wisteria

cornelia

Fondator
Membru staff
:rofl: Esti sigur ca va fi alba? Nu de alta, dar eu cred ca va iesi ... maro. La cat de exact e Praktikerul.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:rofl: Stiu, dar la cati au patit-o...
In fine, o sa las wisteria sa faca ce stie ea si cand o face si floricele o sa topai pe langa ea cu aparatul foto. :rofl:
 

miki70

Active Member
Am si eu o glicina din seminte (anul acesta este al 3-lea), cand credeti ca voi vedea flori de la ea? Tb sa aiba tulpina groasa at cand face flori?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Depinde de tipuld de Wisteria... dar in anul 3-4-5 majoritatea ajung sa faca primele flori.

mikishor a spus:
Am si eu o glicina din seminte (anul acesta este al 3-lea), cand credeti ca voi vedea flori de la ea? Tb sa aiba tulpina groasa at cand face flori?
 

miki70

Active Member
Nu stiu tipul, o am din seminte culese de la glicina socrilor iar planta mama are peste 20 ani. Este lila si cred ca este foarte comuna. A mea se catara pe un copac f matur si are aprox 2.5m dar grosimea tulpinii e f mica, max 5 cm la baza.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Eu spun ca daca nu infloreste anul asta... sint shanse mari anul viitor.


mikishor a spus:
Nu stiu tipul, o am din seminte culese de la glicina socrilor iar planta mama are peste 20 ani. Este lila si cred ca este foarte comuna. A mea se catara pe un copac f matur si are aprox 2.5m dar grosimea tulpinii e f mica, max 5 cm la baza.
 

Dana29

Member
Am si eu nevoie de putin ajutor din partea voastra. Am facut o pergola de lemn speciala pentru glicina, de 3 m lungime pe 2 m adancime si 2,5 m inaltime. Deocamdata am doar o glicina pe latura stanga de 2 m si doua pe latura din spate de 3 m. Cate plante ar trebui sa pun? Nu stiu la ce distanta se planteaza una de cealalta si nici in cat timp ajung uriase. Ce imi recomandati cei care mai aveti minuni din astea?
 

riana

Active Member
sotul meu a pus un schelet de umbrela 4/4m am o singura planta pe ea care a crescut asa in 4 ani.o am din 2007 primavaraanul acesta a inflorit pt prima oara. e din seminte, am aflat azi de la pepiniera. eu am luat-o drept alba.
mi-am luat azi si alba
 

Dana29

Member
Multumesc Riana! Eu nu am mai avut rabdare si ieri am mai achizitionat si eu o glicina, tot mov, care are deja 2,5 m inaltime, dar doar 2 fire. Asa ca voi avea 4 glicine pe suportul meu de 3/4. Cand mai infrunzesc mandrele postez si eu o poza.
 

adrianam

Well-Known Member
Eu cred ca ajung 4, Dana29. Daca le place locatia si pamantul cresc repede dupa se aclimatizeaza. Poate sunt chiar prea multe 4.
 

bebe Iris

Active Member
Riana asa de mica si are floare? A mea este de 3 m si ma tooot uit dupa boboci...inca sunt mici frunzele, la noi nu-i asa de cald ca la Timis :D
 

riana

Active Member
la pepiniera mi-au zis ca e altoita. cred ca are 2 anu ca tulpina nu e foarte subtire. se vede ca a fost tunsa
 

Dana29

Member
adrianam a spus:
Eu cred ca ajung 4, Dana29. Daca le place locatia si pamantul cresc repede dupa se aclimatizeaza. Poate sunt chiar prea multe 4.
Multumesc frumos, Adriana! Cele 3 pe care le am de anul trecut sunt maricele, desi subtiri. Si cea pe care am cumparat-o acum, am luat-o tot maricica si acum au deja frunzele maricele. Va pun poze cand se vede ceva.
 
Sus