Vinetele -Solanum Melongena

mymo

Active Member
Mirela,stiu ca am mai spus-o dar ma repet :) gradina voastra de legume e cea mai ordonata,curata si variata gradina din cate am vazut eu pana acum.
Ma asteptam sa-l vad pe sotul tau cu centimetrul in mana la cat de atent sunt plantate toate :rofl:
Stiu cat de greu se face si pastreaza o gradina de legume asa ca din partea mea TOATA STIMA!
 

victoria

Active Member
mymo,eu sunt convinsa ca sta cu metrul in mana.Ca asa face si al meu sot.Si tot militar de cariera este,ca si sotul Mirelei.
Eu de cate ori plantez ceva ma uit in spate sa vad daca ma pandeste sotul si cat de sus ridica spranceana :evil: ca eu nu stau cu metrul in mana si nu pun randurile prea drepte.dar mereu ii zic ca daca nu ii place,sa nu manance haha
gradina Mirelei este superba.Cand oi scapa si eu de buruieni,sper sa am si eu macar pe jumatate gradina asa ca a ei.
 

mirela06

Active Member
:rofl: Multumesc fetelor. Sa stiti ca nu sta cu metrul in mina, dar are masura facuta dintr-un bat, iar plantele sunt puse pe lungimea unei sfori intinse de la un capat la altul, infasurata pe 2 tarusi. Dupa lungimea rasadului se infasoara sau desfasoara si asa pune plantele.
Victorita are dreptate. Plante aliniate ca la armata ca-i greu lui nenea colonelul sa -si uite obiceiul :rofl:
Aici se vad atele intinse:
http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/14131507
 

ghia_don

Active Member
Si eu o invidiez pe Mirela pentru gradina pe care o are :D ..Pentru cit e de ordonata, si mai ales fara buruieni...apropo...cred ca pe acolo nu s-au inventat :rofl: ...
 

victoria

Active Member
Eu cred ca s-au inventat da'......le e frica de Don' Colonel sa iasa la lumina :) ....si merg taras ca la instructie
 

mirela06

Active Member
:rofl: La boala fetelor.Am buruieni, dar suntem cu nasu-n ele :rofl: Cum apar cum le scoatem.
Apropos Victorito si vinetele de la tine au locul lor in gradina. Le astept sa creasca si sa ma faca mindra de ele :)
 

victoria

Active Member
Ma bucur mult.Abia astept sa ne laudam cu ele.Ca sunt tare frumoase.
Si eu o sa incep sa pun in gradina de saptamana viitoare desi nu sunt foarte mari,dar asa isi vor da drumul la crestere,ca in rasadnita am pus semintele in cuiburi si acum incep sa stea inghesuite.
 

victoria

Active Member
offf,si eu....si eu.Si vinete prajite cu usturoi.....si chiftelute de vinete........si zacusca :) ,si poate visez degeaba ca nu o sa pot ca alaptez :rofl:
 

mirela06

Active Member
Toata lumea viseaza cite ceva. Tu sa fii sanatoasa sa aduci un pui minunat pe lume si ..lasa ca maninci pe urma ce poftesti :rofl:
 

ionascus

Active Member
OK

Vaaaaiiii fetelor,sunt necajita tare...vecinul a pus cartofi si gandacii de colorado au zburat pe vinetele mele....le-au ferfenitit.....am gasit 8 gandaci....i-am bagat la inchisoare intr-un borcan cu filet....
Mi-am luat gandul de la salata de vinete....
Dar nu pot sa stau tot timpul la gradina,calare pe ei....
Am inteles de la tata ca vinetele se pot stropi cu Regent,pt gandaci de colorado....
S-a dus gradina mea eco....
Cum procedati voi?
 

mirela06

Active Member
Iata ca am gasit ceva interesant si m-a scutit si de mult scris :rofl:


Metode fitoterapeutice pentru prevenirea şi combaterea bolilor si dăunătorilor culturilor de tomate şi de ardei cultivate în seră
Produse obţinute din extracte de plante utilizate pentru combaterea biologică a organismelor patogene acceptatede organismele de certificare

Numele plantei sau al produsului, mod de extragere

Reţeta

Epoca Utilizare

Acţiune
Loc Concentraţie
1 2 3 4 5 6


COADA CALULUI:

(Equisetum arvense)

- macerat

- infuzie

- fierbere
Toată planta fără rădăcină :

- 1kg/10 l apă (plantă proaspătă);

- 150g/10 l apă (plantă uscată) plus:

- 0,3 % săpun;

- macerat de urzici 30 min.;

- 1-2 % silicat de sodiu,
Tot anul

Tot anul

Tot anul

Vara şi primăvara
Pe plantă

Pe sol

Pe sol

Pe plantă şi sol
Diluat de 5 ori Afide, acarieni (păianjenul roşu) pentru fortificarea plantei


URZICA

(Urtica dioica şi urtica ureas)
Toată planta fără rădăcină :

●cca. 1kg/10 l apă (plantă proaspătă) ;

●200 g/10 l apă (plantă uscată)
Tot anul Pe plantă la încolţire ;

Pe teren
Diluat de 20 ori

Diluat de 10 ori
Tracheomicoze (fuzarioză) ;

Favorizează creşterea, udarea plantelor, îmbăierea rădăcinilor şi seminţelor.
MACERAT FERMENTAT

AMESTEC de urzici cu coada calului
Pentru 1 l de macerat ½ l infuzie de coada calului Înainte de formarea frunzelor şi înflorire.

