wisteria

zamfira

Member
Attila , esti un fericit :) La a mea i-au mancat pasarile toti bobocii :( asa ca anul asta am ratat inflorirea
Simina, e un vis ..cred ca si o mireasca ....
 

mflorian

Member
După două nopţi consecutive cu temperaturi negative, wisteriei mele i s-au uscat lăstarii şi frunzele. La fel, Sophora japonica a pierdut tot ce a lăstărit anul acesta. Sper să supravieţuiască.
 

adi51

New Member
Am cumparat o glicina de terasa intr-un ghiveci. Creste foarte repede,am mutat-o intr-un ghiveci mai mare si as vrea sa-i tai varfurile. Mi-e frica insa sa nu-i fac rau. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu cit rau poti sa-i faci tu ei daca o tunzi dar ea sigur iti va face:va sparge ghiveciul la cit de "fortzoasa" se va face in timp scurt :D.Sunt si eu curioasa cum se numeste si cum de a fost vinduta drept planta de terasa :? Sau.............este de terasa si se pune linga terasa in gradina :mrgreen: ceea ce este cu totul altceva.Ca poate intra pe sub ea....nu mai vorbim :|
 

lili

Member
Gabiuta a spus:
Sunt si eu curioasa cum se numeste si cum de a fost vinduta drept planta de terasa :?
:rofl: :rofl:

:indragostit: Este o planta minunata ....indiferent cat este ea de obraznica :wink:
Exista mai mult de 2 tipuri care merita toata atentia :!: ... si care pot fi folosite in amenajarea gradinilor si teraselor.
Ce poate fi mai frumos decat o bolta de glicina .... cu acea bogatie de flori albaste, roz sau albe :visator: :visator:

Wisteria sinesis - este acea glicina care isi are originea din China.Este cea mai raspandita la noi. Infloreste incepand cu luna mai, trecand usor si in iunie. Tulpina acestei liane are o rasucire contra acelor de ceasornic
Wisteria floribunda - este glicina japoneza, tocmai pentru faptul ca isi are originiea in indepartata Japonie :wink:
Infloreste cam tot in acea perioada cu surata ei......doar ca tulpina sa se incolaceste in sensul acelor de ceasornic
Wisteria x formosa - este un hibrid , a carui frunze sunt acoperite de un puf gri-argintiu. Florile sunt de culoarea liliacului.
Wisteria frutescens - este tot un hibrid....care a fost obtinut de americani...tocmai de aici si denumirea de glicina americana. Aceasta specie poate fi cultivata fara probleme pe terase sau alte spatii mai putin generoase. Nu este atat de agresiva!!.
 

rem_2007

Member
Buna, anul trecut am plantat si eu o wisteria floribunda cumparata de la Romstal, avea cam 1m inaltime. S-a dezvoltat f frumos dar nu stiu cam cat trebuie sa astept pana infloreste. Stie cineva? :?
 

rem_2007

Member
Excelent Gabi :rose: dar mai am o intrebare: am citit ca unele infloresc inainte de a infrunzi, este valabil in cazul tau?
A mea este intr-al doilea an, a infrunzit deja dar nu vad muguri de flori... :(
 

zamfira

Member
Da, a mea cam asa se comporta , numai ca anul trecut nu am vazut nici o floare , pt ca au mancat vrabiutele toti mugurii florali . Acum ma gandesc cum sa fac sa o vad inflorita
 
Sus