Vinetele -Solanum Melongena

Mali_

Member
Am cumparat si eu doua plicuri cu seminte de vinete si vreau sa ma apuc sa fac rasaduri. Care este perioada optima?
 

mirela06

Active Member
Au inceput sa incolteasca semintele de vinete albe.
Sunt tare fericita si pe calea acesta-i multumesc Isabellei :)
 

mirela06

Active Member
”de capul meu”

Iata-le, in jardiniera. Abea ce dau si ele :) , linga aglomeratia care am facut-o, spre nemultumirea sotului, care voia sa le pun asa cum le-am pus de fiecare data, sepatat in pahare de unica folosinta.
Anul acesta, am facut-o ”de capul meu” pt. ca nu am avut rabdare din cauza bucuriei ca le-am primit.
Asa ca- multumesc din inima si Victoritei :)
 

victoria

Active Member
Cu multa placere Mirela.Sa dea Dumnezeu sa avem recolte bogate.Si la mine este primul an cu vinete albe. :D
 

mirela06

Active Member
Multumesc , draga mea si sa te auda Dumnezeu :)
Chiar daca este primul an, o sa fie unul bun , iar pt.faptul ca mi-am dorit aceste vinete, si pt. ca am inteles ca-s f.dulci si cu seminte nu chiar asa de multe, abia astept sa le vad in gradina. :)
 

Floria

Active Member
Ce spuneti de aceste vinete ? Mmmmmmm ! parca si salata iese mai alba fara s-o dregem cu maioneza !
 

mirela06

Active Member
:eek: Minunate.Si eu abea le astept pe ale mele( cele albe primite de la Victorita) sa fie puse la locul definitiv , sa fie sanatoase si sa rodeasca bogat :)
 

victoria

Active Member
Mali_ vezi sa aiba caldura si lumina naturala cat mai multa,ca sa creasca repede.
Eu,anul asta cred ca am ratat cu rasadurile de vinete.La fel si cu cele de ardei.Din cauza caldurii mari din casa si lipsei luminii naturale,au murit o parte din cele puse in casa,iar celelalte nu au mai crescut.Acum sunt repicate de mai bine de o saptamana si scoase in rasadnita de afara,dar nu au miscat prea mult,din cauza ca este destul de frig noaptea.
Iar cele semanate afara de vreo 3 saptamani,abia daca au iesit pe ici,pe colo.Sper sa am noroc macar de cateva fire din cele albe,ca sa pastrez samanta.
In rest,deocamdata am cumparat vreo 15 fire ca sa am vinete timpurii si,daca nu cresc ale mele,voi mai cumpara sa am pana la toamna.
La anul sper intr-o primavara mai calduroasa.Daca nu,voi avea grija sa pun mai mult gunoi proaspat de grajd sub patul rasadnitei.
 

Floria

Active Member
Si eu am pus seminte de Vinete albe ieri in rasadnita. Referitor celor spuse de tine Victoria, sper sa fie semintele bune, in rasadnita am 40 C ziua si 20C noaptea. Este construita de tatal meu in pamant la 1,5 m si are deasupra placi din sticla.
 

victoria

Active Member
Imediat ce au rasarit,ai grija sa aerisesti cate putin rasadnita,ca altfel le oparesti la asa temperatura ziua.
Eu las acum capetele rasadnitei desfacute de pe la 11.00 pana la 16.00-18.00,in functie de cat soare este.Doar daca e inorat si bate vantul nu le deschid.
 

Floria

Active Member
Asa voi face Victoria, am vazut ca mi se aburesc instantaneu ochelarii cand intru ziua acolo.
 

victoria

Active Member
haha,pai cred si eu,la asa temperatura.
Si,apropo,dupa ce rasar,imediat sa stropesti cu Previcur,impotriva caderii plantutelor.
Dar probabil ca... :) cu asa rasadnita bine facuta,stiai lucrul asta :D
 

mirela06

Active Member
Victorita semintele de vinete albe de la tine au rasarit frumos . Acum sunt de 2-3 cm cu frunzulite minunate, dar eu le-am tinut f. putin in casa si apoi mai la adapost(linga magazia de lemne), lasate la aer.
Sunt tare mindra de ele si abea astept sa mi le replanteze sotul. :)
 
Sus