Tot anul
La încolţire

Pe frunze

La încolţire

Pe frunze
Diluat

Nediluat

Nediluat
Contra afidelor
VETRICE

(Tenacetum vulgare)

- infuzie

- decoct
Frunze şi flori :

●300 g/10 l apă (plantă proaspătă);

●30 g /10 l apă (plantă uscată)
Iarna

Pulverizare după înflorire

Toamna
Pe plantă

Pe plantă

Pe plantă
Concentrat

Diluată de 2 ori si 1,5 ori
Contra acarienilor

Contra ruginii, făinarii

Contra unor boli pe frunze la tomate
FERIGA VULTURULUI

(Pteridium aquilum)

FERIGA DE PĂDURE

(Dryopteris filis-mas)
1kg plantă proaspata la 10 l apă;

* 100 g plantă uscată la 10 l apă, macerat.
* 5 g pulbere mare, ½apă de ploaie, extract

Sfârşit de iarnă

Tot anul

Tot anul
Pe plantă şi sol



Pe trunchi
Diluată 1:10




Concentrat
Afide, melci limacşi, efect repelent in compost

Contra păduchilor lânoşi (pieirea coloniilor de pe trunchi)
REVENT

(Rhubarba)
Limbul frunzei

* 500g- 3 l apă

Pe plantă

Tenii la praz;

Contra afidelor la fasole
TOMATE

(Lycopersicum aesculentum)
2 pumni de frunze mărunţite şi frecate bine în 2 l apă, infuzate la rece 2 ore În epoca zborului Concentrat
Contra fluturelui verde
PELIN

(Artemisia absinthium)

* macerat
* infuzie
* decoct

Frunze şi flori

●300 g/10 l apă (plantă proaspătă);

●30 g/10 l apă (plantă uscată);

Se adaugă eventual 1% silicat de sodiu.
Primăvara iunie/iulie Pe plantă

Pe plantă



Diluat de 3 ori
Contra furnicilor, larvelor, afidelor, ruginii la coacăz


ALAUN Se dizolvă 40 g alaun in apă fiartă; se diluează cu 10 l apă rece; nu se recomandă pentru verdeţuri.

Tot anul Pe teren

Pe plantă
Concentrat

3 luni înainte de recoltare
Infestare puternică de melci, limacşi, contra afidelor, larvelor
MĂCRIŞ

(Rumex angustifolia)

(Rumex crispus)
150 g /10 l apă

(rădăcină proaspătă)

Tot timpul pe plantă, concentrat Previne făinarea la castraveţi



CHAMOMILLA-MUŞEŢEL

(Matricaria chamomilla)
Flori

● 50 g uscate/10 l apă

Vara Pe plantă şi pe sol
Diluţie 1/1

Concentrat
Dezinfecţia seminţelor, prevenirea îmbolnăvirii răsadurilor, fortificarea plantelor ; favorizează creşterea ; se adaugă la compost
PĂPĂDIE

(Taraxacum officinale)
● 2 kg plantă proaspătă sau uscată, frunze, rădăcini/10 l apă Primăvara Pe plantă Concentrat Idem

USTUROI ŞI CEAPĂ

* infuzie

● 75 g bulbili zdrobiţi în 10 l apă

● 100 g bulbi zdrobiţi/1 l apă
În mai de 3 ori;

Se repetă după recoltare
Pe plantă şi pe sol Nediluat Contra acarienilor la căpşun şi castraveţi, şi a fungilor


PREPARATE PE BAZĂ DE USTUROI ● 150 g usturoi zdrobit, cu 2 linguriţe de parafină se lasă la macerat 24 ore; se dizolvă 100 g săpun pastă în 10 l apă, se amestecă bine şi se filtrează; se păstrează în vase. În caz de infestare Pe plantă şi pe rădăcini Nediluat Contra unor boli bacteriene, insecte
LEMN DE CVASIA

(Quassia amara)

plantă tropicală bogată în substanţe tanante cu acţiune insecticidă
● 150 g de cvasia/2 l apă + 2 l infuzie de coada calului, la care se adaugă 250 g de săpun pastă, diluat în 10 l apă + săpun de K şi alcohol 2 %; se înmoaie aşchiile peste noapte în 1 l apă şi se fierbe; Din primăvară până în toamnă Pe plantă Nediluat Contra afidelor şi altor insecte; toxic, acţionează prin ingestie şi prin contact la toate la toate insectele (chiar şi cele utile)

Contra păduchilor ţestoşi şi lânoşi

CEAPĂ, USTUROI, COACĂZ NEGRU Frunze (proaspete sau uscate), cca 500 g /10 l apă (plantă proaspătă sau 200 g 10 l apă (plantă uscată) În caz de infestare Pe sol sub coroana pomilor Diluat de 10 ori Fortificare; contra bolilor criptogamice la cartof şi căpşun
HREAN

(extract)
100 g rădăcină + 1 l apă. Preparat pentru tratarea seminţelor. Înainte de semănat Seminţe Nediluat Combaterea unor boli criptogamice






SĂPUN 150 g săpun de casă sau de rufe, preferabil pastă, în 10 l apă; se dizolvă în apă caldă.

