Vinetele -Solanum Melongena

diana999

Active Member
in sfarsit mi-au iesit cateva firicele ..........au germinat greu, desi le-am tinut in apa.
am mai semanat cateva, fara sa le mai tin in apa si nu le-am mai acoperit. in 3-4 zile au inceput sa germineze.

informatiile de pe pachetele de seminte sunt prea putine!
 

ionascus

Active Member
Am un necaz cu rasadurile de vinete...marginile frunzelor sunt decolorate...la toate firele de rasad....ce se intampla?
Ce boala este?
Va multumesc anticipat
Nu am poze...
 

ionascus

Active Member
Vinetele mele si-au revenit la culoare...cauza a fost un calorifer uitat deschis peste noapte si in camera a fost foarte cald....
 

Floria

Active Member
Stai linistita Victoria, anul trecut mi-au germinat la inceputul lunii Mai ca le-am gasit tarziu in magazin si am mancat vinete pana toamna tarziu.
Am luat seminte foarte multe de la ele si le-am pus bineeeee de nu le-am mai gasit unde le-am pus asa ca si ale mele tot acum rasar.
 

ionascus

Active Member
Hehe...s-au ingalbenit de ciuda.... :wink:
La mine au mers greu ardeii...gogosarii a vreo 5 fire...mai cumpar cateva fire,nu-i problema....
 

anknic

Active Member
si ale mele sunt mici rau...deabia le dau al doilea rand de frunze si sunt puse de o luna si ceva...
 

ionascus

Active Member
Am cumparat 10 fire din piata....au crescut si ale mele...avem vreo 20 fire in total...le-am stropit bine din prima zi cu piatra vanata,ma uit in fiecare zi pe dosul frunzelor sa vad daca au aparut oua portocalii de Colorado si le voi strivi...iar gandacii ...ca anul trecut ii pun intr-un borcan de 400 g de sticla cu filet.... :twisted: asta le va fi inchisoarea....
 

Floria

Active Member
Va prezint si eu Vinetele mele. Sunt mandra tare ca eu am facut rasadul in balcon. Le-am semanat pe 15 Martie, anul viitor voi incepe mult mai devreme cu semanatul, imi fac deja aprovizionarile de seminte inca de pe acum.


Abia astept sa prajesc cateva !
 

daisy111

Active Member
Multumesc de raspuns! :* Unde se gasesc seminte?ca nu am vazut prin piete ....si te mai intereb daca se coc ca si celelalte,sau astea au alt stil de gatire. :oops:
 

Floria

Active Member
Vinetele albe produc in 60 zile de la plantare pana la sfarsitul verii continuu. Ca preparare , ele pot fi gatite la fel ca cele negre in diferite mancaruri. Mie imi plac cel mai mult prajite, impanate cu usturoi in sos de rosii cu garnitura de orez, musaca si coapte.
 

interval

Active Member
Eu am in gradina doua razoare, unul cu vinete negre si altul cu vinete albe, seminte luate din comert si rasaduri facute de mine. Cele negre (Lucia si Pana corbului) produc la greu (la multe am pus niste araci mai mici), in timp ce cele albe sunt mai intarziate pentru ca le-am pus mai tarziu (am gasit semintele pe la sfarsitul lui mai).

Altceva voiam insa sa spun. Ambele razoare cu vinete sunt lungi de 8m. La capete si in mijloc am plantat busuioc alimentar, un rand pus transversal pe razor. Ei bine, anul acesta nu am avut gandaci, desi nu le-am stropit preventiv. Urmaresc zilnic si se pare ca busuiocul are un efect pozitiv.
 
Sus