Vinetele -Solanum Melongena

mirela06

Active Member
Vinata, planta anuala, un coctail de vitamine si minerele cu valoare calorica redusa, este nu numai un aliment bun pt. preparatele culinare ci si pt. curele de slabire,( obezitate ), deoarece cotine multe fibre si apa, in boli cardiovasculare, cancere, imbatrinire prematura.
 
Nici de la noi din gradina nu lipseste niciodata...ne place foarte mult...ca salata cu maioneza,prajite pe gratar sau musaca de vinete
 

mirela06

Active Member
Adevarat spui, mai ales ca salata, chiar si fara maioneza, numai cu ceapa ,otet si f. putin ulei, si tot sunt minunate. Sunt mai multe soiuri. Eu am gasit anul trecut cu atit de multe seminte ca ma deranjeaza si ca aspect, dar face probleme si la stomac. Trebuie sa caut unele care nu prea au semite, iar daca este cineva sa ne recomande, ar fi nemaipomenit :) Astea, care le-am pus acum s-ar parea ca tot asa sunt. Am fost trasi pe sfoara :cry:
 

mirela06

Active Member
Multumesc. Suntem taare mindri de ea. Cred ca avem obsesia cu ea, ca zau daca nu toata ziua, dar toata ziua o bibilim :rofl:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Frumoase vinete,eu am luat rasad din doua locuri si am unele ca ale tale si unele rotunde,ca niste bombe.Poti sa le pui in lada taiate,oparite si la iarna sa faci cu ele un drob fals,dar iese asa de bun ca zici ca-i cu carne. :D
 

mirela06

Active Member
Trebiue si eu , Mnina, sa iau si alt soi de vinete. Am inteles ca ar fi unele Galina si nu mai stiu cum. Sunt dulci si cu seminte f. f. putine.
 

mirela06

Active Member
O fi dar asa mi-a spus cineva sa caut Galina si sa vad ce minuni. Ei ,am sa incerc, daca gasesc, dar tot la soiul vechi ramin , pina ma convinge altul. Multumesc de reteta de legume. Am s-o incerc,dar eu nu am voie nimic prajit. Totul fiert sau la abur. In schimb, pt. ceilalti, cred ca minune :salivat: asa bunatate :)
 

mirela06

Active Member
Ieri, am cules si ultimele vinete, apoi am eliberat locul. Desi mici si mijlocii, au intrat intr-o galeata mare si le-am dat fiicei celei mari, impreuna cu gogosarii si citiva ardei grasi, sa-si faca zacusca.
Nu stiu ce soi de ardei harnici am nimerit, ca avem asa de multi. De cei picanti, nici nu stiu ce sa mai zic. Am facut pt. iarna, dar tot mai avem de cules. :)
 
Sus