Se amestecă 40 g pastă de săpun cu 1/8 l petrol (gaz) în apă fierbinte, se obţine o culoare lăptoasă, se adaugă 25 l apă rece şi se amestecă bine.

100-300 g pastă de săpun, ½ l alcohol denaturat, o linguriţă var, o linguriţă sare, 10 l apă; se amestecă bine.






În caz de infestare puternică






Pe plantă






Nediluat






Insecticid





SULFAT DE ALUMINIU SOLUŢIA LUI THEOBALD 200 g sulfat de aluminiu se dizolvă în 9 l apă, cu o mătură de nuiele.

500 g sare potasică dizolvată în 4 l apă + 1 kg var stins în 4 l apă + silicat de sodiu 100 ml în 2 l apă (se poate înlocui cu ulei parafinic US-92).

Laptele de var se filtrează peste soluţia de sare K, apoi se adaugă soluţia de silicat de Na sau emulsia de ulei.



În caz de infestare. Primăvara până la îngroşarea mugurilor



Pe pomi



Nediluat

Nediluat + 3 kg spirt pentru a mări eficacitatea

Contra coccinelor şi aleurodelor (musculiţa de seră).

Contra larvelor, insectelor, ouălor de iarnă şi pentru curăţirea de muşchi şi licheni
LAPTE DEGRESAT

ZER DE LAPTE
Zer şi lapte 1/1, se amestecă bine O dată pe săptămână Pe plantă Nediluat Contra bolilor foliare şi ale fructelor de tomate (virusuri), preventiv
TUTUN

(Nicotiana tabacum)

(Nicotiana rustica = mahorca)

- infuzie

- decoct

- conţine 0,3 -1,5-6% nicotină

Frunze uscate, tulpini, cotoare, resturi de la fabricile de ţigarete, 200 g tutun + 1l apă fierbinte, 24 ore, se filtrează şi se adaugă 9 l apă + 50 g săpun de K 1 % 100 ml + spirt 2%

400g de tutun/10 l apă. Se fierbe 3-4 ore + 12 l apă cu 1 kg de săpun de rufe + 1 l spirt denaturat; total 25 l


Tot anul Pe plantă Nediluat
Contra larvelor, a gândacului din Colorado, alte larve şi omizi
OŢETAR

(Rhustyphyna)

* extract

alcoolic

Extract alcoolic din frunze, care conţine peste 70 substanţe bioactive. În principal, conţine exahidro-farnesilacetonă, substanţă insecticidă Mai/sept. Pe plantă
Insecticid



HUMUS

- extract
500 g humus vechi de 3 ani în 10 l apă (humus bogat în subst. tanante-humus de pădure); tescovină, frunze de viţă de vie, nuc, revent, stejar. Conţine fitoalexine (subst. protectoare)





Nediluat
Fortifiant, îngrăşământ complex; previne atacul agenţilor patogeni
ARENARINUL

(Helichrisum arrhenarium)

- Flori de pai
100 ml la 5 l apă; conţine 5,2% substanţă activă
Seminţe scufundate 2 ore 30 min. Nediluat Contra bacteriozelor;

Reduce infecţiile de mozaic şi stolbur
MAHONIA

(Mahonia aquifollium)

DRACILA

(Berberis vulgaris)

Conţine berberină

(cercetări în curs)


Tot anul

Pe plante
Contra bacteriozelor;

Reduce infecţiile de mozaic şi stolbur
FĂINA DE BAZALT

- fin măcinată, sub 20 microni

- pH =10-11

- silicaţi 50%
100-300 g/10 l apă ;

insolubilă î napă, suspensie fină, se poate administra cu pompe su presiune sub formă de praf


Contra unor dăunători


Publicat de GM2000 Insecticid Dezinsectie Dezinfectant
 

victoria

Active Member
O sa incerc si eu metodele astea.Pentru inceput,in weekend,o sa culeg musetel ca tot e inflorit si este peste tot pe marginea drumului. :D
 

ionascus

Active Member
Ok

Fetelor...invazie de Colorado...toti vecinii se plang ...Vinetele mele sunt distruse in mare parte-am apucat sa le stropesc cu Mospilan-asta aveam in casa,apoi am facut solutie de tutun cu sapun si spirt,am cules gandacii si ouale de pe frunze....
Mi-a spus cineva sa amestec cenusa cu Decis...am sa incerc si asta...
Cred ca la anul ma las pagubasa de vinete
Voi nu aveti probleme?
 
Sus