Vinetele -Solanum Melongena

mymo

Active Member
Nici eu n-am mai pus vine tocmai din cauza scrbosilor de colorado....dupa vinete trec la ardei :x
 

mirela06

Active Member
Dragilor noi nu avem coloradosi dar am cam sfecllit-o, pardon, vinetit-o :rofl: cu grindina. Unele sun cam franjurate.Damne-ajuta ca sunt toate intregi si s-au ridicat. Vad ca se tin tare :)
 

victoria

Active Member
Fiecare cu problema lui :D
Ale mele nu au fost lovite de grindina,nu au fost mancate nici de colorado,dar sunt inca destul de mici.Dar am speranta ca vor creste.Anul trecut am pus unele la fel de mici pe 1 Iunie ca imi parea rau sa le arunc,si tot am mancat cateva vinete de la ele.
 

mirela06

Active Member
Sa ai incredere ca va fi bine, iar daca nu dau productia scontata, sa fii , totusi multumita, draga mea Victorita ca si-au adus si ele contributia cumva :D.
Vinetele cele albe, din semintele de la tine, cresc frumos in gradina mea :)
 

victoria

Active Member
Ma bucur mult.Sper sa imi arati recolte cat mai frumoase.
Ale mele sunt sigura ca vor creste.Si anul trecut am avut cateva care erau foarte mici si tot am avut legume de la ele :D
 

mirela06

Active Member
Sa stii ca imi sunt dragi si abea astept sa fie productive mai ales ca spui ca si piticute au facut treaba.
Si ...sa stii ca imi place avatarul. :wink: :*
 

ionascus

Active Member
Sunt bucuroasa...am scapat de scarbosii de Colorado....eram hotarati sa smulgem vinetele si sa punem altceva...le rosesera groaznic...
Am datintai cu Emerite,apoi cu macerat de urzica,si apoi cu un preparat pe baza de tutun alcool si solutie de sapun de casa....nu stiu de la care.... dar au disparut....
Trag speranta sa manancam si noi o vanata-doua din gradina noastra
 

Floria

Active Member
Prima vanata alba, au multe flori si sper sa mai am si altele pentru ca pe aceasta o voi pastra pentru seminte, sunt tare curioasa sa aflu ce gust au.
 

ionascus

Active Member
Primele vinete pe anul asta...cred ca in week-end mancam prima salata de vinete din recolta proprie....
 

ionascus

Active Member
Wow..ce mari.....
La noi au aparut iar antipaticii de Colorado si i-amservit cu niste Emerite.....
Am crezut ca am scapat...si au ros si frunzele de pepino.... :(
 

mirela06

Active Member
Multumesc. Nici vorba sa avem si asa ceva. Asta mai lipsea !.Am avut melci, paduchi, paienjeni,musculite,lacuste mici....nu mai sunt ca a facut treaba bordeleza neaosa data mai des si asta de frica vremurilor de acum :(
 

marirogo

Active Member
Suuupeeer Mirela ! Tare faine sunt vinetele! Pofta buna sa aveti !
Ps.-sper sa ai si seminte de vinete albe in oferta din toamna.
 
Sus