,e harnica si are o cazma beton :eek:
 

lelia

Well-Known Member
Poate ii gasiti alt loc sau daca pot fi scoase bucatile cat sa se poata planta coletul de radacini ,ca dupa ,radacinile isi fac loc .
 

popescu gp

Well-Known Member
Wisteria infloreste o singura data?sau repeta inflorirea;la mine este al doilea an dar in primul an la un singur ciorchine de flori nu am dat importanta si atentie
 

aleynad

Active Member
Moderator
dragilor, in primavara am fost asa de suparata cand am vazut ca glicina mea plantata anul trecut in toamna ( avand vreo 4 m ) nu a inmugurit...am fost ferm convinsa ca a degerat
cu o mica speranta, am tot asteptat sa dea un semn, pentru ca racaind coaja, am observat ca era inca verde...si ea nimic :(
asa ca am pus la baza radacinii seminte de zorele, cu gandul sa folosesc glicina pe post de suport de catarat

acum 2 zile ce credeti ca am vazut? :eek: glicina mea a inceput in sfarsit sa inmugureasca in mijlocul verii abia :eek:
oricum nu conteaza!!! eu am fost cea mai fericita ca e vie si ca nu a degerat, desi imi pierdusem orice speranta :D
deci se mai intampla si minuni! :wink:
 

adrianam

Well-Known Member
Imi pare bine ca si-a revenit, mai bine mai tarziu decat deloc!
Si eu m-am bucurat de cateva plantute pe care le credeam pierdute, dar care, probabil si de la atatea ploi, au renascut neasteptat!
 

happy

Well-Known Member
popescu gp a spus:
Wisteria infloreste o singura data?sau repeta inflorirea;la mine este al doilea an dar in primul an la un singur ciorchine de flori nu am dat importanta si atentie
Sa stii ca wisteria infloreste de 2 ori,astazi amvazut in oras una care inflorise acum 2 luni cred si acum avea cativa ciorchini de flori,nu atat de multi ca prima oara.! :D
Aura ,era bine daca plantai glicina in gradina,in ghiveci nu-i va merge asa bine! :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
A mea a ajuns brusc la 2.5 m. :eek: Parca a crescut batand din palme. E drept ca doar un lastar e asa lung dar pare sa se populeze cu frunze. Credeti ca pot sa sper la floricele anul viitor?
 

happy

Well-Known Member
Nu spera prea mult Cornelia,cumnata mea din Popesti la fel a sperat si anul acesta aproape s-a uscat pana jos!Acum crescut iar 3 m si la anul iar spera :rofl: Langa ea am pus-o sa cumere una alba de la Practiker! :D
 
Sus